Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Kimyasal Güneş Koruyucu Güvenli mi?

Kimyasal güneş kremi güvenli midir? Güneş kremi ile ilgili tüm son haberler göz önüne alındığında, birçok insan güneş kremi kullanma konusunda biraz çelişkili hissediyor.

Güneş kremi hakkında son bilgilerle ilgili olarak şunları içerir:

Ne yapmalısın? Gerçekten güneş kremi mi kullanmalısınız – yoksa UV ışınlarından kaynaklanan cilt hasarı sağlığınız ve okyanus için daha mı iyi olur? Bu yazıda 35 yılı aşkın süredir dermatolog olarak kendi sağlığım ve ailemin sağlığı ile ilgilenen bir kadın olarak sizlere bilgi ve tıbbi görüşlerimi aktaracağım.

Kimyasal güneş kremi nedir?

Kimyasal güneş kremi, mineral olmayan UV filtreleri kullanarak UV ışınlarını engellemek için formüle edilmiştir. ‘UV filtresi’ terimi, UV ışınlarını cilde nüfuz etmelerini önlemek için emebilen veya yansıtabilen bir madde anlamına gelir.

Bir güneş kreminin “aktif bileşen” bölümünde listelenen bileşenler, bir üründeki tüm UV filtrelerini içerir.

‘Çinko oksit’ veya ‘titanyum dioksit’ dışındaki tüm bileşenler kimyasal UV filtreleridir. – Dermatolog Dr. Cynthia Bailey

Bir güneş koruyucu yalnızca kimyasal UV filtrelerine sahip olduğunda, tamamen kimyasal bir güneş koruyucudur.

Güneş kreminizin içinde ne olduğunu nasıl anlarsınız?

Her güneş kreminin arka etiketinde listelenen aktif UV filtrelerini bulabilirsiniz.

FDA, güneşten koruyucuların ‘İlaç Gerçekleri’ başlıklı arka etiketlere sahip olmasını şart koşuyor.

güneş kreminizin içinde ne olduğunu nasıl anlarsınız

Aktif içerik: Bir güneş koruyucu İlaç Gerçekleri arka etiketindeki ilk bölüm, UV filtreleri olan “Aktif Malzemeler”i listeler.

Aktif Olmayan Malzemeler: Baz (krem/losyon/jel/sıvı vb.) dahil olmak üzere diğer tüm bileşenler ve vitaminler ve antioksidanlar gibi diğer bileşenler “Aktif Olmayan Bileşenler” olarak adlandırılır. Bu etiketin altında listelenirler. Güneş kremi söz konusu olduğunda ‘aktif’ olarak kabul edilmezler.

20 yılı aşkın bir süredir kimyasal güneş kremleri yerine mineral güneş kremleri önerdim.

Görünmez çinko oksitin harika bir formunun ortaya çıktığı 1999’da başlayarak hastalarıma çinko oksit güneş kremleri önerdim. Bu bloga 2009 yılının Eylül ayında, çoğu zaman haftada 2 yazı yazarak başladım. Web sitemi bundan yaklaşık 9 ay önce oluşturdum. Bu 12 yıl içinde, kariyerim boyunca Kaliforniyalılar üzerinde yüz binlerce cilt muayenesi yaparak en iyi, en istikrarlı ve güvenilir korumayı sağlayan en az %5 çinko oksit içeren güneş kremi fikrimi uluslararası olarak paylaştım.

Hastalarım gerçek hayatta güneş kremi kullanımlarının sonuçlarını bana getirdiler. Tıp literatürü ve endüstri geride kaldı, ancak hastalarım ve ben neyin işe yaradığını gördük ve %5 veya daha fazla çinko oksitti. – Dermatolog-Asi ve Cilt Sağlığı Uzmanı Dr. Cynthia Bailey

FDA ve tıp uzmanları, farklı nedenlerle olsa da aynı sonuca varıyorlar. Önerilerim değişmedi – ve bugün, 1999’da sahip olduğumuzdan daha iyi çinko oksit güneş koruyucu teknolojimiz var.

Dermatolog Dr. Bailey'nin Güneşten Koruma Önerileri

Dermatolog Dr. Bailey’nin Güneşten Koruma Önerileri

Üzerinize örtmeye istekli olduğunuz kadar güneşten koruyucu giysiler giyerek maruz kalan cilt miktarını en aza indirin. SORMAK maruz kalan cildiniz yeterince ve güvenli bir şekilde korunuyorsa, kendinizi

A: Çinko oksit güneş kremi uygulayın. Artık sevilmesi kolay görünmez formülasyonlara sahibiz.

S: Cildinizi bir şapka ile gölgeleyin ve mümkünse gölgede kalın.

K: UV’ye maruz kalma yoğunluğunuzu bilin ve gerektiğinde güneş kremini yeniden uygulayın.

Hayatımızın her günü için doğru saf mineral nano parçacıklı güneş koruyucuları sağlamayı önceliğim haline getirdim;

Saf Çinko Güneş Koruyucuları:

Çinko Oksit ve Titanyum Dioksit Mineral Güneş Koruyucuları

Nano olmayan Sheer Strength Pure Physical (diğer adıyla TÜM MİNERAL) Güneş Koruyucularımı görmek için buraya tıklayın

kimyasal güneş kremi güvenli midir? En iyi kimyasal içermeyen güneş koruyucu dermatolog önerilir

Kimyasal güneş kremi, mineral güneş kreminden daha kırılgan ve daha az kararlıdır.

Kimyasal güneş koruyucu moleküllerin, hem cildinizde UV ışınlarını bloke ederken hem de bir şişe veya tüpte oturup onları kullanmanızı beklerken kırılgan olduğunu anlamak önemlidir.

kimyasal güneş kremleri nasıl çalışır

Kimyasal güneş koruyucularla ilgili stabilite sorunu, deneyimlerime göre onları daha az güvenilir kılıyor ve doğru uygulama ve yeniden uygulama talimatlarına göre kullanılsa bile hastalarımı koruyamadıklarını gördüm. – Dermatolog Dr. Bailey

Kimyasal güneş kremi nasıl çalışır?

Kimyasal güneş koruyucu UV filtreleri, kimyasal reaksiyonla UV ışınlarını emerek çalışır.

 • UV ışını bu reaksiyona her neden olduğunda, kimyasal güneş kremi molekülü yok edilir. Uzun süreli güneşe maruz kalma sırasında güneş kremini yeniden uygulamanızın nedenlerinden biri de budur, temel olarak, güneşin UV ışınlarını engelledikleri için cildinizde kimyasal güneş koruyucu moleküller biter.
 • Bu kimyasal reaksiyon aynı zamanda cildin mineral güneşten koruyuculara göre biraz daha sıcak hissetmesine neden olabilecek biraz ısı üretir.

Kimyasal güneş koruyucu ayrıca, çalışmaya başlamadan önce cildinize bağlanmak için zamana ihtiyaç duyar. Güneşe çıkmadan 30 dakika önce güneş kremi sürmenizi önermemizin bir nedeni de budur. Bu sefer ürünün çalışacağı cildinizin üst tabakasına emilmesine izin verin.

Kimyasal güneş kremini fiziksel güneş kreminden ayıran nedir?

Mineral güneş kremi olarak da adlandırılan fiziksel güneş kremi, çinko oksit ve titanyum dioksitin fiziksel mineral parçacıklarını kullanarak UV ışınlarını engeller. Bu parçacıklar cildinizin üst kısmına oturur ve güneşin UV ışınlarını hem yansıtarak hem de saçarak güneşin UV ışınlarını engeller. Ayrıca bir dereceye kadar ışınları emerek çalışırlar.

Uzun zamandır korumalarının çoğunun, ışınları deriden sektirmesinden geldiği düşünülüyordu. Son zamanlarda, bir laboratuvar çalışması, çinko oksit ve titanyum dioksitin düşündüğümüzden daha fazla emiliminin olabileceğini düşündürmektedir, ancak bu, ham çinko ve titanyumdan çok farklı olan gerçek güneş koruyucu mineral filtreleri kullanılarak doğrulanmamıştır. Bu önemlidir çünkü absorpsiyon UV filtresini kimyasal güneş kremlerinde olduğu gibi bozar. Mineral güneş kremlerinin etki mekanizması ne olursa olsun, sürekli güneşe maruz kalma sırasında 2 saatte bir yeniden uygulamanızı öneririz.

Kimyasal güneş kreminin güvenli olmayabileceğinin kanıtı nedir?

kimyasal güneş kremi güvenli midir

2019 yılında Journal of the American Medical Association’da yayınlanan bir çalışma ve 2020’de yayınlanan ikinci bir çalışma ile kimyasal güneş koruyucuların güvenliği sorgulandı.

 1. Kimyasal güneş kremi, normal kullanım koşullarında deri yoluyla kana hızla emilir. İlk çalışma, ticari olarak temin edilebilen 4 güneş koruyucuda bulunan kimyasal güneş koruyucu filtrelerin 4’ünün, bir plaj tatili sırasında önerilen normal kullanım/yeniden uygulama sırasında kan dolaşımına kolayca emildiğini göstermiştir. Kan seviyeleri, FDA’nın güvenli seviyesini 1. gün kadar erken bir tarihte aştı ve güneş koruyucu kullanımını bıraktıktan sonra 7 güne kadar yüksek kaldı. İkinci çalışma, piyasada bulunan 4 güneş koruyucudan 6 kimyasal UV filtresinin de aynı şeyi yaptığını gösterdi.
 2. Anne sütünde bazı kimyasal güneş kremleri bulunmuştur. oksibenzon ve oktokrilen dahil.
 3. Amniyotik sıvıda oksibenzon/benzofenon da tespit edildi (hamile bir kadında bebeği çevreleyen sıvı).
 4. Çalışmalar, oksibenzon/benzofenon ve oktil metoksisinamatın (OMC) hormon bozucu olabileceğini düşündürmektedir. ve oksibenzon bir kanserojen olabilir. Her ikisi de yaygın kimyasal güneş koruyucu filtrelerdir.
 5. FDA, yalnızca iki mineral aktif güneş koruyucu bileşenin güvenli olarak kabul edildiğini söyledi. ve etkili, bunlar fiziksel güneş koruyucu UV filtreleri çinko oksit ve titanyum dioksittir. Tüm kimyasal güneş koruyucu UV filtreleri anlamına gelen diğerleri, daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyar.

Kimyasal güneş kremlerinin çevresel etkileri nelerdir?

Güneşten koruyucu maddeler, yüzdüğümüzde ve duş aldığımızda, su ortamlarına ve su yollarına yıkandıkları ortama girerler. Günümüzde kullanılan ve deniz yaşamına zarar verdiği bilinen ana güneş koruyucu bileşenlerinden bazıları oksibenzon/benzofenon, nano-titanyum dioksit ve nano-çinko oksit, oktinoksat, okstokrilendir. Buradaki görüntü, bir su ekosistemindeki potansiyel güneş kremi hacminin gerçek hayattan bir örneğidir. Bu mayo giyen plaj sakinlerinin her biri, bu plaj tatili sırasında güneşten yanmış ciltleri önlemek için her 2 saatte bir gerekli 1 ons güneş kremi uyguladıysa, bu suda ne kadar güneş kremi olduğunu hayal edebilirsiniz!

kimyasal güneş kreminin çevresel etkisi

Oktokrilen ve benzofenon gibi bu kimyasal güneş koruyucu bileşenlerinden bazılarının, güneşten koruyucu olmayan kişisel bakım ve gıda ürünlerinde de kullanıldığını bilmek de önemlidir.

En yaygın kimyasal güneş koruyucu UV filtreleri nelerdir?

Kimyasal güneşten koruyucular aşağıdakilerin bir kombinasyonunu içerir:

 • avobenzon
 • homosalat
 • oktinoksat
 • oktisalat
 • oktokrilen
 • oksibenzon
 • Ecamsule

Aşağıdakiler dahil daha az yaygın kimyasal güneş koruyucu UV filtreleri vardır:

 • sinoksat
 • dioksibenzon
 • ensülizol
 • meradimat
 • Padim O
 • sulisobenzon

Hangi kimyasal güneş koruyucu maddelere dikkat etmeli ve kesinlikle kaçınmalısınız?

Oksibenzon/benzofenon içeren güneş kremlerinden kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ederim. Hawaii, mercan ağartmasına etkisi nedeniyle oksibenzon içeren güneş kremlerini zaten yasakladı.

Önerebileceğim kimyasal güneş kremleri var mı?

Nano boyutlu olmayan parçacıklardan yapılmış mineral güneş kremlerini tercih ederim. Teknoloji, Sheer Strength Pure Physical Sunscreens gibi kullanımı kolay, görünmez saf mineral güneş kremleri olduğu noktaya kadar ilerledi. Harika bir saf mineral güneş kremi, özellikle saf çinko oksit güneş kremi yapma teknolojisi ucuz DEĞİLDİR. Bence faydaları maliyetinden çok daha fazla.

Bununla birlikte, bazı insanlar hala kimyasal güneşten koruyucuları tercih ediyor çünkü beyaz bir döküme sahip olma olasılıkları daha düşük ve en son görünmez mineral güneş koruyucu teknolojisine kıyasla genellikle daha ekonomik. Güneşten koruyucu giysiler ve yüksek teknolojili görünmez mineral ürünleri tercih ederim, ancak mineral güneş kremi yerine kimyasal güneş kremi kullanmak istiyorsa, gerçek hayatta hastalarıma iyi geldiğini görerek iki tane öneriyorum:

 • Kimyasal güneş koruyucu oktinoksatın çinko oksit ile kombinasyonu bu gerçekten iyi çalışır, genellikle oldukça net bir şekilde ovalanır ve kimyasal maruziyeti yalnızca bir kimyasal UV filtresiyle sınırlar. Seçenekler şunları içerir: Citrix SPF 40 Suya Dayanıklı Güneş Koruyucu ve Solbar Çinko SPF 38 Suya Dayanıklı Güneş Koruyucu homosalat da içerir. Hastalarım ve ailem, Sheer Strength Pure Physical kimyasal içermeyen seçeneklerimiz olana kadar bunları yıllarca kullandı.
 • Mexoryl SX veya XL’de Ecamsule. Bu ürünler, L’Oreal’in sahip olduğu ve Anthelios ürünleri de dahil olmak üzere La Roche-Posay altındaki markalarına özel patentli bir UV filtresi olan ecamsule içerir.

Diğer kimyasal güneş kremleri genellikle en az 3 veya 4 kimyasal UV filtresinin birleşimidir ve bu ürünlerin birçoğunun gerçek yaşam kullanım durumlarında hastalarımı koruyamadığını gördüm; Sürpriz güneş yanıkları, bronzlaşma ve çillerde koyulaşma görüyorum – bunların hepsi DNA cilt hasarını gösteriyor.

Kimyasal güneş kremleri ile ilgili sonuç:

dermatologdan kimyasal güneş koruyucu güvenliği ile alt satır

Benim fikrim, onlardan kaçınmak istiyorum. Güneş koruyucu etiketlerini okumanızı ve sadece saf mineral ürünler kullanmanızı tavsiye ederim. Sadece saf mineral ürünler kullanıyorum. Onları güneşten koruyucu giysiler giyerek ve cildimi korumak için gölge arayarak veya yaratarak birleştiriyorum. Herkese tavsiye ettiğim şey ve kızımın ve genç ailesinin, yürümeye başlayan torunumun değerli cildini ve sağlığını korumak için yaptıkları.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu