Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Çevre İçin En Kötü Cilt Bakım Kimyasallarından Kaçının

Konu Başlıkları

Kişisel bakım ürünlerinizde çevreye zarar veren en ünlü kimyasallar nelerdir? Bazıları muhtemelen banyo dolabınızda, duşunuzda ve makyaj masanızda gizleniyor. Bu Dünya Günü’nde çevre için en kötü cilt bakım kimyasallarından kaçının. Sonuçlardan ödün vermeden yapabilirsiniz.

En az çevre dostu kişisel cilt bakım ürünlerinden dördü şunlarla yapılanları içerir:

  1. sentetik kokular,
  2. ftalatlar,
  3. triklosan gibi antibakteriyel maddeler ve
  4. nano olmayan mineral güneş koruyucu filtreler ve kimyasal güneş koruyucu filtreler.

Bu ‘kötü şöhretli 4’ten kaçının ve kendinize ve gezegene büyük bir iyilik yapın!

Ftalatlar nelerdir ve ftalatlar sizin ve çevre için neden kötüdür?

Ftalatlar bazen ‘koku’ olarak listelenen bir içerikte kullanılır. Kokunun oyalanmasına ve performansın artmasına yardımcı olurlar.

Ftalatlar bilinen endokrin bozuculardır ve Güvenli Kozmetikler Kampanyası’na göre gelişimsel ve üreme toksisitesi ve kanserle bağlantılıdır.

Ftalatların insan idrar örneklerinde yaygın olarak bulunması nedeniyle modern yaşamda yaygın ve her yerde bulunduğunu biliyoruz.

Ftalatlar, vücut yıkamalarında, şampuanlarda ve hatta ev temizlik ürünlerinde adı geçen maddelerdir. Cildimizi yıkayarak ve çıkarılması zor olan atık su arıtma tesislerine girerek çevreye girerler ve ardından tekrar içme suyuna ve besin zincirine girerler.

Ftalatlar AB’de cilt bakımı ve kişisel bakım ürünlerinde yasaklanmıştır ama biz hala burada ABD’de onlara izin veriyoruz ve bol miktarda var! Bu, tüketici olarak, ftalat hormonu bozucularından kaçınmak için kasıtlı olarak çaba göstermemiz gerektiği anlamına gelir. – Dermatolog Dr. Cynthia Bailey

Cilt bakım ürünlerinizde ftalat olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Ürün etiketlerinde açıkça listelenmelerini beklemeyin. Evet, kozmetik tüketici ürünlerini düzenleyen FDA, bileşenlerin açıkça listelenmesini şart koşuyor. Ancak, FDA’ya göre bile:

…..yönetmelikler, koku içeriklerinin ayrı ayrı listelenmesini gerektirmez; bu nedenle, tüketici bir kokuda ftalat olup olmadığını içerik beyanından belirleyemez… DEP (kokuda bulunan ftalat) içeren kozmetik ürünleri satın almak istemeyen tüketiciler, “Kokuda bulunan ftalat” içermeyen ürünleri seçmek isteyebilirler. “içerik listesinde. FDA

Sık sık saklandıkları belirsiz içerik ‘koku’dur. Kişisel bakım ve ev temizlik ürünlerinizden kaçının bu belirsiz bileşeni içerdiğini bir düşünün. Kişisel bakım ürünlerinizdeki çoğu koku yapaydır ve bu yapay kokunun bileşenleri özel olarak tanımlanmamıştır – bu kokunun ftalat içerip içermediği hakkında hiçbir fikriniz yoktur ve bunu söylemenin bir yolu da yoktur. Benim düşünceme göre, o üründeki tam içeriğin tam kaynağını bilmiyorsanız, olabileceklerini varsaymalısınız.

ftalat içermeyen cilt bakım ürünleri

Tüm ürünlerim özellikle ftalat İÇERMEZ. Ftalatlar kötüdür, sadece ftalat içermeyen bileşenler tedarik etmeye ve laboratuvarlarında ftalat kullanmayan kimyagerler kullanmaya özen gösteriyorum. – Dr.

Cilt bakımı ve ev temizlik ürünlerinizde ftalatlardan kaçınmanın en iyi yolu nedir?

Ftalatlardan kaçınmanın en iyi yolu, suni kokulu ürünlerden kaçınmaktır. Çifte fayda, kokunun cilt alerjisi için büyük bir problem olmasıdır, bu yüzden ondan kaçınmak akıllıcadır! Ürünlerimden sadece ikisi koku içerir ve ftalat içermeyen hipoalerjenik kokudur. Geri kalan her şey kokusuzdur.

Cilt bakım ürünlerinizde ftalatlardan kaçınmanın en iyi yolu, kokunun kaynağını bilmediğiniz durumlarda kokusuz ürünler kullanmaktır.

Kişisel bakımınız için kokusuz ürünleri tercih edin. örneğin, benim Doğal Vücut Losyonu ve Doğal Yüz ve Vücut Yağı bence kokulu bir vücut losyonundan çok daha iyi bir seçim. Hayatınızda koku istiyorsanız, koku için çok düşük konsantrasyonda doğal, uçucu yağ kullanın. Uçucu yağların da cilt alerjenleri olabileceğini unutmayın, bu nedenle sevdiğiniz bir koku seçin ve çok az miktarda seyreltilmiş olarak kullanın. Büyük bir Doğal Losyon veya Tereyağı dolgusuna bir damla ekleyin ve güvenebileceğiniz DIY güvenli kokulu vücut nemlendiriciniz var.

ftalat içermeyen kokusuz doğal vücut losyonudoğal vücut yağı kokusu ve ftalat içermez

Kokusuz ve kokusuz cilt bakım ürünleri arasındaki fark nedir?

  • EPA’ya göre, “koku ücretsiz” ürüne hiçbir koku bileşeni eklenmediği anlamına gelir.
  • kokusuz ürünler, ürün bazlı formülasyonun kokusunu gizlemek için maskeleyici kimyasallar içerebilir.
kokusuz duş jeli sertifikalı organik

Ftalatlar içerebilecek koku kimyasallarından tamamen kaçınmak için kokusuz ürünler seçin.

Duş jeli, kalıp sabun ve vücut nemlendiricileriniz gibi çok kullandığınız kişisel bakım ürünleri için bunu yapmayı taahhüt edin.

Benim sertifikalı organik kokusuz Duş Jeli ailemin kullandığı duş jeli.

doğal kokusuz ftalat içermeyen kalıp sabun

Benim Naturally Best Bar Sabun aynı zamanda kokusuzdur., ekonomik ve uzun ömürlüdür.

bende doğal bile var ftalat içermediği garanti edilen ev temizleyicileri stoklarla sınırlıdır.

doğal kokusuz ev temizleyicileri

Triklosan, kaçınmanız gereken diğer bileşendir.

kokusuz el dezenfektanı

Triklosan sabunlarda, diş macunlarında, losyonlarda, el dezenfektanlarında ve diğer kişisel bakım ürünlerinde bulunan antibakteriyel bir bileşendir. FDA bile bundan kaçınmayı söylüyor.

Hayvan çalışmaları, triklosanın tiroid hormon seviyelerini düşürdüğünü ve bakteriyel antibiyotik direnci sorununa katkıda bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca su ekosistemlerinde birikir, atık su arıtımı ile yalnızca kısmen uzaklaştırılır ve su ekosistemleri için oldukça toksiktir. Asla triklosan kullanmayın. Sahibim triklosan içermeyen el dezenfektanı aynı zamanda kokusuz (diğer adıyla ftalatsız) pandemi için.

Kimyasal güneş koruyucu filtrelerden kaçınmak için çinko oksit ağırlıklı, yalnızca nano partikül içermeyen mineral güneş koruyucu kullanın.

Bu hem sizin hem de çevre için önemlidir. Çinko oksit ve titanyum dioksit en güvenli güneş koruyucu maddelerdir ve içinde gerçekte ne olduğunu görmek için güneş koruyucu etiketlerinizi okumalısınız. 2019’da FDA, tüketiciler için güvenli olduklarını kanıtlamak için yeterli veriye sahip olan tek iki güneş kremi bileşeni olduğunu belirtti. FDA’ya göre, diğer tüm güneş kremi bileşenlerinin FDA’nın iyi olduklarını söylemeden önce daha fazla veriye ihtiyacı var.

Kimyasal güneş kremlerini kullandığınızda vücudunuz tarafından emildiğini bilmelisiniz. Journal of the American Medical Association’da yayınlanan rahatsız edici bir araştırma, güneş koruyucu kimyasal filtrelerin normal kullanımda insan kan dolaşımına kolayca emildiğini gösteriyor. Bir plaj tatilinde ilk gün içinde birikir ve 7 gün boyunca yüksek kan seviyelerinde kalırlar. Bu yeni bilgi önemlidir ve güneşten korunma seçenekleriniz için önemlidir. Bunlar dost kimyasallar değildir. Oksibenzon gibi bazılarının hormon bozucu olduğu bilinmektedir.

çevre için güvenli kokusuz mineral güneş kremleri

İyi mineral güneş kremleri mevcutken, bence kimyasal güneş kremleri kullanmak için hiçbir sebep yok. – Cilt Sağlığı Uzmanı ve Dermatolog Dr. Bailey

Deniz ekosistemleri ayrıca kimyasal güneş kremleri ve nanopartikül güneş kremleri tarafından da zarar görmektedir.

Araştırmalar, oksibenzon adı verilen güneş koruyucu bileşenin ve diğerlerinin mercan hasarına neden olduğunu gösteriyor. Nanoparçacıklı güneş kremleri muhtemelen deniz yaşamına da zarar veriyor. Bir sonraki plaj, göl veya nehir tatilinizde nano olmayan mineral güneş kremleri ve iyi UPF 50 yüzme ekipmanı kullanın.

Dermatologumun güneşten korunma önerileri, cilt yüzeyinizin çoğu için UPF 50 giysilere yoğun bir vurgu ve akıllıca kapatılmayan sınırlı miktarda açıkta kalan cilde güneş koruyucu uygulanmasıdır. Bir şapka ekleyin ve gölgede kalın. NOAA kabul ediyor!

Bu Dünya Günü, ‘koku’ içeren ftalat, triklosan, kimyasal ve nano mineral güneş kremleri içeren cilt bakım ürünlerinden kaçınarak hem kendimize hem de Dünya’ya iyi bakalım. – Dermatolog Dr. Cynthia Bailey

dermatolog, okyanus için güvenli nano olmayan mineral güneş kremi onayladı

Referanslar:

Zota AR, Singla V, Adamkiewicz G, ve diğerleri Evde kimyasal maruziyetlerin azaltılması: eylem fırsatları, J Epidemiol Toplum Sağlığı 2017;71:937-940.

Zakiya Hoyett (2018). İlaç ve Kişisel Bakım Ürünleri: Riskler, Zorluklar ve Çözümler, Risk Değerlendirmesi, InTech, DOI: 10.5772/intechopen.70799. Şu adresten edinilebilir: https://www.intechopen.com/books/risk-assessment/pharmaceuticals-and-personal-care-products-risks-challenges-and-solutions

Abel, PD, Sentetik deterjanların balıklara ve suda yaşayan omurgasızlara toksisitesi., Journal of Fish Biology, Cilt 6(3):279-298, Mayıs 1974 Paulsen, Lisa, “Kişisel Bakım Ürünlerindeki Kimyasalların Sağlık Riskleri ve Türkiye’deki Kaderi Çevre” (2015). kimya onur belgeleri. 15. http://digitalcommons.conncoll.edu/chemhp/15

Downs CA, Kramarsky-Winter E, Segal R, et al. Güneş Koruyucu UV Filtresi, Oksibenzonun (Benzofenon-3), Mercan Planulaları ve Kültürlenmiş Birincil Hücreler Üzerindeki Toksikopatolojik Etkileri ve Hawaii ve ABD Virgin Adaları’ndaki Çevresel Kirlenmesi. Arch Environ Contam Toxicol 2015 20 Ekim. doi: 10.1007/s00244-015-0227-7.

Botta, Celine, et. al., Yaşam döngüsü perspektifinde ticarileştirilmiş güneş kremlerinden suda salınan TiO2 bazlı nanopartiküller: Yapılar ve miktarlar. Çevre Kirliliği, 159 (2011) 1543-1550

Corinaldest Cinzia, et. al., Güneşten koruyucu ürünler deniz kestanesi Paracentrotus lividus’un erken gelişim evrelerini bozar, Nature Scientific Reports 7, Makale numarası 7815 (2017)

Welch, Craig, Güneş Koruyucuların Küçük Parçacıkları Okyanus Yaşamına Büyük Yollarla Zarar Veriyor mu? National Geographic, 14 Mayıs 2015

Dann, Ancrea, et. al., Triklosan: Çevresel maruziyet, toksisite ve etki mekanizması, Journal of Applied Toxicology, 31(4): 285-311 Mayıs 2011

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu