Sağlık

Aort anevrizması

Aort anevrizması nedir?

Aort damarı vücudumuzdaki en büyük damardır ve kanın kalpten vücudumuza hareket etmesini sağlar. Ortalama olarak 3-3.5 sm çapındadır. Kalpten karın içindeki alt karın damarlarına kadar devam eder. Bölgelere göre isim verilir. Kalp ve sağ kol sol aorttan ayrılıncaya kadar aort aort anevrizması, karın içine sol ventrikül arteri, sol ventrikül abdominal aort kapağı. Aort damarının tüm kısımlarında genişlenme yarana bilir. Hatta aortun tüm kısmı bile aynı anda genişleyebilir. Kalkan aort anevrizmalarına esas olarak bağ dokusu bozuklukları, aort kapak hastalıkları, yüksek tansiyon ve akciğer hastalıkları neden olur. Genişlemenin olduğu hisseye göre ameliyyat tekniği uygulanır.

Aort damar genişlenmesi neye neden olabilir?

Aort damarlarının uzatılması, kan basıncının artmasına, damar duvarından akan kan akışının bozulmasına yol açar. Diametri 5 sm-den büyük aort 5 yıl içinde %80 yırtılma ve ani ölüm riski taşır. Bazı hastalarda, aort kapağı ile ilgili bir sorun olmasa bile, venin genişlemesi aort kapağı eksikliğine ve dolayısıyla kalp patolojilerinde değişikliklere neden olur.

Aort anevrizması sırasında ne tür muayene yapılır?

Damar genişlenmeleri için en önemli test bilgisayarlı tomografidir, operasyonu planlamak için hemorajik uzantılar ve BT için kontrendikasyonlar alınmalıdır. Muayeneden sonra, Aort anevrizmalarının yerlerine göre farklı cerrahi teknikler uygulanır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözatın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı