Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Cilt Bakım Ürünlerinde Kafeinin Faydaları

Cilt bakım ürünlerinde kafeinin faydaları, kafeinin sadece içmek için olmadığını gösteriyor! Bilimsel çalışmalar kafeinin antikanser olduğunu gösterdiği için kafeini doğal bir cilt bakım maddesi olarak görüyorsunuz. antioksidan ve yaşla mücadele faydaları topikal olarak cilde uygulandığında.

Cilt bakım ürünlerinde genellikle ne kadar kafein bulunur?

Kafein, botanik kaynaklı doğal bir bileşiktir. Ticari cilt bakım ürünlerine eklendiğinde, genellikle yaklaşık %3 oranında bulunur. Cildin yaşlanmasına ve serbest radikal hasarına karşı savaşmaya yardımcı olmak için genellikle diğer faydalı botanik bileşenler, retinol ve antioksidanlarla birlikte kafeini göreceksiniz.

Dermatologlar neden kafein içeren cilt bakım ürünlerini tavsiye ediyor?

Bilimsel çalışmalar kesin olarak göstermiştir ki, kafein cilde uygulandığında,

  • kanserlerin oluşmasını engellemeye yardımcı olur ve
  • güneş yanığından kaynaklanan hücresel hasarın bir kısmını azaltır (cildin güneş yanığından zarar görmüş cilt hücrelerini temizlemesine yardımcı olarak).

Bilimsel çalışma ve benim klinik gözlemim, kafein EGCG yeşil çay polifenol antioksidanları ile birleştirildiğinde, kafein sayısını azaltabileceğini düşündürmektedir. UV ışınlarından kanserli ve kanserli olmayan tümörler. – Dermatolog Dr. Cynthia Bailey

cilt bakımında kafeinin faydaları arasında cilt kanseri riskinin azaltılması yer alır.

1990’lardan beri dermatoloji pratiğimde, kafeinin cilt sağlığı için nasıl çalıştığına dair en zorlayıcı bilimsel araştırma tamamlanmadan önce, topikal EGCG yeşil çay antioksidanları ve kafein kremi kombinasyonunu kullandım. Cilt kanseri hastalarıma faydasını neredeyse bir sürpriz olarak keşfettim. Yıllar içinde, çizelge notu üstüne çizelge notu, hastalarım ve ben yeşil çay antioksidanları ve kafeinin bu kombinasyonunun, ürünü kullanmadan önceye kıyasla yıllar içinde geliştirdikleri kanser öncesi büyüme sayısını azalttığını gördük.

Uygulamamda kullandığım ürünler hem yeşil çay EGCG antioksidanları hem de kafeinden farmasötik, stabil ve yüksek konsantrasyonlarda içerir. Kremi yüz, boyun, göğüs ve ellerin arkasında kullanıyorum.

en iyi yeşil çay kafein kremi

benim dahil Yeşil Çay Antioksidan Cilt Terapisi. cilt kanseri ve güneş hasarı olan hastalarım için oluşturduğum Komple Cilt Bakım Rutinlerinin önemli bir parçası olarak. Hastalarım ciltlerini yıkadıktan hemen sonra, nemlendirici ve güneş koruyucularının altına günde iki kez uyguluyorlar. Kendi cildime günde iki kez uygulamaktan asla vazgeçmediğim bir ürün.

retinol yeşil çay ve kafein kremi

Retinolün kolajen yenilenmesini teşvik etmek, cilt yaşlanması, akne ve cilt pigmenti sorunları ile mücadele etmek için faydalarını dahil etmek isteyenler için kullanıyorum. Retinol Gece Kremi kafein, retinol ve yeşil çay EGCG antioksidanlarını bir arada bulundurur. Yıkandıktan sonra ve nemlendirici altına uygulanır.

Kafein rosacea’ya yardımcı olur mu veya zarar verir mi?

2018 yılında hemşireler üzerinde yapılan bir araştırma, kafeinli kahve içmenin rosacea şiddeti ile ters orantılı olduğunu bulmuştur. Kafeinsiz kahve değildi. Böylece kahvedeki kafeinin rosaceaya karşı bir miktar koruma sağladığı ortaya çıktı.

cilt kanseri ve rosacea ile savaşmak için en iyi kafein içeren cilt bakım rutini

Rosacea tedavisinde topikal kafein kullanan iyi çalışmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, EGCG yeşil çay polifenolleri ile birleştirildiğinde faydalı buluyorum ve rosacea için bir cilt bakım rutini oluşturduğumda her zaman Yeşil Çay Antioksidan Cilt Terapimi kullanıyorum. Böyle bir rutinin bir örneği benim Komple Cilt Bakım Kiti, cilt kanseri hastalarımda olduğu gibi rosacea için de işe yarıyor.

Kafein ve yeşil çay antioksidan kombinasyonu sivilceye yardımcı olabilir mi?

Kafein ve yeşil çay antioksidanlarının bir kombinasyonu kullanılarak yapılan bir çalışma, 2 hafta gibi kısa bir sürede bakterilere neden olan sivilcelerde bir miktar azalma ve sivilcelerde iyileşme gösterdi. Bu titiz bir çalışma değildi ama benim kendi klinik deneyimim faydaları doğruluyor.

Topikal kafein göz çevresindeki şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir mi?

Bu yararın bilimsel kanıtı en iyi ihtimalle yumuşaktır. Bir çalışmada, %3 kafein, K vitamini ve emu yağı ile birleştirildi ve umut verdi. Bununla birlikte, kafeinin faydaları hakkında kesin bir çalışma olmaktan uzaktır. Teorik olarak, kafeinin hem kılcal damarları daralttığı hem de genel cilt kan akışını artırdığı bilinmektedir; bu, göz bölgesinin görünümünü iyileştirebilecek iki dolaşım etkisidir. Ayrıca, insanlar kabarık gözleri azaltmak için yıllarca soğuk çay poşeti ıslatmalarını kullandılar. Ancak, kafein %3 jel kullanan başka bir çalışma sonuçları gösteremedi.

kabarık gözler için en iyi kafeinli göz kremi

Bence kafein gibi seçilmiş bileşenler için teorik bilimsel kavramlar göz bölgesi için umut vaat ediyor. Benim Gelişmiş Düzeltici Göz Kremi retinol, hyaluronik asit, niasinamid, yeşil çay EGCG polifenol antioksidanları ve A, C, E ve K vitaminleri ile birlikte kafein içerir. Cildin bu bölgesi oldukça emicidir ve görünüm sorunlarına çok yatkındır ve potansiyel faydalarının çabaya değer olduğunu düşünüyorum.

Kafein selülitle savaşır mı?

Tamamen bilimsel bir bakış açısından umut edilebilir çünkü kafeinin teorik olarak laboratuarda fosfodiesteraz aktivitesini inhibe ederek lipolizi (yağ yıkımı) arttırdığı gösterilmiştir. Ne yazık ki, bu gerçek kullanım senaryolarına çevrilmiyor gibi görünüyor. kullanan çalışmalardan etkilenmedim selüliti azaltmak için topikal kafein kremi ne de hastalarım tarafından denendiğinde işe yaradığını görmedim.

Cilt bakımında kafeinin yan etkileri nelerdir?

Cilt bakımında kafein iyi tolere edilir. Alerjen veya tahriş edici değildir. Fazla alındığında kalp aritmilerine, ajitasyona ve uyku bozukluklarına neden olabilir.

Dermatologdan cilt bakım ürünlerinizdeki kafeinin faydaları için alt satır:

Aşağıdakileri iyileştirmeyi amaçlayan bir cilt bakım rutininin önemli bir parçası olarak yeşil çay EGCG polifenolleri ile birlikte kafein içeren cilt bakım ürünlerini öneriyorum:

  • baş ve boyun cilt kanseri riskini azaltma,
  • yüz cilt yaşlanması,
  • akne ve
  • cilt güneş hasarından rosacea, sebore ve yüzde kızarıklık.

Hala göz bölgesi şişkinliği için potansiyel fayda olduğunu düşünüyorum. Bilimsel kanıtlar gecikse de, diğer faydalı bileşenlerle bir üründe bir araya getirildiğinde, cildin genellikle rahatsız edici ve oldukça emici olan bu bölgesine kesinlikle zarar vermez.

Ne yazık ki, selülit için kafein ürünleri işe yaramıyor – kahretsin!

Çoğu ticari sonuç odaklı kafeinli cilt bakım ürünü yaklaşık %3 kafein ile formüle edilir ve kafein ürünlerinin geniş vücut yüzey alanlarına uygulanmasını önermiyorum.

Referanslar

Li YF, Ouyang SH, Tu LF, et al. Kafein, Otofaji Aktivasyonu Yoluyla Cildi Oksidatif Strese Bağlı Yaşlanmadan Korur. Teranostik. 2018;8(20):5713-5730. 10 Kasım 2018 tarihinde yayınlandı. doi:10.7150/thno.28778

Herman A, Herman AP. Kafeinin etki mekanizmaları ve kozmetik kullanımı. Cilt Pharmacol Physiol. 2013;26(1):8-14. doi: 10.1159/000343174. Epub 2012 11. Ekim PMID: 23075568.

Lu YP, Lou YR, Xie JG, Peng QY, Liao J, Yang CS, Huang MT, Conney AH. Kafein veya (-)-epigallokateşin gallatın (EGCG) topikal uygulamaları, farelerde UVB ile indüklenen cilt tümörlerinde karsinojenezi inhibe eder ve seçici olarak apoptozu arttırır. Proc Natl Acad Sci US A. 2002 Eylül 17;99(19):12455-60. doi: 10.1073/pnas.182429899. Epub 2002 30 Ağustos. PMID: 12205293; PMCID: PMC129466.

Stallings Alison F, Lupo, Mary P., Cilt Bakımında Botaniklerin Pratik Kullanımları, J Clin Aesthet Dermatol. 2009 Ocak;2(1): 36-40. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2958188/

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu