Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Güneş Kreminin Süresi Doluyor mu?

Konu Başlıkları

Birçok güneş kremi üzerinde bir son kullanma tarihi vardır, ancak tarihi geçmiş güneş kremi kullanabilir misiniz?

Cevap hayır. Güneş kremleri SPF’lerini sonsuza kadar korumaz. SPF, taze güneş kremini temsil eder ve bileşenler üretimden sonra bozulmaya başlar. FDA düzenlemeleri, güneş kremlerinin son kullanma tarihinin,

uygun stabilite testi ile belirlenir.

Bu genellikle üretimden sonra 3 yıllık bir son kullanma süresi ile sonuçlanır. Bir üreticinin güneş kremi için 3 yıl sonra ek stabilite testi yapması mümkündür, ancak bu norm değildir. Güneşten koruyucular, FDA tarafından düzenlenen ilaçlardır ve son kullanma tarihleri ​​sıkı bir şekilde düzenlenir ve stabilite testi sonuçlarına dayanır.

Ancak, süresi dolmuş güneş kremi hakkında bilmeniz gereken tek şey bu değil!

FDA söylemeye devam ediyor,

Son kullanma tarihleri, etikette belirtilen saklama koşulları ile ilgili olacaktır.

Bu, güneş koruyucunuzu nasıl sakladığınızın güneş koruyucu raf ömrü için de önemli olduğu anlamına gelir.

Güneş kremi raf ömrü nedir?

Güneş koruyucunuzun ne kadar süreceğini söylemenin bir yolu, son kullanma tarihidir. Bu, eğer varsa ne kadar sürdüğünü gösterir. doğru şekilde saklanır. Güneş kremlerinde saklama koşulları çok önemlidir.

güneş kreminin süresi geçer mi

Kimyasal aktif bileşenlerin çoğu (UV filtreleri olarak adlandırılır), özellikle güneş kreminizi doğrudan güneşte veya aşırı sıcak koşullarda saklarsanız, çok dengesizdir ve hızla bozulur. – Dermatolog Dr. Cynthia Bailey

Güneş kremini sıcak koşullarda ve doğrudan güneş ışığında saklamak, günün başında banyoya koyduğumuz güneş kremi hariç tüm güneş koruyucularla yaptığımız şeydir.

Plaj çantasında, sıcak arabada, doğrudan güneş ışığı altında oturarak saklanan güneş kremlerinin raf ömrü daha kısa olacaktır. – Dr.

FDA, güneş koruyucu kabınızı asla doğrudan güneş ışığına veya aşırı ısıya maruz bırakmamanızı önerir!

Kapları havluya sararak veya gölgede tutarak güneş kremini koruyun. Güneşten koruyucu kaplar, dışarıda uzun süre sıcaktayken soğutucularda da tutulabilir.

Ayrıca kişisel bakım ürünlerinin havaya açık tutulursa veya parmaklar içine daldırıldığında kirlenirse daha hızlı bozulduğunu da biliyoruz. Açıkçası, işleri karmaşık hale getirmek için bir güneş koruyucu ürünün ambalajı da stabiliteyi etkiler. Temel olarak, şüphe duyduğunuzda, taze bir güneş kremi ile başlayın.

Kimyasal güneş kremleri mineral güneş kremlerinden daha hızlı bozulur.

güneş kremi raf ömrü ürün üzerinde açıkça belirtilmiştir

Çinko oksit ve titanyum dioksit dışındaki tüm aktif maddeler nispeten kararsızdır. Titanyum dioksitli veya titanyum dioksitsiz mineral çinko oksitten yapılmış güneş kremi öneririm. Kimyasal güneş kremlerinden daha stabildirler. Benim Şeffaf Mukavemetli Saf Fiziksel Güneş Koruyucular Açıkça etiketlenmiş son kullanma tarihlerine sahiptir ve geniş spektrumlu saf mineral güneş koruması sağlar. Güvenilir stabil formülasyonlardır. Güneş kreminizde kimyasal UV filtreleri var mı?

ABD’de bulunan kimyasal güneş koruyucu maddeler (UV filtreleri) şunları içerir:

  • aminobenzoik asit
  • avobenzon
  • sinoksat
  • dioksibenzon
  • homosalat
  • meradimat
  • oktokrilen
  • oktinoksat
  • oktisalat
  • oksibenzon
  • Padim O
  • ensülizol
  • sulisobenzon
  • Trolamin salisilat

Avrupa’da bulunan ve ABD’de bulunmayan malzemeler var. Bazıları burada bulunan kimyasal UV filtrelerinden daha kararlıdır.

Avrupa’nın daha iyi güneş kremleri var mı?

Avrupa'nın daha iyi güneş kremleri var mı?

sanmıyorum. Avrupa’da bulunan ancak ABD’de bulunmayan bileşenler şunlardır: UVA filtreleri: Tinosorb S, Tinosorb M, Mexoryl SX (ecamsule) ve Mexoryl XL. Avobenzondan (ana UVA kimyasal filtremiz) daha kararlıdırlar. Ancak burada bulunan kimyasal güneş kremleri gibi bazılarının deri yoluyla ve kan dolaşımınıza emildiği kanıtlanmıştır.

Güçlü tercihim çinko oksit bazlı saf mineral güneş kremleri; Aktif bileşen olarak listelenen %5 veya daha fazla çinko oksit görmek istiyorum. Çinko oksit nispeten stabildir, cilt yoluyla kan dolaşımına emilmez ve hassas ciltler için bile güvenlidir.

Bir güneş kremi süresinin dolmuş olup olmadığı nasıl anlaşılır

Son kullanma tarihi, bir ürünün süresinin dolduğunu bilmenin önemli bir yoludur, çünkü FDA güneş koruyucu son kullanma tarihlerinin etikete yazdırılmasını önerir. Bazen tarih bir tüp kıvrımında veya bir kabın dibindedir. Garip bir şekilde, FDA güneş kremlerinde bir son kullanma tarihinin listelenmesini zorunlu kılmaz ve “dağıtım” (üretim anlamına gelir) tarihinden 3 yıl sonra güneş kremi kullanmamanız gerektiğini söyler, ancak bir tüketici fabrikanın gerçekte ne zaman çalıştığını nasıl bilebilir? çok güzelsin.

Benim tavsiyem, kutunun üzerinde son kullanma tarihi yazılı olmayan güneş koruyucu ürünlerden uzak durmanız. – Dr.

güneşte veya sıcak arabada saklanan güneş kremi kullanmak kötü mü

Ayrıca ürün son kullanma tarihi geçmişse ancak kötü saklanmış gibi görünüyorsa, özellikle kimyasal UV filtreleri içeriyorsa, tam SPF vereceğine güvenmem. Asla son kullanma tarihi geçmiş kimyasal güneş koruyucuları kullanmayın ve aşırı sıcak koşullarda veya doğrudan güneş ışığında uzun süre saklanmış olabilecekleri asla kullanmayın.

Peki ya son kullanma tarihi olmayan güneş kremleri yıllarca işe yarar mı?

Numara! FDA, bir güneş koruyucu ürününün üretimden sonra 3 yıl boyunca sabit kalmasını şart koşuyor ama bu yardımcı olmuyor çünkü elinizde tuttuğunuz o güneş koruyucu tüp ne zaman yapıldı? Son kullanma tarihini görmek istiyorsunuz. Orada değilse, güneş koruyucu kullanmayın.

Süresi dolmuş güneş kremi kullanabilir misiniz?

Hayır, güvenemezsin. Ürün dökümü. Güneş koruyucu SPF’yi azaltır. Bakteri büyür. Yağlar sertleşir. Liste devam ediyor. Güneşten koruyucular, stabilite testine tabi olan ilaçlardır ve etki süresi sonsuza kadar sürmez. Süresi dolmuş güneş kremi kullanmayın.

Nasıl saklandığını bilmiyorsanız güneş kremi kullanmalı mısınız?

Hayır, yine aşırı ısıya veya doğrudan güneş ışığına maruz kalmak, güneş kremi dahil tüm cilt bakım ürünlerinin daha hızlı bozulmasına neden olur. Doğrudan güneş ışığı ve sıcak yerlerde depolama yaygındır. Her bahar taze başlamanızı, yeni ürün almanızı, nasıl sakladığınızı takip etmenizi ve sıcak bir arabada mı yoksa güneşte mi piştiği konusunda şüpheleriniz varsa yeni güneş kremi almanızı öneririm.

Süresi dolmuş güneş kremi kullanmak güneş yanığına ve geri dönüşü olmayan ömür boyu cilt hasarına neden olabilir.

Colorado Üniversitesi Kanser Merkezi’nde Araştırmacı ve Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü’nde Yardımcı Doçent olan Neil Box PhD’ye göre,

Süresi dolmuş güneş kremi güneş yanığına neden olabilir

“Hala tek bir kabarcıklı yanık ile melanom riskinin tam olarak ne kadar arttığını bize gösterecek kesin bir tek güneş yanığı çalışmasını bekliyoruz, ancak bildiğimiz kadarıyla, cevap yaklaşık yüzde 50 gibi görünüyor. Kötü yanık olarak bir kötü yanık. çocuk, bir yetişkin olarak melanom geliştirme olasılığınızı yarı yarıya daha fazla yapıyor.

Hata yapmak kolaydır. Herhangi bir bronzluk veya güneş yanığının, cildin kalıcı UV DNA kaynaklı hasar gördüğünü gösterdiğini bilin.

Güneş kremi süresinin dolduğunun kanıtı.

Benim evimde, kurum içi bir dermatologumuz olmasına rağmen, kötü giden güneş kremi kullanmanın sonuçlarına katlandık. Herkesin kullanması için mutfakta ‘çöp çekmecesinde’ güneş kremi bulunduruyoruz. (Geçmişte, çinko artı kimyasal bir üründü çünkü görünmez yüksek SPF çinko teknolojisi henüz mevcut değildi). İlkbaharda, genellikle o çekmecede geçen sezonun güneş kremini saklarız. Evet, kutu iyi görünüyor ve son kullanma tarihi geçmiş ama eski ve geçen yıl kimin nereye götürdüğünü bilmiyoruz.

Yıllarca, ciddi ve çalışkan kocam, güneş kremi ile kaplanmış ve ağzına kadar dolu olan bahar yüksek otlarını biçmek için traktöre tırmanırdı. Güzel bir bahar cumartesisini ülke mülkümüzde ileri geri araba sürerek geçirirdi… ve yanardı.

“Güzel bir güneş yanığı istiyorsanız, geçen yılın güneş kremini kullanın!” – Doktor B

Şimdi evimizdeki güneş kremi tedarikini daha yakından takip ediyorum. Sevdiğim biri onu kullanmadan önce şüpheli bir geçmiş tüpünü atarım.

Güneş kremlerinizi bahar temizliği yapın. Eski güneş kremlerini atın ve yeni başlayın. – Dermatolog Cynthia Bailey MD (200.000’den fazla cilt muayenesi yapmış ve güneş kremi ile neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilen).

En iyi güneş kremleri, görünmez saf mineral çinko oksit bazlı geniş spektrumlu 30+ yüksek SPF’li ürünlerdir.

dermatolog hangi güneş kremlerini kullanır

Bir dermatolog ailesini korumak için hangi güneş kremlerini kullanır?

Bu göz alıcı fotoğraf, kızım ve kocasının yeni evi için etli sekoya çardağı yapan ailem. Batıya bakan sıvadan yansıyan ışığı içeren güneşte tam bir gün pişirerek geçirdik. 18 aylık torunum dahil herkes, Sheer Strength Pure Physical Sunscreens ile kaplandı. Yanık ve hatta bronzlaşma eksikliğine dikkat edin! Kullanırız:

Sheer Strength Saf Fiziksel Sprey SPF 50 Güneş Koruyucuları kocamın her gün kıllı yüzü, boynu, göğsü, kulakları ve ellerinin arkası için.

Şeffaf Mukavemet Saf Fiziksel Suya Dayanıklı SPF 30+ Güneş Koruyucu yüzme ve gerçekten terli ve ıslak aktiviteler için (bu gün gibi).

Şeffaf Mukavemet Saf Fiziksel Mat Renkli Güneş Koruyucu günlük yüz korumam için

Şeffaf Mukavemet Saf Fiziksel Görünmez Krem Güneş Koruyucu renklendirilmemiş yüz koruması için

Şeffaf Mukavemet Saf Fiziksel SPF Yenileme Toz Güneş Koruyucu makyaj yaptığımda kapatıcılığı rötuşlamak için.

Benimkini görmek için buraya tıklayın Sheer Strength Saf Fiziksel Güneş Koruyucu Koleksiyonu – 35 yıllık dermatoloji pratiğinden sonra, sadece en iyi olanı kullanıyorum.

Dermatologlar hangi güneş kremlerini kullanır?

Referans: Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı Gıda ve İlaç İdaresi 21 CFR Parça 201, 310 ve 352 Reçetesiz İnsan Kullanımına Yönelik Güneş Koruyucu İlaç Ürünleri; Son Kurallar ve Önerilen Kurallar

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu