Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rinoplasti (rhynoplasty) burun ameliyatının bir diğer adıdır.Burun ameliyatları açıkteknikle  ya da kapalı tekniklehastalar üzerindeuygulanmaktadır. Kapalı burun ameliyatlarında burnauygulanancerrahi kesilerinhepsiburnun iç kısmındangerçekleştirilmektedir, tip burun ameliyatlarında hastanın toparlanması açık tekniğe göre daha hızlı gerçekleşir ve burunda en ufak bir ameliyat izi kalmaz. Açık tip cerrahi burun ameliyatları kişininburnu üzerindekesi yapılırak uygulanır.

Burun ameliyatları öncesinde uzman hekimlere en çok sorulan soru canım acıyak mı dır. Burun ameliyatlarında ameliyat esnasında hastaya genel ya da lokal anestezi uygulandığından operasyon esnasından kişi herhangi bir acı hissetmez. Ameliyat sonrasında ise buruna konulan tamponların çıkarılması esnasında küçük miktarlarda acı hissedilebilir. Özellikle açık teknikle yapılan burun ameliyatlarından sonra hastanın gözkapakları ve göz çevrelerindeküçük şişlikler ile hafif düzeylerde morarmaların görülmesi normal bir durumdur. Tabi ki hastanın bünyesi ve yapılan işlemin etkisine göre kişinin yukarıda bahsedilen bölgelerinde hiçbir morarma da gözlemlenmeyebilir. Burun estetiği ameliyatının akabinde hasta aynı gün içerisinde hastaneden taburcu olabilir bu durum daha çok kapalı teknikle yapılan burun ameliyatlarında görülmektedir, hastanın bir ya da daha fazla gün burun ameliyatından sonra hastanede yattığı durumlar da daha çok açık teknikle yapılan burun ameliyatlarında gözlemlenmektedir.

Burun estetiği ameliyatlarında septumdeviasyonu olarak adlandırılan bozuklukların da giderilmesi mümkündür. Kişinin burnundaki Septumun eğriliğini düzeltmek amacıyla hastaya uygulanması gereken yegane tedavi hastanın septum bölgesinde eğriliğin tespit edilip bunun bir ameliyat vasıtası ile uzman hekimlerce düzeltilmesi işlemidir. Septoplasti olarak adlandırılan bu cerrahi teknikte hastanın burun mukozasına herhangibir zarar verilmedenhastanın eğri olan septumkemiği ve septum kısımlarında bulunan bölgelereözel bir kıkırdak desteği eklenilir. Kimi uzman cerrahlarcahastalara uygulanmakta olan tekniklerde ise kişinin burun bölgesindeki septum kıkırdaklarının tamamınınyerlerinden çıkartılması durumunda ise kişinin burun sırtında çeşitli düşmeler ve şekil bozuklukları gibi istenmeyendurumlar oluşabilir. Konusunda deneyimli ve uzman bir estetik cerrahın ellerinde hastanın bahsedilen bu sorunlardan uzak kalması hastanın sağlığı açısından önemlidir. Septum ameliyatlarının tamamı burnun içerisinden yapılmaktadır.

Yukarıda da anlatıldığı üzere burun estetiği ameliyatlarının diğer bir ismi de rinoplasti ya da rhynoplasty ameliyatıdır.Günümüzde genellikle hemen hemen plastik cerrah ve kulak burun boğaz uzmanlarının tamamı gelişen ve modern estetik teknolojine bağlantılı biçimde kapalı rinoplasti tekniği olarak nitelendirilen ameliyat tekniğinin vasıtasıyla hastaları üzerinde başarı ile ameliyatlarını uygulamaktadırlar.
Source link

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu