Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Cilt Bakım Ürünlerinde Melatonin

Cilt bakım ürünlerinde melatonin son bir yıldır trend olmuştur. Güvenli mi, yüzünüz için ne yapıyor, buna ihtiyacınız var mı ve bu kararı vermek için neleri bilmeniz gerekiyor?

İşte cilt bakımında melatonin hakkında bilmeniz gerekenler.

Birincisi, melatonin bir cilt bakım ürününe uygulandığında cilde kolay ve etkili bir şekilde nüfuz eden bir hormondur. Melatonin küçük bir moleküldür – cildinizin sağlam bariyerini geçebilecek kadar küçüktür. Melatonin cilde emildiğinde, melatonin kan seviyeleri de yükselir.

Melatonin ayrıca deri hücresi çekirdeklerine (DNA’nın bulunduğu yer) ve mitokondriye (hücrelerin güç üreteci ve birçok önemli hücresel fonksiyonun düzenleyicisi) kolayca nüfuz eder. Ayrıca kolajen kaybının kırışıklıklara ve erken cilt yaşlanmasına yol açtığı dermise derinlemesine nüfuz eder.

Melatonin’in cilde nüfuz etmedeki süper gücü, cildinizin bariyeri ve hücre zarları gibi lipit yapılara (buna lipofilik özellikler diyoruz) olan afinitesinden gelir. Bir melatonin cilt kremi uyguladığınızda cildinize ve kan dolaşımınıza girer.

Sonuç olarak, bir hormon olan melatonin, cilt bakım ürünlerine eklendiğinde cildinize ve vücudunuza kolayca girer.

Bunun istediğiniz bir şey olup olmadığına nasıl karar veriyorsunuz?

melatonin nedir?

Melatonin bir hormondur, antioksidandır ve ayrıca antienflamatuardır. Başlangıçta beynin epifiz bezi tarafından vücudunuzun gündüz/gece sirkadiyen ritimlerini ve mevsimsel biyoritmleri düzenlemesine yardımcı olan bir hormon olarak yapıldığı keşfedilmişti. Karanlıkta olduğunuzda epifiz bezi tarafından üretilir ve gözünüze daha az ışık girer. Gözlerinize giren ışık melatonin üretiminin durmasına neden olur.

Melatonin uyku/uyanıklık sirkadiyen ritimlerini düzenlemekten fazlasını yapar, aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve anti-inflamatuar işlevi vardır. Cilt için bu fonksiyonlardan en önemlisi antioksidan aktivitedir.

Melatonin, melatoninerjik antioksidatif sistem (MAS) adı verilen bir dizi olay aracılığıyla güçlü bir cilt antioksidanı olarak çalışır.

Melatonin’in antioksidan aktivitesi, çok çeşitli serbest radikalleri nötralize etmede oldukça etkilidir ve cildi UV ve çevresel hasarlardan korumaya yardımcı olur. İki mekanizma ile çalışır.

  1. Derideki melatoninin ilk antioksidan mekanizması, doğrudan serbest radikalleri nötralize etmek için hareket etmesidir. Melatonin ayrıca parçalandığında diğer iki doğrudan serbest radikal nötralize edici antioksidan oluşturur ve bu da onu daha da güçlü ve uzun ömürlü bir antioksidan yapar.
  2. Melatonin ayrıca, bir gen seviyesinde antioksidan enzimleri açarak ikinci bir dolaylı antioksidan fonksiyona sahip olabilir.

Melatonin normalde deride bulunur mu?

Cilt aktif olarak melatonin yapar. Ayrıca cilt homeostazını düzenlemeye yardımcı olan melatonin reseptörlerine sahiptir. Temel olarak cilt, genel cilt sağlığı için melatonine bağlıdır.

Derideki melatonin sentezi muhtemelen yaşla birlikte azalır ve deri pigmentine göre değişir.

Siyah cildin en yüksek melatonin konsantrasyonuna sahip olduğu bilinmektedir. Serum melatonin seviyeleri yaşla birlikte azalır. Bu, artan cilt yaşlanması ile ilişkilendirilmiştir. Yaşla ilişkili cilt melatonin seviyeleri ile ilgili çalışmalar bulamadım.

Cilt bakım ürünlerindeki melatonin, cildi UV güneş hasarından korumaya yardımcı olabilir

Cildin UV hasarından melatonin koruması 20 yıldır araştırılmaktadır. Çoğu çalışma, melatoninin cildinizde aynı şekilde işlev görüp görmeyeceğiyle doğrudan ilgili olmayan, laboratuvardaki hücre kültürleri üzerinde yapılmıştır. İnsanlar üzerinde bazı klinik çalışmalar yapılmıştır.

  • UV kaynaklı kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olur,
  • güneş koruyucu SPF’yi artırın ve
  • serbest radikal cilt hasarıyla savaşır.

Fayda sağlamak için melatonin kreminin UV ışınlarına maruz kalmadan önce uygulanması gerektiğini bilmek önemlidir. Bununla birlikte, melatonin cilde C veya E vitamini gibi diğer antioksidanlardan daha iyi fayda sağlayabilir.

melatonin almak cildinize yardımcı olur mu yoksa bronzlaştırır mı

Melatonin takviyesi alırsanız veya melatonin kremi uygularsanız cildinize daha fazla fayda sağlar mısınız?

Oral melatonin takviyeleri almak cildinize yardımcı olur mu?

Oral melatonin, melatoninin karaciğer tarafından ‘ilk geçiş degradasyonu’ olarak adlandırılan şeyden dolayı cilde önemli miktarlarda ulaşmaz. Bu, oral bir melatonin takviyesi aldıktan sonra karaciğerin onu hızla çıkardığı anlamına gelir. Melatonin enjeksiyonları, serum melatonin düzeylerini önemli ölçüde yükseltir ve benlerin ve çillerin endişe verici şekilde koyulaşmasıyla ilişkilendirilmiştir; uzmanlar, güvenlik nedenleriyle melatonin enjeksiyonlarını önermemektedir. Benzer şekilde, melatoninin cilde uygulanması cilde iyi nüfuz eder ve kandaki melatonin seviyelerini yükseltir.

melatonin cilt için güvenli midir

Melatonin cilt tarafından kolayca emildiğinden, topikal uygulama ciltteki melatonin seviyelerini oral takviyeleri almaktan daha iyi artıracaktır, ancak yine de daha fazla güvenlik çalışmasına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. – Dermatolog Dr. Cynthia Bailey

Melatonin cilt bakım ürünleri güvenli midir?

Melatonin bir hormondur. Östrojen, testosteron ve kortizon gibi diğer hormonlar iyi bilinmektedir ve bunların topikal uygulanmasının hem faydaları hem de yan etkileri olabileceğini herkes bilir.

Topikal olarak nasıl kullanılacağına dair daha iyi çalışmalar yapana kadar melatonin konusunda dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. – Dr.

Cilt bakımında melatonin açığı, konsantrasyon veya en iyi uygulamalar konusunda bize yol gösteren iyi çalışmaların olmamasıdır. UV kaynaklı kızarıklığı azaltmak için güneşe çıkmadan önce ciltte bulunması gerektiğini biliyoruz. Bunun UV hasarının azalmasıyla mı yoksa sadece kızarıklıkla mı ilişkili olduğunu bilmiyoruz.

Ayrıca, melatonin seviyeleri gece uyku sırasında doğal olarak yükselir ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olmak için kullanılmıştır. Peki gün içinde uygulamak uyku/uyanıklık döngüsünü bozar mı? Melatonin cilt tarafından iyi emilir ve topikal uygulamadan sonra kandaki melatoninin seviyelerinin yükseldiği gösterilmiştir, bu nedenle sirkadiyen ritimlerin uyku/uyanıklık döngüsü üzerinde bazı sistemik etkiler olabileceğini varsaymak mantıklıdır.

Cilt bakım ürünlerinde melatonin içeren sonuç:

Melatonin, cilde çok önemli seviyelerde kolayca emilir. Cildi önemli şekillerde hasardan koruma potansiyeline sahip güçlü bir antioksidandır.

Melatonin, güçlü yaşla mücadele ve cilt koruma faydaları için ilgi çekici bir cilt bakım bileşenidir. Tavsiye etmeden önce güvenlik ve yan etkilere bakan iyi bilimsel çalışmalar görmek isterim. – Dr.

Melatonin hakkında sahip olduğumuz mevcut anlayış, retinoidli bir gece kreminde kullanıldığında ve gün boyunca bir mineral çinko oksit güneş kremi içinde formüle edildiğinde önemli faydaları olabileceğini düşündürmektedir.

Cilt bakımında melatonin üzerinde daha fazla güvenlik çalışması yapılana kadar beklemenizi öneririm.

cilt bakım ürünlerinde melatonin

Bir dermatolog olarak, kanıtlanmış topikal cilt antioksidan faydaları için içerik tercihim:

  1. Benimki gibi yeşil çay polifenolleri Yeşil Çay Antioksidan Cilt Terapisi günde bir veya iki kez kullanılır.

  2. Reçeteli tretinoin gibi retinoidler veya benimki gibi profesyonel retinol seviyeleri Retinol Gece Kremi. Retinoidler geceleri uygulanır.

  3. benimki gibi C vitamini C Vitamini Kırışıklık Karşıtı Profesyonel Bakım Serumu (yüksek C vitamini seviyeleri cildinizde günlerce kalıcıdır ve sık sık haftada iki veya üç kez C vitaminini gün içinde Yeşil Çay ve her gece Retinol ile dönüşümlü olarak kullanmanızı öneririm. Bu, antioksidan faydaları olan kanıtlanmış bir cilt bakım rutinidir. cilt yaşlanmasıyla savaşmak için.)

Cilt bakımında kanıtlanmış ve güvenli en iyi üç antioksidanı Antioksidan Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakım Kiti Retinol seçeneğini ekleyerek; Bu, uyumlu ürünlerden oluşturulmuş bir Eksiksiz Cilt Bakım Rutinidir.

Size Antioxidant Kit’in harika olduğunu söylemeliyim; Ellerimde kullanıyorum ve yüzüm çok daha genç görünüyor ve hiç bu kadar yumuşak hissetmemiştim. Bu C vitamini, cildinize inci takıyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Hillary

cilt yaşlanmasıyla savaşmak için en iyi antioksidan cilt bakım ürünleri
Yazar: Cynthia Bailey MD 1987’den beri dermatoloji uygulayan Kurul Sertifikalı bir dermatologdur. Kariyeri boyunca 200.000’den fazla cilt muayenesi yaptı ve dünyadaki en uzun süredir çalışan doktor tarafından yazılmış cilt sağlığı blogunun yazarı.

“İnsanları ciltlerine iyi bakmaları için güçlendirmeyi, içinde bulundukları cildi sevmeleri için cilt bakımına ‘bakımı’ koymayı seviyorum!” Doktor Bailey

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Gözatın
Kapalı
Başa dön tuşu