Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Akneli Ciltler İçin En İyi Makyaj İpuçları

Sivilceleri gizlemek zordur. Hem eşit olmayan ten rengi hem de doku sorunlarını gizlemeniz gerekir. Ayrıca sivilce lezyonlarının püstüllerinin makyaj yapmamasına da dikkat etmelisiniz. Bir dermatolog olarak, akneye meyilli ciltlerde mineral tozu kullanmanın en iyisi olduğunu biliyorum. Akneyi kötüleştirebilecek sıvı fondötenlerde potansiyel olarak komedojenik gözenek tıkayan bileşenlerden kaçının.

Sivilceleri iyi kapatmanın sanat ve beceri gerektirdiğini ve bunda ustalaşmanın mümkün olduğunu bilin. İki renk makyaja ihtiyacınız olabilir: biri renk problemlerini nötralize etmeye yardımcı olmak için, diğeri ise son eşit bir cilt rengi oluşturmak için yüz teninize uyum sağlamak için.

Akne izlerini makyajla kapatmak için renk çarkını bir profesyonel gibi kullanın

Renk çarkı, hangi renklerin diğerlerini etkisiz hale getirdiğini gösterir. Bazı renklerin dalga boyları diğerlerini iptal eder. Renk çarkında zıt karakterlerdir. Örneğin, yeşil kırmızıyı, sarı ise moru nötralize eder. Renk çarkındaki zıt renklere tamamlayıcı renkler denir. Tamamlayıcı bir renk uygulamak, orijinal rengi iptal eder.

Örneğin, kırmızı bir sivilce lekesinin üzerine hafifçe yerleştirilen yeşil makyaj rengi, lekeyi insan gözüyle neredeyse görünmez hale getirecektir!

Makyaj sanatı için bir sihir. İşte cilt kusurlarını gizlemek için uzman kapatıcı uygulaması için bazı ipuçları.

Cildinizde hangi rengi makyajla kapatmak istediğinizi bulun ve tamamlayıcı rengi uygulayın.

Akne ile ilişkili en yaygın cilt rengi kusurları şunlardır:

 • Akneye meyilli ciltler için makyaj yapmanın en iyi yolu

  kırmızı (taze iltihaplı sivilce veya sivilce iyileştikten sonra kalan kızarıklık gibi)

 • mor (eski bir sivilcenin kaybolması veya gerçekten büyük bir sivilce gibi – ah!)
 • kahverengi (sivilce iyileştiğinde geride kalan hiper pigmentasyon)
 • yara izi gibi beyaz
 • gölge veren bir girintiden gelen koyu işaret.

Akne rengi kusurlarının çoğu kırmızı ve mordur. Renk çarkına bakın ve zıt rengi uygulayın. Kırmızının zıttı yeşil, morun zıttı sarıdır. Bu dalga boyları retinaların gördüklerini iptal eder. Makyaj kapatıcılar hem yeşil hem de sarı renklerde gelir.

Uzman İpucu: Kırmızı ve mor kombinasyonu ile bir noktayı kapatmak için hem yeşil hem de sarı kapatıcılara ihtiyacınız olabilir.

En iyi akne kapsamı için katman makyajı

Kırmızı ve mor işaretleri kapatmak için:

 • Tamamlayıcı kapatıcı renginizi, istenmeyen rengi “nötralize ettiğini” anlayana kadar rengin üzerine vurarak uygulayın. Kalın bir şekilde uygulamayın; sadece pat. Bu kadar ürün sürerek yeşil ya da sarı bir nokta oluşturmak istemezsiniz.
 • Renk nötralize edildikten sonra makyajınızı üste katlayın.

Daha koyu veya daha açık renk kusurlarını kapatmak için:

 • Ten rengi/kahverengi/şeftali tonunu ayarlamak için daha açık veya daha koyu makyaj kullanın. Bir girintideki gölgeyi azaltmak için girintinin gölgesini “yumuşatmak” için ten renginizden daha açık bir makyaj uygulayın.
 • Eşleşen ten rengi makyajınızı üstüne katlayın.

Akneye meyilli ciltler için en iyi makyaj hangisidir?

Akneye meyilli ciltler için en iyi makyaj mineral makyaj tozudur. Bunun nedeni, sıvı makyajların gözenekleri tıkayabilecek, ağır hissettirebilecek, lekelerde topaklanma veya cildinizde parlak görünebilecek daha fazla temel bileşen eklemesidir. İnce öğütülmüş mineral tozlar, cildiniz için daha fazla sorun yaratabilecek fazla içerik eksi tam kapsama alanı sağlayacaktır.

Akne eğilimli cilt için en iyi mineral makyaj

Yağlı bir cildiniz varsa, gün içinde üretilen fazla yağı emecek kaolin kili içeren mineral bir makyaj seçin. Benim Gevşek Mineral Tozu doğal mineral tozu ve kaolin kilinin birleşimidir ve akneye meyilli ciltler için iyi çalışır.

Bir fırça ile gevşek mineral tozu uygulayın.

Makyajı kompakt bir şekilde tercih ederseniz, benim safım Preslenmiş Mineral Tozlar Yağsızdır ve akneye meyilli ciltler için idealdir.

sivilce için preslenmiş mineral makyaj tozu

Akne ve cilt enfeksiyonlarını önlemek için makyaj fırçalarınızı temiz tutun

sivilce için en iyi makyaj fırçası seti

Sivilceler ve lekeler bazen nemli ve açıktır. Makyajınızın ve fırçalarınızın temiz olması gerçekten çok önemli. Benim Makyaj Fırça Seti yıkanabilir. Makyaj fırçalarınızı az bir şampuanla bir bardak su içinde temizleyebilir ve kurumaya bırakabilirsiniz. Pamuklu makyaj çantasını elde de yıkayabilirsiniz. Kıymetli cildinizde kirli fırçaları kullanmaktan asla çekinmemek için yıkamaya dayanıklı fırçalara yatırım yapmanızı tavsiye ederim.

Kapatıcıdan önce mi sonra mı güneş kremi sürmek daha iyidir?

Bu, renkli bir güneş kremi kullanıp kullanmadığınıza bağlıdır.

 • Renkli bir güneş kremi kullanmıyorsanız, kapatıcınızın ve makyajınızın altına güneş kremi sürün.
 • Renkli bir güneş kremi kullanıyorsanız, önce kapatıcınızı sonra da renkli güneş kreminizi sürmeyi deneyin.

Fondöten yerine renkli güneş kremi kullanılabilir. Üstte cilt tonunuza uygun katman mineral tozu. Akne için yeterli kapatıcılık alamıyorsanız, daha fazla kapatıcı uygulayın.

PIH (Post İnflamatuar Hiperpigmentasyon) adı verilen pigmentli akne izlerini önlemek için güneş kremi kullanın.

sivilce için en iyi güneş kremi

PIH (iltihap sonrası hiperpigmentasyon), aknenin geride bıraktığı kahverengi izlerdir. Dövme gibi kalıcı hale gelebilirler, bu nedenle korunma önemlidir. Geniş spektrumlu güneş koruyucu kullanmak, sivilceniz olduğunda PIH riskinizi azaltacaktır. Benim Şeffaf Mukavemet Saf Fiziksel Mat Renkli SPF 30 Güneş Koruyucu gün boyunca yağı emer ve mat dokuya sahip mükemmel bir makyaj astarıdır.

Sivilce için makyajın alt satırı:

Renklendirilmiş ve üstüne mineral makyaj uygulayan gerçekten iyi bir geniş spektrumlu mineral çinko oksit ve titanyum dioksit güneş kremi giymenizi öneririm. Mineral fondöteninizi katmanlamadan önce güneş koruyucunuzun altında veya üzerinde kapatıcınızla renk çarkı konseptlerini kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu