Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Aşka kokular yön veriyor! – Mahmure

Havadaki tuz ve yosun kokusu, bir parfümün geride bıraktığı tatlı esinti, anneannenizin evindeki menekşe kokusu, yeni kesilmiş çimen kokusu… Kokular, gizli bir güce sahip. İnsanı saniyede geçmişe ışınlayabiliyorlar.

Hafif bir esinti yeterli

Kokuların bilinmeyen dünyası etrafımızı çevreliyor. Bu dünya, bizi sandığımızdan daha çok etkiliyor. Köpek ve kediler, etraflarını ‘koku resimleri’ şeklinde algılıyorlar. Biz insanlar, burnumuzun bizi götürdüğü yere gitmemiz gerektiğini sezgisel olarak anlarız ama bunun nedenini açıklayamayız.
Koku duyusu, diğer duyulardan önce ortaya çıkmış çok özel bir nitelik. İlk canlılar duyma ve görme duyularını geliştirmeden önce koklayabiliyorlardı. Kokular, burnumuzdaki 30 milyon civarındaki koku hücresi tarafından algılandığında beynin duygusal hafıza merkezine ulaşıyor. Patrick Süskind, ‘Koku’ adlı romanında, “Gözler; güzel ya da korkunç olanı görmeyebilir; kulaklar, sözcükleri duymayabilir. Ama kokudan kaçınmak imkansızdır” diyor. Koku molekülleri, her yerde… Küçük miktarlar bile burnumuzu harekete geçirebiliyor, uykuda olsak bile… Almanya’nın Münster Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, uykuda olan erkeklere kadınlara ait ter kokusu koklatıldı. Sonuçta, erkeklerin nefes ve kalp atış frekansları değişti. Ayrıca, rüyaları da iş hayatından özel hayata doğru geçiş gösterdi. Bu araştırma kokunun önemini net olarak gösteriyor.

Karar kokuların!

Kokular herkesi etkiliyor. Aslında farkında olmasak bile, verdiğimiz bütün kararlar, kokular tarafından belirleniyor. İşte bu yüzden dişçi muayenehanesi gibi kokan bir evde rahat etme olasılığımız yok ama fırından yeni çıkmış kurabiye kokan bir ev bizi mıknatıs gibi çekiyor. Kokular, yaşadığımız bir deneyimle bağlantılı olduğu için düşünmeden hareket ermemize neden oluyor. Endüstri de bunun farkında; otel sahiplerinden araba üreticilerine kadar birçok kişi, kokuyu bir pazarlama yöntemi olarak kullanıyor. Vardiyalı mumlar, aromaterapi ürünleri ve her yıl piyasaya sürülen yüzlerce parfüm…

>>>>>

Bütün bunların anlamı ne?

Dünyayı daima koklayarak keşfetmek çok önemli. Çocuklarımızı kokularından tanıyor, karşı konulmaz bebek kokusuna ilk andan itibaren hayran oluyoruz. Birinin o an endişeli olup olmadığını, kazanma hırsının gücünü, kokusunu duyarak sezebiliyoruz. Bu da koşullara uygun davranabilmemizi sağlıyor. Kokularla algılanma biçimimizi de değiştirebiliriz, örneğin, greyfurt içeren bir parfüm sürdüğümüzde olduğumuzdan altı yaş daha genç olduğumuz düşünülüyor! Biberiye gibi aromalar canlandırıyor, yasemin sakinleştiriyor… Bazı kokular da bizi heyecanlandırarak kalp atışlarımızı hızlandırıyor; yaz geceleri yayılan çim kokusu bunlardan biri.

Aşka, kokular yön veriyor!

Eş seçimine burnumuz yön veriyor. Sadece parfümler değil; ter, protein maddeleri ve feromonlardan oluşan vücut kokumuz da çekicilik üzerinde etkili. Kadınların 2/3’ü eşlerinin tişörtlerine sarılmayı seviyor. Ayrıca kadın kokusu erkeklerde cinsel isteği artırabiliyor. Yumurtlama döneminde kadın kokusu değişiyor ve daha çekici hale geliyor. Ama unutmayın, bu koku, doğum kontrol hapı kullanıldığında değişiyor.

Koku rehberi

Limon: Aroması canlandırır, konsantrasyon ve performans gücünü arttırır.
Yasemin: Sakinleştirir; korku ve uyku bozukluklarını giderir.

Fesleğen: Keyfi yerine getirir ve rahatlatır.

Biberiye: Acı hissini azaltır. Yorgunluğa karşı da etkilidir.

Gül: Tatlı gül kokusu, duyuları harekete geçirir, şehveti arttırır. Melankoliyi giderdiği de söylenir.

Kaynak: Formsante

Kokunu kendin yarat


Source link

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu