Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Estetik Diş Hekimliği ve Diş İmplantları

Diş İmplantı

İmplant Nedir?

İmplant, orjinal uzuvların yerini tutacak olan yapay uzuvlardır. Bu uzuvlar çeşitli maddelerden  orjinale uygun olarak üretilmektedir.

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı, dişer için yapılan implanttır. Bu implant şekli diş kökü şeklindedir. Orjinal diş işlevine en uygun  yapay dişleri yapmak ve sağlam dişler elde etmek için sağlıklı diş kökleri gereklidir. Diş köklerinin ölmesi ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olamsı üzerine diş implantı yani yapay kökler yapılmaktadır. İmplant diş tedavisinin amacı budur. Diş implantı uygulamaları mutlaka uzman diş hekimi tarafından uygulanmalıdır.

Diş İmplantları Hangi Malzemeden Yapılmaktadır?

Diş implantı malzemeleri çeşitli alaşım ve metallerden yapılamkatdır. Genelllikle tercih edilen ise titanyumdan yapılan diş implantlarıdır.

Neden Titanyum Alaşımından Yapılan Diş İmplantları Tercih Edilir?

Çünkü titanyum insan vücudu ile uyum sağlayan bir  alaşımdır v alerji riski diğer malzemelere göre çok daha azdır. Bunun yanı sıra daha sağlam ve sağlıklı olan titanyum diş kökü için daha uyumludur.

 Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

Estetik diş hekimliğinde diş implantı tedavisi cerrahi bir işlemdir. Ciddi ayarlamalar ve tecrübe gerektiren tedavide klinik tercihi de bu bakımdan önem taşır.

İmplant diş tedavisinde öncelikle dişler muayene edilir. Çünkü hastanın istediği imlantlara ek olarak başka dişlerde de köklerin ölmesi söz konusu ise implant gerekebilir. Bunun yanı sıra kaç ayrı implant gömülmesi gerektiği ya da birbirine yakın dişlerde köprülü diş uygulamsı ile daha az implant gömülmesi gerekip gerekmediği doktor tarafından belirlenir. Bunun yanı sıra tedavi içeriği ve uygulama ayrıntıları doktorun nasıl bir yol izleyeceği, ağız ve diş yapısı, muayenede belirlenir. Buna göre ilk hazırlıkalr yapılır ve hastaya hazırlıkların tamamlanması için ilk randevu ayarlanır. Bu süreçte implantalr temin edilir, hastanın ağız ve d,ş yapısına diş şekline rengine ugun protez dişler de üretilir. Tüm ayarlama ve gerekli malzemeelr bu süre içinde tamamlanır.

İmplant yapılamdan önce hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu lokal anestezi güçlü bir uyuşturma içermelidir. Çünkü işlemler cerrahi müdahaleden ibarettir.

Diş implantı tedavisi impalntlar için yuva açılarak başlatılır. Bunun için implantalrın gömüleceği çene kemiğinin görülmesi gerekir. Bu nedenle kemiği öreten yumuşak dokul kesi  açılır ve zarar görmemesi ilin kapatılana kadar kenara sıyırılır. Sonrasında uygun mazlemeler kullanılarak ,mplanta uygun bir delik açılır. Bu delik farklı adımlar izlenerek farklı kalınlık ve derinliklerde impalnata uygun olarak açılır bu nedenle biraz zaman almaktadır. Çünkü implantı tutacak olan yuvanın  dopru derinlik kalınlık ve doğrultuda açılamsı gerekir. Eğri açılacak olan implant yuvasında implant eğri duracağı için yapılacak olan dişler çarpık duracaktır ve estetik dişler oluşmayacaktır. Bu nedenle kontrollü bir uygulama gereklidir. Tüm detaylar düşünülerek implantların doğru yapıldığından emin olunduktan sonra ise implant dişler diğer bir seansta yapılır. Bunun için gömülen implantların kesileri biraz iyileşmelidir. Dişler sabitlenmeden önce bir muayene daha gerçekleştirilir ve dişler bu şekilde sabitlenir. Diş implantı tedavisinde her detay önemlidir.

Detaylı bilgi için : Estetik Diş Hekimi
Source link

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu