Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Gastriti ve reflüsü olanlar oruçtan nasıl etkilenirler?

Yaz aylarında oruç tutarken su ve mineral kaybı sonucu bulantı, baş dönmesi ve bayılma hissi gözlenebiliyor. Bunun nedeni artan sıcaklık ve nem yüzünden vücudumuzun ısısının artması ve metobolizmanın bu duruma uyum sağlamaya çalışması. Kalp atış sayısı ve kan basıncındaki artık gibi nedenlerden tansiyon ve kalp yetmezliği gibi hastalıklarda da artış gözlenebiliyor. Dolayısı ile bu ay çok daha dikkatli olmalısınız. Eğer dikkat etmeniz gereken bir hastalığınız varsa mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Diğer yandan, bizim önerilerimize de göz atabilirsiniz…

Yaz sıcaklarında oruç tutmak sizi nasıl etkiler?
Sıcak havada vücutta su ve tuz kaybı artıyor, buna bağlı olarak kanın akışkanlığı azalıyor, organlara giden oksijen miktarı düşüyor ve organların fonksiyonları olumsuz etkileniyor, özellikle yaz günlerinde oruçlu geçen sürenin 15 saate kadar uzaması, bazı hastalık gruplarında sorunların oluşmasına neden olabiliyor. Oruç sırasında hem su içilemediği hem de gıda alınamadığı için vücut ihtiyaçlarını depolarından karşılıyor. Oruç süresi sınırlı olduğu için protein, yağ, vitamin ve minerallere ait alım eksikliğine bağlı problemler gelişmiyor.

Ancak su eksikliğine ve karbonhidrat depolarının yetersizliğine bağlı sorunlar yaşanabiliyor, kan şekeri düzeni bozulabiliyor. Bazı hastalıklarda ve idrar söktürücü ilaç kullananlarda, mineral kaybı önemli oluyor, özellikle sıcak yaz günlerinde ve güneş altında çalışanlarda terleme ile vücut su ve tuz kaybediyor; bu da yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlarda sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle oruç tutmak isteyenlerin sağlık durumlarını göz önünde bulundurmaları büyük önem taşıyor.

Reflüsü olanlar, yemekten üç saat sonra uyusun!
Reflü şikâyeti olanlar yağlı gıdalar, gazlı içecekler, aşırı çay ve kahveden uzak durmalılar. Akşam iftarda aşırı yemekten kaçınmalılar. Yemekten sonra üç saat geçmeden yatmamalılar. Ayrıca çok miktarda gıdayı birden tüketmemeliler. Sahurda da yemekten hemen sonra yatmamalılar. Yatağın baş kısmının 20-25 santimetre yukarıda olması gerekiyor. Yükseklik bel bölümünden başlayıp, kademeli olarak artmalı. Bu amaçla tasarlanmış özel reflü yastıklarından ve ortopedik yataklardan da faydalanabilinir.

Midesinde gastrit ya da ülser olanlar oruçtan nasıl etkilenirler?
Midesinde akut (yeni açılmış) ülseri olanların oruç tutması sakıncalıdır. Ülser için günümüzde katı bir diyet tedavisi yok. Hastalara genel olarak, yediklerinde kendilerini rahatsız eden gıdalardan uzak durmaları öneriliyor. Bu genel öneriler Ramazan için de geçerli. Oruç tutmadan önceki dönemde hiçbir yakınması olmayan gastritli ya da geçirilmiş ülserli bir hasta, gıdalarına dikkat ederek oruç tutabilir. Ancak az da olsa şikâyeti varsa doktora başvurmak şart!

Formsante


Source link

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu