Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Kış Mevsimi ve Hastalıktan Korunma Yolları

Kış aylarında soğuk havanın etkisiyle birlikte hastalık oranları ciddi anlamda yükselmektedir. Hastalıktan korunabilmek ancak iyi bir bağışıklık sistemiyle mümkündür. Spor yapan, beslenmesine özen gösteren, uyku düzenini aksatmayan insanların bağışıklık sistemi son derece iyi durumdadır. Hasta olma ihtimali yüksek olan grubun büyük bir çoğunluğunu yaşlılar, gebeler, çocuklar, karaciğer, kalp, böbrek ve tansiyon hastaları oluşturur. Grip, nezle, sinüzit ve benzeri hastalıklardan korunabilmek adına bu gruba dahil olan bireylerin önlem alması gerekir.

Sporun bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisi araştırmalarla sabitlenmiştir. Bu etkiyi koruyabilmek için kış aylarında da spor yapılmasına özen gösterilmelidir. Kış aylarında spor yapan bireylerin en çok dikkat etmesi gereken nokta ise kıyafet seçimidir. Yetişkin bireylerin günlük en az 6 km yürümesi gerekmektedir. Yürüyüş egzersizinin açık havada yapılması ise direnci ve zindeliği arttırmaktadır.

 

Kış aylarında hastalıklara karşı bir başka önemli etken ise uykudur. Günlük uyku ortalaması 8 saat olan bireylerin direnç oranı daha az uyumakta olan insanlara göre çok daha fazladır. Özellikle 23.00 ve 04.00 saatleri arasında uyumak önemlidir. Bunun sebebi ise insan yaşamında taşıyıcı kolonlardan birisi sayılan melatonin hormonu karanlık anlarda salgılanır. Ve bu saatler gün içinde dünyanın en karanlık olduğu zaman dilimidir.

Vitamin takviyesi açısından en güzel yöntem sebze ve meyve tüketimidir. Günlük yeterli oranda sebze tüketemeyen inananlar ise mineral ve multivitamin desteği almaya özen göstermelidir. Meyve olarak ise antioksidan ve C vitamini deposu olan elma, vitamin deposu olan nar, mineral ve kalori bakımında eşsiz olan muz gibi meyvelerin tüketilmesi hastalıklara karşı doğal bir duvar oluşturmaktadır. Lif takviyesinde havuç, A vitamini başta olmak üzere diğer tüm vitaminlere ulaşabilmek için bal kabağı, C, E, B6, B9 ve kalsiyum zenginliğiyle göze çarpan turp yaprağı ise kış aylarında tüketilmesinde fayda olan sebzelerin öncüleridir. Bu tavsiyelere aynı zamanda bireyin çevresini hastalıktan uzak tutması için de önemli konumdadır.

Beyin gelişimi ve Alzheimer hastalığının düşmanı. Kış aylarında vucüdumuzun ihtiyaç duyduğu ve eksik kaldığı bitkilerin en başında gelmektedir.

Eğer unutkanlığınız varsa ve bunun etkisini yavaş yavaş hissediyorsanız gözünüz kullanabileceğiniz doğal bir bitkidir. Güzel ülkemiz Türkiye’de doğal olarak yetişmekte olan Ginkgo Biloba ağacının dallarından düşen yaprakları özenle kurutup satan çiftçiler ürünleri doğal olarak aktar ve baharatçılara satmaktadır. Baharatçılardan bulabileceğiniz Ginkgo Biloba bitkisini demleme yöntemi ile kullanabilirsiniz. Günde 1 porsiyonu iki defa kullanabilirsiniz.

*1 porsiyon (bir fincan) : 5 adet Ginkgo Biloba yaprağı

Aklınıza takılan soruları yorumda yazmayı unutmayın.

cevap vermekten mutluluk duyarım

 

Esin Çalık

“Özgün içerik”

 

 


Source link

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu