Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Diyetinizdeki Karbonhidratlar Neden Sivilce Verebilir?

Muhtemelen duymuşsunuzdur, ancak diyetinizdeki karbonhidratlar neden sivilce yapabilir? Akneye neden olan aslında yüksek glisemik indeksli gıdalardır ve nasıl sivilceye sebep olduklarını açıklayacağım, size bunların hangi gıdalar olduğunu öğreteceğim ve size sivilce ile savaşan bir diyet için ipuçları vereceğim!

Akneye Neden Olan Gıdalar – Rafine Karbonhidratlar

Bilim adamları, çok fazla rafine karbonhidrat tüketen kişilerin sivilceye yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Modern batı diyetimiz, yüksek oranda rafine karbonhidratlarla doludur – yukarıdaki resimdeki yiyecekler de buna dahildir! Bunlar aşikardır, ancak son derece rafine karbonhidratlar ayrıca kurabiyeler, cipsler, beyaz ekmek, krakerler, tahıl gevrekleri, şeker çubukları, makarna, pizza, beyaz pirinç, hamburger ekmeği vb.lerde de bulunur. Batılı gençler ve yetişkinler bu yiyeceklerden çokça yer. Aknenin yaygın olmasını beklersiniz – ve öyle!

Yüksek Glisemik İndeksli Gıdalar Akne ile Bağlantılıdır.

Akneyi tetikleyen yüksek glisemik gıdalardır.

Yüksek derecede rafine karbonhidratlar yüksek bir glisemik indekse sahiptir.

Yüksek glisemik gıdaları azaltın ve sivilceleriniz düzelecektir. Bunu anlamak için bilmeniz gerekenler:

 • ‘glisemik indeks’ nedir,
 • glisemik indeks karbonhidratlardan nasıl farklıdır,
 • yüksek glisemik gıdaların vücudunuzun insülin seviyeleri üzerinde ne gibi etkileri vardır ve konu sivilce olduğunda bu neden gözeneklerinizin seviyesinde önemlidir (evet bu çok fazla bilim ama karbonhidrat/akne bağlantısını anlamak için önemlidir).

Akneye neden olabilecek yüksek glisemik indeksli gıdalar nelerdir?

Basit bir ifadeyle, bir gıdanın glisemik indeksi, gıdanın kan şekerinizi hızla artırma yeteneğini ölçer ve bu da vücudunuza insülin yapmasını söyler:

 • Glisemik indeks sayısı daha yüksek olan yiyecekler, aynı miktarda karbonhidrat içeren ancak glisemik indeks sayısı daha düşük olan yiyeceklere göre kan şekerinizi daha hızlı yükseltir.

 • Rafine karbonhidratlı yiyecekler, karmaşık/rafine olmayan karbonhidratlı yiyeceklere göre daha yüksek bir glisemik indeks numarasına sahiptir ve kan şekerinizi daha hızlı yükseltir (çünkü onları daha hızlı sindirirsiniz). Örneğin, beyaz unlu ekmek kan şekerinizi tam tahıllı ekmeğe göre daha hızlı yükseltir, aynısı beyaz pirinç ve esmer pirinç için de geçerlidir. Meyve suyu kan şekerinizi bir meyveden daha hızlı yükseltir.
 • Kan şekeriniz hızlı yükseldiğinde, vücudunuz çok fazla insülin üreterek yanıt verir ve bu da şekeri depolamak için hücrelerinize göndererek kan şekerinizi düşürür. Akne ile bağlantılı olan bu yüksek kan şekeri/yüksek insülin durumudur!

Yüksek glisemik gıdalar, gözeneklerinizin seviyesinde akneye yol açan hormon değişikliklerine neden olur.

Tonlarca rafine karbonhidrat (beyaz un, şekerli yiyecekler vb.) yediğiniz için vücudunuz tonlarca insülin üretmek zorunda kaldığında, hormonlarınızda – gözeneklerinize etki eden hormonlar da dahil olmak üzere – karmaşık şeyler olur. Bu hormonlar androjenleriniz (testosteron gibi) ve ‘insülin benzeri büyüme faktörü’dür. Gözeneklerinizin siyah nokta yapmasına ve daha fazla yağ salgılamasına neden olurlar. Hatta cilt yağınızdakileri değiştirerek daha ‘sivilce oluşumuna’ neden olurlar.

Temel olarak, tüm sivilceler hormonal sivilcedir çünkü sivilce, gözenek seviyesinde hormon aktivitesi ile başlar. Diyetiniz hormon aktivitesini başlatabilir.

karbonhidrat akne neden olur mu dermatolog nedenini açıklar

Temel olarak, rafine karbonhidrat yemek hormonlarınızın çıldırmasına, gözeneklerinizin çıldırmasına ve sivilcelere neden olur.
Dermatolog Cynthia Bailey, MD

Açıkçası, vücudun ne kadar karmaşık olduğunun harika bir örneği. Bir çörek yemeniz, testosteronu artırmanız ve cildinizin siyah nokta ve sivilce oluşturmasına neden olan bir büyüme faktörü arasındaki bağlantıyı bilim adamlarından başka kim çözebilir?

Karbonhidratlar ve akne hakkında alt satır:

Modern gençler ve birçok yetişkin, çok fazla rafine/yüksek glisemik yüklü karbonhidrat tüketir ve bu da akneye neden olur.

Sivilceleri iyileştirmek için en iyi düşük glisemik diyet nedir?

dermatologdan sivilce ile mücadele diyet ipuçları

Daha düşük glisemik indeks değerine sahip yiyecekleri yiyin:

 • Tam tahıllar gibi karmaşık karbonhidratlar yiyin (beyaz yerine tam buğday unu, beyaz yerine kahverengi pirinç vb.)
 • Rafine beyaz şekerden daha düşük glisemik indeks değerlerine sahip ballı veya agavlı tatlıları seçin.
 • Meyve suyu ve şekerli meyve içecekleri yerine bir parça serinletici taze meyve alın.
 • Şekerli meşrubatlar yerine su veya maden suyu için
 • Gerçekten düşük glisemik indeks değerlerine sahip oldukları için tüm gün ve istediğiniz kadar sebze tüketin
 • Balık, yağsız et, soya peyniri, yumurta ve bazı süt ürünleri de dahil olmak üzere makul miktarda sağlıklı protein tüketin.
sivilce ile mücadele diyeti

Yemek tarifleri de dahil olmak üzere sağlıklı bir diyet için iyi yönergeler, Alkali Akdeniz Diyet Rehberi için ücretsiz e-Kitabımda yer alıyor.

Akne ile savaşmak için düşük glisemik diyet yemenin 3 kolay ipucu

 1. Daha düşük glisemik bir diyete geçmenize yardımcı olmak için gıdaların glisemik değerlerini listeleyen web siteleri vardır.
 2. Daha adım adım bir rehber için takip etmesi kolay olan The South Beach Diet’i kullanabilirsiniz. Daha önce South Beach Diyeti yaptım ve bunu yaparken çok fazla sebze yediğim sürece dengeli ve sağlıklı buldum. Düşük glisemik diyetin klasik bir örneğidir ve kitap kolay okunur.
 3. Son olarak, akıllı telefonunuz için size yiyeceklerin glisemik değerini veren uygulamalar var.

‘Normal’ bir Amerikan diyeti yiyorsanız, daha fazla sebze, meyve, yağsız protein ve kepekli tahıllar yemeye başlamak muhtemelen sivilcenize yardımcı olacaktır. Eklenen bonus, bunların genel sağlığınız için harika yiyecekler olmasıdır ve bahse girerim ki siz de harika hissedersiniz!

Akne ile savaşmak için en iyi cilt bakım rutini

Diyetinizi ayarlarken, akne, cilt kuruluğu ile savaşan ve aknenin neden olduğu yara izleri ve kahverengi izlerden koruyan bir cilt bakım rutininde yerleşik, kanıtlanmış reçetesiz akne ilaçları kullandığınızdan emin olun.

dermatologun nihai akne çözümleri cilt bakım seti

benim yarattım Nihai Akne Çözümleri Kiti etkinlik söz konusu olduğunda dermatoloğa yapılan bir gezi gibi bir cilt bakım rutini ile. Bu rutinin anahtarı, kişisel olarak,

 • gözenek içindeki siyah nokta ve sivilce nedenlerini ele alan kombine bileşenler,
 • Cildinizde ağır bir his bırakmadan kuruluk ile savaşmaya yardımcı olmak için yatıştırıcı aloe ve gliserin ile yapılan akne dostu bir nemlendirici içerir,
 • rutininizi tamamlamak için akne dostu bir güneş kremi (Kit sayfasında belirtilmiştir) önerdi.

Seni tıpkı dermatoloğa gitmişsin gibi ayarladım, eksi yolculuk! Bu cilt bakım rutini, akne tedavisi için kanıtlanmış en iyi ilaçlı bileşenlerden oluşturulmuştur ve aknenizi de iyileştirecektir.

Peki….. akneyi önlemek için hangi atıştırmalık yiyecekleri seçmelisiniz????

akneye neden olan yüksek glisemik gıdalar sivilceleri iyileştiren yiyecekler

Bilim adamlarının yüksek glisemik indeksli gıdalar ve akne arasındaki bağlantıyı yeni anlamaya başladıklarını lütfen unutmayın. Önümüzdeki yıllarda daha da fazla öneri alacağımızı umuyorum.

Referans:

Whitney P. Bowe, MD et. al. Diyet ve Akne, J of the Am Acad Dermatol 2010;63:124-41

Fotoğraf Öznitelikleri:

Qfamily Greencolander s58

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu