Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Kışın Güneş Koruyucuya mı İhtiyacınız Var yoksa Sabah ve 16:00’dan Sonra mı?

Konu Başlıkları

Kışın ve 16:00’dan sonra güneş kremine ihtiyacınız olup olmadığını biliyor musunuz? Güneşin yumuşacık ve keyifli olduğu sabahlara ne dersiniz – cildinizi güneşten korumanız mı gerekiyor? Evet, yaz ortasındaki sert yaz güneşinin cildinizde güneş hasarına neden olduğunu biliyorsunuz ama peki ya güneş daha zayıf, daha yumuşak ve cildinizi gerçekten yakıyormuş gibi hissetmiyorsa – sizin için hala kötü mü? Bunlar yaygın sorulardır:

  • Sonbahar, kış ve ilkbaharda güneş korumasına ihtiyacınız olup olmadığını biliyor musunuz?

  • Sabah ve öğleden sonra maruz kalma için güneş korumasına ihtiyacınız var mı?

  • Gün doğumu ve gün batımında güneş kremine mi ihtiyacınız var?

  • O güneş kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve cilt kanserine neden olur mu?

Yaz olmayan aylarda, sabah ve öğleden sonra güneşin daha zayıf olduğunu fark etmişsinizdir.

Güneş güçlü hissetmiyorsa cildinize zarar verebilir mi?

Dermatoloji pratiğimde, sabahları veya yaz olmayan aylarda yürüdükleri veya yüzdükleri için güneş kremi veya güneşten koruyucu giysilere ihtiyaç duymadıklarını söyleyen bronzlaşmış ve buruşuk ciltli birçok hasta görüyorum. Güneş kendini daha zayıf hissettiği için güvende olduklarını düşünüyorlar.

Evet, güneş sonbaharda, kışta ve ilkbaharda yazdan farklıdır. UVB adı verilen güneş yanığı ışını daha az yoğundur. Ancak sonbahar ve kış güneşi yine de cildinize zarar vererek kırışıklara, cilt incelmesine, güneş lekelerine, melazma gibi pigment problemlerine ve cilt kanserine neden olur. Bronzluk, koyu yaşlılık lekeleri ve kırışıklıklar sizin kanıtınızdır.

Güneşin tüm gün ve yıl boyunca cildinize zararlı olmasının nedeni UVA ışınlarının yoğunluğunun önemli ölçüde değişmemesidir. Güneş ışığı varsa, UVA ışınları vardır.

Evet, UVA yazın da yılın geri kalanında olduğu kadar yoğundur. Sabah ve öğleden sonra olduğu gibi öğle saatlerinde de yoğundur.

Bu, gün doğumundan gün batımına, Ocak veya Temmuz’a kadar aynı cilde zarar veren UVA dozuna maruz kaldığınız anlamına gelir.

Ayrıca UVA, cildinize UVB’den daha derinden nüfuz eder. Bu, cildinizin daha derin kısımlarında önemli ve geri dönüşü olmayan hasarlara neden olduğu anlamına gelir. Kırışıklıkların ana nedenidir.

Bu yeterince kötü haber değilmiş gibi, güneş koruyucu SPF değeriniz, ürününüzün UVA’yı ne kadar iyi engellediğini bilmeniz için size yeterli bilgi vermez. Kullanmayı planladığınız herhangi bir güneş koruyucu üründe “Geniş Spektrum” kelimesini aramanız gerekir. O zaman bile pek çok ürün, güneş kremlerinin en büyük ve en geçerli eleştirilerinden biri olan UVA ışınlarını engelleme konusunda iyi bir iş çıkarmıyor.

Tüm yıl boyunca güneşe maruz kalan cilde her gün güneş kremi sürmek erken cilt yaşlanmasını, incelmesini ve pigment cilt problemlerini önlemenin en güçlü yoludur.

Benim Sheer Strength Pure Physical SPF 30-50+ Güneş Koruyucular size yıl boyunca geniş spektrumlu güvenilir güneş koruması sağlar. Her gün giyilmesi kolay hafif tabanlara sahiptirler. Ayrıca hassas cildi bile tahriş etmezler.

kişisel olarak seviyorum Mat Renkli SPF 50+ yüzüm için. Cilt kusurlarını yumuşatır ve ayrıca melazma ve yaşlılık lekeleri gibi cilt pigment sorunlarına katkıda bulunabilecek görünür ışığı engellemek için gerekli %3,2’den fazla demir oksit içerir. benimkiyle toz alıyorum Toz SPF Yenileyici Güneş Koruyucu eğer uzun süre dışarıda kalırsam.

uygularım Şeffaf Mukavemet Spreyi SPF 50+ Bu bölgeleri cilt yaşlanmasının belirtilerinden korumak için boynuma, göğsüme ve ellerimin arkasına. Bu ürünün yakalarımı veya atkılarımı asla kirletmediğini ve fark edilmeyecek şekilde kuruduğunu buldum. Günlük güneş kremi, yıl boyunca cilt bakımımın önemli bir parçasıdır, bu yüzden mevcut en iyi ürünlere sahibim.

Kışın ve 16:00'dan sonra güneş kremine ihtiyacınız var mı?Bu yazıyı Eylül’de, sonbaharın başında yazıyorum. Umarım sonbahar ve kışa girerken cildiniz için harika bir güneş koruması planlamanıza yardımcı olur. Güneş yanığı ışını daha az yoğun olduğu ve güneş daha az zarar verdiği için güneş korumanızı gevşetmeyin. UVA’yı ciddiye almalısınız, bu da UVA’dan gerçekten iyi bir güneş korumasına ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

UVA cildiniz için kötüdür!

  • Güneş yanığı ışını UVB’den daha derine nüfuz eder.

  • Tıpkı UVB’nin yaptığı gibi serbest radikallere neden olarak cildinize zarar verir.

Bu serbest radikaller, cildin incelmesine (atrofi) yol açan bir hasara neden olur; bu, yanlış bir şekilde yaşlanma ile ilişkilendirdiğimiz kırışıklıkların ve cilt kırılganlığının çoğuna neden olur (içsel yaşlanmanın aksine cildin güneşe maruz kalmasından kaynaklanan dış yaşlanma). UVA hasarlı cilt ince, kırılgandır, yaşlandıkça kolayca yırtılır ve morarır ve hasarı tersine çeviremeyiz. UVA ayrıca melanom dahil cilt kanserlerinin gelişimiyle de bağlantılıdır.

Tekrarlamak gerekirse, UVA hasarı kolayca geri döndürülemez, bu da önlemenin gerçekten önemli olduğu anlamına gelir.

Cildiniz İçin En İyi Yıl Boyunca UVA Güneş Koruması için Dermatologların En İyi 4 İpucu.

İpucu # 1. Güneşten koruyucu giysiler ve tam kenarlı bir şapka ile güneşi cildinizden uzak tutun

Kışın veya sabah saat 10'dan önce veya 16.00'dan sonra güneş kremi sürmeniz gerekiyor mu?

Cildinizi mümkün olduğunca giysilerle kapatmaya çalışın. Dışarısı gerçekten sıcak olmadığında bunu yapmak kolaydır. Sonbahar ve kış giysileri iyi koruma sağlayabilir. Tercihim, en iyi güneş koruması için güneşten koruyucu giysiler giymenizdir.

İdeal olarak, kollarınızı ve göğsünüzü de koruyan giysiler giymek istersiniz. Bunlar, çoğu insan kısa kollu V yakalı gömlek giymeyi sevdiği için, güneşin zararlarından dolayı çok fazla cilt inceldiğini gördüğüm bölgeler. Kendinizi eksik etmeyin, cildinizi gerçekten koruyan bir gardırop oluşturun. Güneşten koruyucu giysiler için en sevdiğim kaynak Coolibar. Fiber teknolojileri, fiberlere güneş koruması sağlar.

güneş koruması için en iyi güneş şapkasıUzun süre dışarıda olduğunuzda cildinizi gölgelemek için UPF 50 güneş şapkası takın. Köpeğimi gezdirirken, bahçeyle uğraşırken veya dışarıda birkaç dakikadan fazla başka bir şey yaparken yıl boyunca şapka takarım. Şapkalar, muazzam miktarda UV ışınını doğrudan cildinize çarpmaktan saptırır. Işınlar sıçradığı için hala güneş kremine ihtiyacınız var, ancak şapkalar yüzünüzü, kulaklarınızı, saç derinizi ve boyun cildinizi UV hasarından korumak için önemli güneş koruma aksesuarlarıdır. Saç derinizi de koruyan tam kenarlı bir şapka taktığınızdan emin olun.

En sevdiğim kadın kova şapkaları için buraya tıklayın.

Şapkaları seviyorum ve onları doğru fiyatlandırıyorum çünkü korunmanızı istiyorum!

2. İpucu: Her gün giysilerle açıkta kalan tüm açıkta kalan cildinize geniş spektrumlu güneş kremi sürün.

Kışın ve 16:00'dan sonra güneş kremine ihtiyacınız var mı, evet!Bu, yüzünüzü, boynunuzu, kulaklarınızı ve ellerinizin arkasını içerir. Güneş koruyucu ürününüzün UVA’yı iyi engellediğinden emin olun. UVA engelleyici güneş kremi, ‘geniş spektrumlu’ terimi ile etiketlenmiştir. Yalnızca bu ürünleri kullanın. Bence çinko oksit size en güvenilir korumayı sağlar. Aktif bileşen olarak %5 veya daha fazla çinko oksit listeleyen bir ürün arayın. En iyi çinko oksit güneş kremleri artık benimki gibi görünmez. Sheer Strength Pure Physical SPF 50+ Güneş Koruyucu.

Güneş koruyucu formülasyonu hala zor, bu yüzden hastalarım ve ailem için tekrar tekrar çalıştığını gördüğüm küçük bir ürün grubuna bağlı kalıyorum. Güneş koruyucu ürün arızası diğer güneş koruyucularda çok yaygındır, özellikle UVA konusunda güvenebileceğiniz bir ürüne ihtiyacınız vardır çünkü UV ışını hızlı bir güneş yanığına neden olmaz ve ürününüzün UVA’yı geçirip geçirmediğini anlamak haftalar alabilir. Güneş kreminizi eksik etmeyin – değerli cildinize yalnızca en iyi güneş kremine güvenin çünkü güneş hasarı ömrünüz boyunca sürer ve asla tamamen geri döndürülemez.

UVA koruması için bir yüz nemlendiricisine veya makyajına güvenmenizi de önermiyorum çünkü çoğu iyi bir iş çıkarmaz. Bir SPF değeriyle etiketlenmiş olabilirler, ancak SPF’nin size çoğunlukla UVB koruması hakkında bilgi verdiğini unutmayın. UVA koruması için ürünün ön yüzünde ‘geniş spektrum’ terimini aramanız gerekir. Günlük güneş kremi uygulamanız konusunda dikkatli olun, cildinizi sağlıklı ve güçlü tutmak için ihtiyacınız olan UVA korumasına sahip olmak için yalnızca geniş spektrumlu bir ürün kullanın.

Güvendiğim güneş kremleri ve güneş koruyucu ürünleri görmek için buraya tıklayın.

3. İpucu: Yüz cilt bakım rutininize yüksek konsantrasyonlu antioksidan cilt bakım ürünleri ekleyin ve bunları her gün uygulayın.

Kışın ve 16:00'dan sonra güneş kremine ihtiyacınız var mı? yeşil çay kremi de sürBilimsel çalışmalar, cildinize yüksek oranda konsantre antioksidanlar uygulamanın UV hasarını gerçekten azalttığını göstermiştir. En iyileri yeşil çay polifenolleri, C vitamini ve E’dir. Bu ürünlerle ilgili herhangi bir düzenleme yoktur, ancak herhangi bir cilt kremi veya serumun antioksidan içerme konusunda büyük iddialarda bulunabileceği ancak hiçbir şey yapmayan sadece bir dakikalık “peri tozu” konsantrasyonu içerdiği anlamına gelir. . Antioksidanlar eklenmiş güneşten koruyucu ürünlerle ilgili yakın zamanda yapılan bir araştırma, bu ürünlere eklenen tesadüfi miktarların laboratuvarda test edildiğinde serbest radikal koruması sağlamadığını ve hiçbir antioksidan güce sahip olmadığını gösterdi.

Kışın mı yoksa sabah mı ve saat 16:00'dan sonra güneş koruyucuya ihtiyacınız var mı, evet ve antioksidanlar

Doğru antioksidan ürünlerle, hastalarımın gerçek sonuçlar elde ettiğini gördüm (kontrolleri sırasında tedavi etmem için daha az kanser öncesi lezyon). Bu ürünler Yeşil Çay Antioksidan Cilt Terapisi ve C Vitamini Profesyonel Kırışıklık Karşıtı Bakım Serumu. Bunlar güvendiğim ve yıl boyunca giydiğim ürünler.

Güneş hasarıyla savaşmak için en iyi antioksidanları ve ağırlıksız güneş kremleri Güneş Koruma Kitiniz için SunSavvy Antioksidan Yedekleme

İpucu 4. Cildinizi güneşten korumak için yıl boyunca gölgede kalmayı unutmayın.

Havalar soğudukça, doğrudan güneşte oturmak çok cezbedicidir, ancak bunu yalnızca güneş koruyucu giysiler ve güneş kremi ile yapın. Cildinizi mümkün olduğunca güneşten uzak tutun. UV ışınlarının kaldırımdan, kumdan, kardan, kayalardan, binalardan vb. yansıdığını unutmayın. Bronzlaşıyorsanız, maruz kalırsınız.

Ayrıca D vitamini eksikliğini önlemek için yaz dışı, sabah veya öğleden sonra güneşi alın diyenlere kulak asmamak da önemli.

Unutmayın, UVA cildinizde D vitamini yapmaz, bu da sabah veya öğleden sonra güneşi ve yaz dışı güneşin D vitamininizi artırmayacağı anlamına gelir.

D vitamini üretiminiz için yıl boyunca güneşe maruz kalma konusunda bu yanlış tavsiyeye karşı koyun. Dünyanın çoğu yerinde, cildinizde anlamlı D vitamini yapmak için sadece yaz aylarında yeterli UVB ışınları vardır. O zaman bile cildinizi D vitamini fabrikası olarak kullanmanızı tavsiye etmiyorum çünkü benim gibi doktorlara iş güvencesi veriyor. D vitamini oldukça karmaşıktır ve tavsiye için her zaman kişisel doktorunuzla konuşmanızı öneririm. D vitamini ve güneş hakkındaki düşüncelerim hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak D Vitamini ve Güneşe Maruz Kalma makalemi okuyabilirsiniz.

Doğru güneş kremi ve aksesuarlarla cildinizi yıl boyunca güneşten korumayı kolaylaştırıyorum. Benim SunSavvy Şehir Kiti Etrafında şapka ve güneş kremi içerir.

kışın, sonbaharda ve akşam 4'ten sonra güneş kremine ihtiyacınız var

Referans:

Antioksidanlar içeren popüler güneş kremlerinde radikal güneşten koruma faktörünün ex vivo değerlendirmesi, Steven Q. Wang, MD et. al., Journal of the American Academy of Dermatology, 2011;65:525-30

Fotoğraf: JOPHIELsmiles’a Teşekkürler ve Minnettarlık

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu