Sağlık

Bağışıklık Sistemi Zayıflığı

Bağışıklık sistemi zayıflığı nedir?

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklardan, mikroplardan ve diğer istenmeyen biyolojik saldırılardan koruyan organizmanın biyolojik korumasıdır. Bağışıklık sistemi herhangi bir nedenle zayıflarsa (bağışıklık sistemi zayıflığı), vücudun zayıflama kabiliyeti zayıflar. Bu hassas virüsler hemen vücuda girmeye başlar ve grip gibi en yaygın hastalıklara karşı koyamazlar.

Bağışıklık sistemi zayıflığı nedeniyle tedavi için hastanelere başvuran her 10 hastanın altısı immün yetmezliğinden şikayetçidir.

Bağışıklık yetersizliği ne zaman araştırılır?

 • Çocukların yılda 8, erişkinlerde  4 kere solunum yollarında iltihaplanma olduğu zaman
 • Sinüzit sırasında yılda iki kereden fazla, otitis gibi 4 veya daha fazla kulak enfeksiyonu
 • Yılda 4 kere ve daha fazla çok kulak  enfeksiyonu yani otit, yılda 2 kere ve daha fazla sinüzit olduğu zaman
 • 2 ay veya daha uzun süre antibiyotik kullanımı. Antibiyotiklerin uygun dozajda uygulanması gerçeğine rağmen, hastalığın tamamen geçmemesi  ve kronik enfeksiyon yarandığı zaman
 • Yılda 2 kereden fazla zatürree ve bronşit olduğu zaman
 • Büyüme ve büyüme durgunluğu  olduğu zaman
 • Tekrarlayan yumuşak doku apsesi olduğu zaman
 • Uzun ağız içi (süt yarası) ve cilt mantarı hastalığı olduğu zaman
 • Enfeksiyonu önlemek için damar içi antibiyotik tedavisi uygulandığı zaman
 • Tekrarlayan erkek çocukların ölümleri sırasında
 • Akraba evliliğinde ve aile üyeleri arasında bağışıklık yetmezliğinin görüldüğü zaman

Sizde ve çocuğunuzda listelenen semptomlardan en az iki tanesi gözlenirse bağışıklık sisteminiz detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

Bağışıklık sistemi zayıflığı nasıl tedavi edilir?

Çocukluk çağlarında tanı koyulan bir kısım hasta kök hücre nakli ile tam olarak tedavi edilebilir. Ancak bu tedavi yöntemi bağışıklık sisteminin birkaç farklı bileşenini aynı anda etkileyen ve genellikle ağır seyreden hastalarda uygulanır. Geri kalan çocuk ve erişkin hastalarda ise bağışıklığı destekleyen tedaviler verilir. Bunlardan en önemlisi 3-4 haftada bir damar yolundan uygulanan “antikor tedavisidir” (intravenöz immünglobulin tedavisi: IVIG). Bu tedavi hastanın toleransına göre 2-4 saat arasında sürmekte ve hekim gözetimi altında yapılmaktadır. Son zamanlarda antikor tedavileri cilt altına da uygulanmaya başlanmıştır (subkutan immünglobulin tedavisi: SCIG). Ancak bu son yöntem henüz yeterince yaygınlaşmamıştır. Antikor tedavilerinde amaç geçirilen enfeksiyonların sıklığını ve şiddetini azaltmak, böylelikle ileride meydana gelmesi muhtemel organ yetmezliklerini engellemektir.

Bağışıklık yetmezliklerinde hastaların düzenli olarak hekimlerini ziyaret etmeleri önemli bir husustur. Ayrıca hastaların beslenmelerine dikkat etmeleri ve yaşam tarzını uygun bir şekilde değiştirmeleri hastalık seyrini olumlu yönde etkileyen diğer hususlardır. Okul ve iş hayatında uyum sorunları yaşayan hastalara psikososyal destek sağlanması da tıbbi tedavilerin etkinliğini artıran önemli klinik uygulamalarıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözatın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı