Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Kepek (Seboreik Dermatit) Yayılır mı?

Seboreik dermatit yayılır mı? Bulaşıcı mı? Okuyucu Rebecca da dahil olmak üzere birçok insan merak ediyor

Merhaba Dr. Bailey, seboreik dermatitin (kepek) yayılma potansiyelini merak ediyorum. Yayılırsa, bunun nasıl olduğunu söyleyebilir misiniz? Ayrıca, birinin bir yerinde varsa, başka bir yerde alması muhtemel midir? Teşekkürler, Rebecca B

Merhaba Rebecca, Seboreik dermatit (aka kepek) ilk tutulduğu alanlardan yayılır, ancak bunun nedeni bulaşıcı değildir. Birçok döküntü gibi, kepek de küçük başlar ve büyür.

Seboreik dermatite yatkın 3 cilt bölgesi vardır.

Bir bölgede varsa, başka bir bölgede alabilirsiniz. Bunlar:

 1. kafa derisi,
 2. yüz ve
 3. sırt/göğüs vücut derisi ve deri kıvrımları.

Seboreik dermatit, yayılan ancak bulaşıcı olmayan bir döküntüdür.

Seboreik dermatite neyin neden olduğunu bilmiyoruz ve bu yüzden yaptığı şeyi neden yaptığını bilmiyoruz….. sadece yaptığı şey bu. Bunu sonbahar ve kış aylarında yapmanın daha olası olduğunu biliyoruz.

Kepek genellikle kafa derisinin “halkalı solucanından” (mantar enfeksiyonu), sedef hastalığından ve diğer daha “egzotik” kafa derisi döküntülerinden ayırt etmenin önemli olduğu kafa derisinde oluşur.

Kafa derisi kepek neye benziyor?

 • İyi tanımlanmış ancak ince kırmızı alanlar üzerinde kuru cilt pulları olabilir.
 • kepek, pul pul ve kızarıklık olmayan ‘kuru kafa derisi’ gibi görünebilir
 • Kepek tüm saç derisini kaplayabilir veya belirli bölgelere lokalize olabilir.

Saç derisi kepeklerini tedavi etmenin en hızlı yolu nedir?

Saç derisinde sebore olan hastalarıma çinko pritiyon şampuanı ve vücut temizleyici adı verilen vücut temizleyicim ile tedaviye başlıyorum. Köpük Çinko Temizleyici.

Seboreik dermatit kepek yayılımı bununla durdurur mu?dökülen saç derisinden kurtulmak için en iyi saç derisi fırçası

Bu, %2 olan izin verilen en yüksek pirition çinko seviyesine sahip, profesyonel düzeyde güçlü, ilaçlı bir şampuandır. Aynı zamanda mükemmel bir sırt ve göğüs sivilce temizleyicisidir. Kendi saç derimin kepek eğilimini kontrol etmek için yıllarca kullandım. Saç derisi pullarını kepekten arındırmaya ve gidermeye yardımcı olmak için saç derisi temizleyiciyle (Köpüren Çinko ile aynı sayfada bulunur) birleştirin.

İlaçlı pirition çinko tek başına işe yaramazsa, saç derisi kepek tedavisi başlıklı başlığımda belirttiğim gibi 3 farklı ilaçlı şampuan bileşeni arasında döneriz. Seboreik Dermatitin Kuru Kaşıntılı Saç Derisi İçin Çözümler. Bu yazıda ayrıca inatçı kepeklerin başarılı tedavisi için ilaçlı şampuanların en etkili şekilde nasıl kullanılacağını açıklıyorum.

Yüzdeki seboreik dermatit genellikle kaşlarda, burun ve çene çevresinde ciltte kırmızı lekeler olsun veya olmasın pullanma şeklinde başlar.

seboreik dermatit yayılabilir

Yüzde kepek genellikle burun, kaş ve çene çevresinde başlar. Oradan alına, yanakların ortasına ve kulakların önüne kadar çalışır.

Yüz seboreik dermatiti genellikle pullanma nedeniyle cilt kuruluğu ile karıştırılır. İnsanlar, boşuna, döküntü üzerine nemlendirici damlaları koyma eğilimindedir. Tedavinin kızarıklığı hedeflemesi gerekiyor ve bunu yapmanın en sevdiğim yolu, elimdeki ürünlerdir. Yüzde Pullanma ve Kızarıklık Çözüm Kiti.

Benim Yüzde Pullanma ve Kızarıklık Çözüm Kiti yüzdeki kepekleri iyileştirmek için 3 temel ürün içerir:

 1. Yüz Dökülmesi ve Kızarıklık Çözüm Kiti ile yüzdeki sebore yayılmasını durdurun

  pirition çinko içeren yüz sabunu (Sakinleştirici Çinko),

 2. Yeşil Çay Antioksidan Cilt Terapisi (iltihabı yatıştırır ve
 3. aktif yüz seboresiyle oluşan cilt bariyeri hasarını iyileştirmek için doğru yüz nemlendiricisi).

20 yılı aşkın süredir seboreik dermatit ve rozasea hastasıyım. Bu ürünleri bir hafta kullandıktan sonra kuru pullarım ve rosacea’mdaki kızarıklık yok oldu. Artık kaşıntılı ve acıyan yüz derisi yok. Ayrıca, yavaş ama emin adımlarla rosacea’mla ilişkili şişlikler kayboluyor. Satıldım ve tekrar müşteri olacağım. Tamara

Yüzdeki kepek için ek cilt bakım önerilerim var ve bunları başlıklı yazımda bulabilirsiniz. Cynthia Bailey’in Yüz Seboreik Dermatit Kontrolü İçin İpuçları.

Kepek ayrıca orta göğüs ve sırt ve hatta cilt kıvrımlarını da içerebilir.

Salux Duş Bezi

Göğüs ve sırt tedavisi için de aynısını tavsiye ederim. Köpük Çinko Temizleyici ile kullanılır Salux Duş Bezi duşta. Cilt kıvrımlarındaki seboreik dermatit, cildi Köpüklü Çinko ve yumuşak bir yıkama bezi ile temizleyerek giderilebilir.

Yazar: Dr. Cynthia Bailey MD 1987’den beri dermatoloji uygulayan Kurul Sertifikalı bir dermatologdur. Kariyeri boyunca 200.000’den fazla cilt muayenesi yaptı ve dünyadaki en uzun soluklu doktor tarafından yazılmış cilt sağlığı blogunun yazarı.

“İnsanları eğiterek ciltlerine iyi bakmaları için güçlendirmeyi ve içinde bulundukları cildi sevmeleri için cilt bakımlarına ‘öz bakımı’ koyarak onları güçlendirmeyi seviyorum!” Doktor Bailey

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu