Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Kış Mevsiminde Tüketebileceğiniz Sağlıklı şifalı bitkiler ve İçecekler

Kış mevsiminin yavaş yavaş yaklaştığı şu günlerde kışlık içecekleri bu günlerden hazırlamak oldukça önemli bir tedbirdir. Mevsimindeki bitkisel ürünler usulüne göre kurutularak, kaynatılarak ve kavanozlarda muhafaza edilerek kış boyunca güvenle tüketilebilir.  Her türlü vitamini içeriğinde bulunduran bu içecekler aynı zamanda cilt sağlığı ve güzelliği açısından da son derece faydalıdır. Dört mevsimin birbirinden farklı iklim ürünlerini bulabileceğiniz aktarlar, bitkisel ürün satan mağazalar, köylü pazarları gibi pek çok yerde bulabileceğiniz bu ürünler son derece doğaldır. Aşağıda belirtilen listede kış için içecek isimlerini derledik.

Bünyesinde narenciyelerden daha fazla C vitamini barındıran bu lezzetli yiyecek yakut kırmızısı rengi ve aromatik kokusuyla da son derece lezzetli bir içecektir. Sonbahar günlerinde ve kışın günde bir kere tüketmeniz günlük C vitamininizi karşılamakla kalmaz mikroplara karşı da bir koruma kılıfı oluşturur.

Keyifli içimi bol tarçınla karıştığında sıra dışı lezzetiyle damak zevkinizde farklı bir yere sahip olan bu enfes içeceği de sizler için tavsiye ediyoruz. Hem doğal hem de leziz bir içecek olan sahlep sütle tercih edildiğinde önemli bir kalsiyum deposuna dönüşüyor. Yapılan araştırmalar özellikle kış aylarında tüketilen sahlebin insanın içini ısıtan ve hastalıklara karşı antioksidan özelliğine de dikkat çekiyor. Ancak tıpkı kuşburnu çayı gibi sahlepde de içinde katkı maddesi bulunmayan saf ürünlerin tercih edilmesi sağlık açısından önemlidir.

Ihlamur kış mevsiminin yanı sıra diğer aylarda da tüketebileciğiniz bitkisel bir içecektir. Solunum sistemi organları üzerindeki olumlu etkisi ve zengin c vitamini içeriği ile mutlaka tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca ayva yaprağı ve portakal yaprakları da ıhlamur çayındaki vitamin miktarını artıracaktır.

Özellikle diyet yapanların listesinde sıklıkla rastladığımız yeşil çay yağ yakıcı özelliği ile formda kalmanıza da yardımcı oluyor. Vücutta biriken toksikleri idrar yoluyla atmaya yardımcı olduğu için ödem atıcı de bulunuyor. Her bitki çayında olduğu gibi bu çayı da birkaç dakika demleyip, taze taze tüketmek en ideal olanıdır.

Zengin içeriği ile hem vitamin hem kalsiyum deposu olan menengiç kahvesinin kalp sağlığı açısından da faydaları oldukça fazladır. İçeriğinde bulunan bitkiler öksürük ve diğer solunum yolları rahatsızlıkları üzerinde iyileştirici önemli etkilere sahiptir. Bu leziz kahvenin içinde kahve ve kremanın yanında kakao, süt tozu, keçi boynuzu, menengiç otu gibi zengin içerikli bitkiler bulunur.

Adaçayı yurdumuzda iki çeşit olarak yetişmektedir. biri tıbbi adaçayı diğeri ise anadolu adaçayıdır.

ikisininde tadı ve kokusu farklıdır. ilaç  sanayinde kullanılmaktadır. çokça yaygındır. anadolu adaçayı ise tadı sert ve şifalı çoktur. Özellikle öksürük ve astım hastalıklarında kullanılmaktadır.

Demleme yöntemi ile kullılan bu çayı 5 dakika kaynamış suda beklettikten sonra içebilirsiniz. Günde iki defa aç yada tok karnına tüketebilirsiniz.


Source link

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu