Cilt Bakımı

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır, 2019 Cilt Bakım Trendleri

Cilt temizliği nasıl yapılır? İnsan cildi hassas bir yapıya sahiptir. Cildin dış etkenlere maruz kalması sonucu cilt tipiyle alakalı olarak ciltte biriken kirlerin ve zararlı atıkların temizlenmesi gözeneklerinin açılması işlemine kısaca cilt temizliği adı verilir.

Bu makalemizde cilt temizliği konusunda bayanların evde uyguladığı ve çok kolay olan yöntemlerden bahsedeceğiz, böylece evde cilt temizliği nasıl yapılır öğrenecek ve cilt temizliği konusunda bilmeniz gerekenleri okuyacaksınız.

Günlük ve haftalık yüz temizliği yapmak cildin gözeneklerini temizlemek ve cilt bakım maske tariflerini uygulamak için halen çok geç değil.

Günlük Yüz Bakımı Nasıl Yapılır

Yoğun ve tempolu geçen hayatlarında insanların kendileri kadar ciltleri de bazı dış etkenlere maruz kalmaktadır. Bu dış etkenler kirli hava, sigara içilen ortamda bulunma, yağlı cilde sahip olunmasından dolayı gözeneklerin kapanması, aşırı terleme, tozlu ortamlarda bulunma ve daha bir çok sebepten dolayı cilt yapısı kirlenmektedir. Dış etkenlerden dolayı kirlenen cilt hem gözenekleri tıkanarak soluk bir cilt görüntüsüne sebep olurken ciltte de pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır

İşte bu noktada cilt bakımınızı hiç bir zaman ihmal etmemeli ve düzenli bir şekilde cilt bakımınızı gerçekleştirmelisiniz. Bakımınızı yapmadığınız takdirde oluşacak olan siyah noktalar ve akneler hem keyfinizi kaçırabilir hem de istenmeyen kötü görüntülere sebep olabilir.

yuz-temizligi
Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Yüz Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Cilt temizliği konusunda yapılması gereken başlıca kurallar vardır. Bu yöntemleri kesinlikle bilmeli ve uygulamalısınız. Doğal yüz temizleme yöntemleri ile kısa sürede etkili sonuçlar almak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenleri kısaca şöyle tarifleyebiliriz;

1- Sigara cildin düşmanlarındandır. Sigara içiyorsanız kapalı ortamda sigara içmek cilde daha da çok zarar verir,  tabi sigara içilen ortamlarda buna dahildir, bu nedenle ya sigarayı bırakmalı ya da açık havada içmelisiniz.

2- Yüzde yada vücudunuzun herhangi bir yerinde bulunan sivilceyi asla sıkmayın, patlatmayın ve patlatmak için uğraşmayın, çünkü bu sivilcelerin patlatılması cildinize yarardan çok zarar verir.

3- Cilt temizliği için aldığınız doğal maskeleri ve peelingleri , yüzünüze her gün uygulamamaya dikkat edin mümkün oldukça bunları iki ya da üç günde bir yapın. Her gün cilt temizliği yapmak cildinizin hırpalanmasına sebep olacağından cildinize fayda vermekten daha çok zarar verir.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cilt sorunları sadece kadınlara özgü bir durummuş gibi algılansa da, günümüzde erkeklerin de siyah noktalar, sivilce problemi ile sık sık karşılaştıkları bilinmektedir. Bunda en büyük etken erkeklerin cilt bakıma daha az dikkat etmeleri, hatta cilt temizliği yapmamaları diyebiliriz.

İster kadın olsun, isterse de erkek. Cilt bakımı konusunda herkesin dikkat etmesi gereken belirli kurallar vardır. Cilt temizliğinde özellikle yüzde bulunan sivilce ve aknelerin engellenmesi amacıyla cilt temizliği yaparken mümkün oldukça kimyasal ürünlerden uzak durmanız gerekmektedir, bu ürünler doğal olmadığından cildinize zarar vermektedir. Bunun yerine evde kendinizin doğal malzemelerle oluşturacağınız ürünler cilt temizliği için sizlere daha çok faydalı olacaktır.

gunluk-yuz-temizligi-nasil-yapilmali
Cilt Temizliği Nasıl Yapılır, günlük yüz temizliği nasıl yapılmalı

Günlük Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt temizliği konusunda en çok bilinen ve neredeyse herken tarafından kullanılan birinci doğal yöntem Salatalıktır. Salatalıkla yapılan cilt temizliği gerçekten etkisini çok kısa zamanda göstermektedir. Maskenin içine ek olarak badem yağı katıldığında maskenin etkisi katlanmakta ve etkili sonuçlar vermeye başlamaktadır. Doğal ve faydalı olan salatalık + badem cildinizi hem tazeleyecek hemde temiz bir görüntü vermenizi sağlayacaktır.

Evde hazırladığınız salatalık kürünü ve badem sütünü banyoda duş aldıktan sonra yüzünüze ve tüm cildinize masaj yaparak uygulamanız gerekmekte, bu ovalama işini parmaklarınızla, baskı yaparak uygulamalı ve cildinize tam temas etmesini sağlamalısınız. Bu uygulama size normal şartlarda kozmetikçiden alacağınız her hangi bir cilt temizleme ya da cilt bakım ürününden daha çok fayda sağlayacaktır.

Yüz Temizliği İçin Maske

Cilt temizliği için evde yapabileceğiniz kürler de var. Bal ve süt ile oluşturacağınız kür gerçekten cilt temizliğinde çok etkilidir. İsterseniz bu iki ürünün etkisini daha da artırmak için karışıma pırasa da ekleyebilirsiniz. Pırasanın beyaz olan kısmını doğradıktan sonra bal ve süt ile iyici karıştırmalısınız. Son yapılan araştırmalarda uzmanlar pırasanın cilde çok iyi geldiğini açıkladılar.

Yüz Temizliği İçin Doğal Yöntemler

dogal_cilt_temizleme_yontemleri
yüz temizliği için doğal yöntemler, cilt temizliği nasıl yapılır?

Yüz Temizliği İçin Öneriler

Akneler hem sağlık açısından hemde yüzdeki görüntü bozukluğuna sebep olmalarından dolayı önem arz eden konuların başında gelmektedir. Yüzdeki aknelerden kurtulmak için cilt her zaman temiz tutulmalı ve yüze yapılan bakımlar ile yüz temizliği ihmal edilmemelidir. Yüze bakım yaparken kullanacağımız sabunun pH değeri mutlaka 5.5 (beş buçuk) olmalıdır. Çünkü yüzde akne oluşmasına sebep olan en büyük etken yağlı yapının yüzde yok edilememesidir.

Yüzde bulunan yağlı yapının önüne geçmek ve yok etmek için mümkün oldukça cilt temiz tutulmalı ve sürekli su ile temizlenmeli, yıkanmalı ve bu yıkama işlemi alışkanlık haline getirilmelidir. Eve döndüğünüzde cilt temizliği yaparken yüzünüzde makyaj varsa bu makyajı deriden arındırmalı, temizlemeli ve bu temizlik yağsız ürünlerle yapılmalıdır.

Pek çok akne tedavisi yöntemlerinde sonuç olumlu olmayabilir ancak siz sabırlı olmalısınız, sabırlı olmak ve biri bitmeden başka akne tedavilerini uygalamaya başlamak yarardan çok zarar verir. Akne tedavisinde devamlı ve sabit bir yönteminizin olması size yarar sağlayacaktır.

Bu makalemizde yüz temizliği için öneriler vererek doğal yüz temizleme yöntemlerinden bahsetmeye çalıştık. Unutmayın yüz temizliği ve yüz bakım düzenli yapılmalı ve asla ihmal edilmemelidir.

Evde cilt temizliği nasıl yapılır sorusunun ilk adımı mutlaka cilde gereken değeri vererek nemlendirici krem kullanmak ve cildi güneşten korumaktır, ayrıca yüz temizliği için maske uygulayarak daha parlak harika bir cilde sahip olabilirsiniz. Sağlıklı günler dileklerimizle.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı