Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Kuru Cilt – Dermatolog Tedavi İpuçları

Dermatologumun 30 yılı aşkın dermatoloji pratiğinden geliştirdiği tedavi ipuçlarıyla kuru cildi iyileştirin ve önleyin. Kuru cildi, cildinizin bariyerine zarar vermeyen ve aynı zamanda onu güçlendirmeye yardımcı olan bir cilt bakım rutini kullanarak tedavi etmek önemlidir. Sağlıklı bariyere sahip cilt suyu tutar ve kuruluğa karşı direnç gösterir. Bu, cildinizin çatlamaya karşı da direnmesine yardımcı olur. Doğru cilt bakım rutini ve ürünleri ile çok basit.

Kuru cilde tam olarak ne sebep olur?

Cildiniz hem suyunu hem de doğal cilt yağlarını kaybettiğinde kurur. Yağ ve su kaybetmiş kuru ciltler de daha savunmasızdır ve bariyer işlevi bozulmuştur. Çatlamaya eğilimli daha kuru cilde yol açan bir spiral oluşturur.

Kuru cilt için teşhis terimi kserozdur. Çocukların ince cildi daha kırılgandır ve kuruluğa eğilimlidir. Cildiniz de daha fazla olacak yaşlandıkça kuruluğa eğilimlidir. Cildinizin kuruluk gösterdiği ilk ve en yaygın bölgeler genellikle kollar ve bacaklardır. Elleriniz ve ayaklarınız da kuruyabilir ve burada kuru cilt genellikle kalınlaşır ve çatlar. Yüz derisi incedir ve yağ bezleri daha az yağ ürettiği için genellikle yaşla birlikte kurur.

Günlük cilt bakımınızın kuru cilde direnmenize yardımcı olması önemlidir çünkü kuru cilt zayıflamış bir cilt bariyerine sahiptir.

Kuru cildin bariyer gücü bozulmuştur.

Bunun anlamı şu ki,

 1. kuru cilt, değerli cilt suyunu tutamaz ve ciltte artış denilen şeye maruz kalır. transepidermal su kaybı, ve
 2. sabunlar, çözücüler ve sert kimyasallar, doğal cilt yağlarınızın çoğunu çözmek için kuru cilde derinlemesine nüfuz edebilir.

Sorunun neden birleştiğini görebilirsiniz. Cilt kuruduğunda, çatlamaya eğilimlidir. Bunu, pürüzlü hale gelen, kaşınmaya başlayan, sokan ve hatta kabarma ve kanamaya neden olabilen pullanma olarak yaşarsınız. İnsanların bunu en sık yaşadığı yer elleridir, ancak yüzünüz, kollarınız, bacaklarınız, dudaklarınız vb. dahil cildinizin herhangi bir bölgesinde olabilir.

Cildinizin içinde olan şey, dış cilt bariyerinin (epidermis) olağan hava koşullarına, sabunlara ve diğer maruziyetlere dayanamamasıdır. Örneğin, kuru hava cildinizdeki suyu nemsiz rüzgara ‘çeker’, sabunlar cildinizin daha fazla doğal yağını çözmek için çatlamış cilde sızar. Sonunda ölü hücre proteini de zarar görür, kuru cilt yerini çatlamaya, çatlamaya ve daha fazlasına bırakır.

Kuru cilt neden kuru iklimlerde veya dışarıdaki havanın rüzgarlı ve soğuk olduğu ve içerideki havanın ısındığı kış aylarında daha kötüdür?

Nemi alınmış iç hava ile rüzgarlı ve sert dış havanın bu çevresel kombinasyonu, ciltteki nemi çekerek cilt bariyerinin zarar görmesine ve cilt kuruluğuna yol açar. Kaybolmuş veya hasar görmüş cilt lipidleri, protein ve su işin içindedir. Cilt bakımı rutininizde yapacağınız basit değişikliklerle kuruluğu iyileştirin ve cilt çatlamasını önleyin.

Kuru ciltler için dermatologların tedavi ipuçları

Kuru cildi tedavi etmenin ve önlemenin en önemli yolu, cildinizi en etkili şekilde kullanılan doğru tip ürünlerle temizlemek ve nemlendirmektir.

  Kuru ciltler için en iyi cilt temizleyicileri

  Kuru ciltler ve tüm aile için en iyi doğal kalıp sabun

  Cildi her zaman yalnızca nazik, hipoalerjenik, kurutmayan sabunlar ve cilt temizleyicileri kullanarak temizleyin. Mükemmel seçenekler arasında benimki gibi derinlemesine nemlendirici gliserini tutan doğal sabunlar bulunur. Doğal En İyi Bar Sabunu, Doğal Köpüren Sıvı El Sabunu ve Doğal Duş Jeli.

  kuru cilt dermatoloğunun eller için tedavi ipuçlarıkuru ciltler için en iyi duş jeli

  kuru cilt dermatoloğunun yüz için tedavi ipuçları

  Yüz cildinin kuruluğa direnmek için pH dengeli bir yüz temizleyiciye ihtiyaç duyduğunu biliyorum. Son derece Nazik Köpüren Yüz Temizleyici.

  Kuru cildi önlemek için cildinizi neyle temizlediğiniz kadar nasıl temizlediğiniz de önemlidir!

  • Köpürtücü sabun veya temizleyici, vücut kokusu oluşturan, aşırı yağ içeren veya kirlenen veya çıkarılması gereken ürün bulunan cilt bölgeleri gibi cildinizin yalnızca ihtiyacı olan kısımlarına uygulayın. Hastalarıma bu bölgelerin genellikle yüz, boyun, üst göğüs ve sırt, koltuk altı, kasık, kalça, eller ve ayaklar olduğunu söylüyorum.
  • Gövdenin, kolların ve bacakların daha geniş cilt yüzey alanları daha kuru, daha az yağlı, daha az kirlidir ve tipik olarak doğrudan temizleyici veya sabun köpüğü uygulamasına ihtiyaç duymaz.
  • Kuru cildi temizlerken soğuk ve ılık su kullanın; doğal cildinizin doğal yağlarının aşırı soyulmasını önlemek için daha soğuk suyla yıkayın ve yıkayın. Sıcak su, tıpkı bulaşık, tencere ve tavalardaki yağlı kalıntıları giderdiği gibi cilt yağlarını da çok verimli bir şekilde giderir. Cildiniz o kadar sert değil, bu yüzden kuru cildi önlemek için sıcak su yerine ılık su kullanın.
  • Banyodan sonra cildinizdeki değerli yağları çekmeye devam etmemek için her zaman cildinizdeki tüm sabun kalıntılarını tamamen durulayın.

  Kuru ciltler için en iyi cilt kremleri ve losyonları için dermatolog tavsiyesi

  Cildinizi iyi bir cilt kremi veya losyonu ile nemlendirmek, kuru cildi (kseroz) iyileştirmek için en önemli cilt bakımı adımıdır. Bu, banyo sırasında cilde batırılmış suda kilitlenir. Tarihsel olarak, mineral yağ ve petrolatum klasik deridir. dermatologlar tarafından önerilen nemlendirici maddeler. cilt bakım ürünlerinde. Ucuzdurlar, popülerdirler ve yanlarında bulunan ürünler genellikle “dermatolog onaylı” olarak etiketlenir. İyi çalışıyorlar ama benim tercihim doğal bitki bazlı bitkisel yağlar.

  Nemlendirici botanik yağları, gliserin gibi diğer su bağlayıcı bileşenlerle yapılan kremler ve losyonlar halinde formüle etmeyi tercih ederim. Favori içerik kombinasyonlarımı bul Doğal Yüz, El ve Vücut Losyonu ve Doğal Yüz, El ve Vücut Yağı. Bu nemlendiriciler derinlemesine nemlendirir ve hipoalerjeniktir, ancak cildinizde asla ağır veya yağlı hissetmez. Ekonomiktirler ve tüm aile bunları tepeden tırnağa kullanabilir.

  kuru cilt losyonu için dermatolog tedavi ipuçları

  kuru ciltler için en iyi cilt kremi

  Kuru Cilt Bakımı Temizleyiciler ve Nemlendiricilerin Ötesinde

  Suyu bağlayan nemlendiriciler, cilt lipidlerini taklit eden ve/veya cilt bariyerini yapısal bütünlüğünü artıracak şekilde yeniden şekillendiren bileşenler kullandığınızda daha da iyi sonuçlar elde edin.

  kremlerdeki en iyi bileşenler için kuru cilt dermatolog ipuçları

  Cildinizin kurulukla savaşma yeteneğini gerçekten artıran en iyi bileşenlerden bazıları şunlardır:

  1. Kuru ciltler için nemlendiriciler, örneğin:

  • hiyalüronik asit
  • Gliserin
  • sodyum PCA (cildinizin doğal nemlendirici faktörünün bir parçası)

  2. Kuru ciltler için lipitler ve cilt bariyeri arttırıcılar, örneğin

  • skualen
  • seramidler
  • cildin üstünde koruyucu bir bariyer oluşturan dimetikon gibi siloksanlar

  3. Kuru ciltler için alfa hidroksi asitler ölü hücre tabakasını sıkıştırarak kuruluğa karşı daha dirençli hale getirmeye yardımcı olur.

  Hepsini bir araya getirmek – kuru cilt bakımı ve dermatologların aşağıdakiler için tedavi ipuçları:

  Kuru Cilt Yüz Bakım Rutini

  kuru yüz cildi için en iyi cilt bakım seti

  Benim Komple Yüz Cilt Bakım Kiti cilt kızarıklığı, tahriş ile savaşmak ve cildi sağlığı teşvik eden doğru antioksidanlarla doldurmak için doğru güneş kremi ve yeşil çay antioksidanları dahil olmak üzere kuru yüz cildine direnmek için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Bu yatıştırıcı rutin, en hassas ciltler için bile mükemmeldir. Ayrıca makyaj, akne bakım ürünleri, kırışıklık tedavi ürünleri vb. gibi favori yüz cilt bakım ürünlerinizden herhangi biriyle iyi bir şekilde bütünleşir.

  Bir aydan biraz daha uzun bir süre önce Dr. Bailey’nin cilt bakım serisindeki ürünleri kullanmaya başladım. Çok hassas, kuru bir cildim var ve sürekli olarak tahriş edici veya aşırı ağır olmayan derin nemlendirici ürünler arıyorum. İnan bana, çeşitli ürünlere uzun yıllar ve dolar harcadım ve bunun üzerinde bulunduğum en iyi cilt bakım rutini olduğunu söylemeliyim. Bu ürünleri şiddetle tavsiye ederim. Audra

  kuru cildi iyileştirmek için en iyi yüz yağı

  Kışın veya aşırı kuru iklimlerde, Daily Face Cream’in lipit içeriğini birkaç damla limon suyu ile zenginleştirmenizi öneririm. Omega Zenginleştirilmiş Yüz Güçlendirici Yağ. Bu güzel botanik yüz yağındaki organik deniz topalak ve hodan yağı cildi daha da güçlendirir ve yatıştırır.

  Daha önce hiç yüz yağı kullanmadım, bu yüzden Omega Zenginleştirilmiş Yüz Güçlendirici Yağı denemekte tereddüt ettim. Ancak, hiç yağlı değildir ve sorunsuz devam eder. Cildinizi doğal olarak beslediğini ve kuru bölgeleri tahriş etmeden nemlendirdiğini hissedebilirsiniz. Melanie

  Kuru Ciltler İçin Vücut Pürüzsüzleştirici Cilt Bakım Rutini

  kuru vücut cildi için en iyi kit

  Benim Ultra Hızlı Üç Etkili Vücut Pürüzsüzleştirici Kit Ölü cilt hücre bariyerini yumuşatmak ve yeniden şekillendirmek için glikolik asit kullanır. Haftada en az iki kez kullanın ve diğer tüm banyolardan sonra en sevdiğiniz vücut losyonunu veya kremini uygulayın. Kendi vücut cildimi yumuşak ve kuruluğa karşı dirençli tutmak için bunu Doğal Losyonum veya Tereyağım ile değiştiriyorum. Ayaklarınızı yumuşak tutmak için de bu kiti kullanabilirsiniz.

  Dürüst olmak gerekirse, krep cildi pürüzsüzleştirmek, nemlendirmek ve sıkılaştırmak için mucizeler yaratır. Sadece birkaç hafta içinde cildimde %100’den fazla iyileşme gördüm. İşte aradığım mucize buydu. Lori

  Kuru El Derisini Önlemek İçin El Bakım Rutini

  kuru ciltler için en iyi el bakım ürünleri

  Kuru el cildini önlemek için en sevdiğim çare benim Meşgul Eller için Hayatta Kalma Kiti. Doğru kolay durulanan el sabununu, en sevdiğim nemlendirici içeren el nemlendiricim olan Dry Skin El Kremi ile birleştiriyorum. Bu yağsız krem, el cildini sağlıklı ancak asla yağlı tutmak için doğru nemlendiricileri ve cilt bariyeri geliştiricilerini içerir. Her lavaboda ve laboratuvar önlüğü cebimde bir tüp bulunduruyorum, böylece kuru cildi sık sık yıkamaktan korumak için günde birkaç kez uygulayabiliyorum.

  Sürekli ellerimi yıkamam gereken yiyecek ve içeceklerde çalışıyorum! Bunu yatmadan önce, sabah ve işten sonra sürmeye başladım ve büyük bir fark fark ettim! Artık ellerim o kadar kuru veya sıcaklıklara karşı hassas değil (ellerimde bazı noktalar çatlamaya başlamıştı bile!). Bunu da gerçekten seviyorum çünkü kokusuz ve kızarıklıklar konusunda endişelenmeme gerek yok. İyi bir el kremi bulmakta zorlanmamın ana nedenlerinden biri de buydu. Alex

  Güneş koruması kuru cildi önlemeye nasıl yardımcı olur?

  kuru ciltler için en iyi güneş kremi

  UV hasarı cildin incelmesine, yapısal kırılganlığına ve nihayetinde kuruluğa neden olur. Güneşten zarar görmüş cilt yavaş yavaş “eski bir deri çanta” gibi görünür ve kolayca kurur ve pul pul dökülür. Sheer Strength Pure Physical Mineral Güneş Koruyucularım gibi saf mineral çinko oksit güneş kremlerinden en iyi UV korumasını elde edin. Vücut ve eller için en iyi seçimim Şeffaf Mukavemet Saf Fiziksel SPF 50+ Sprey Güneş Koruyucu, görünmez, tamamen kurur ve asla ağır veya yağlı hissetmez. Ayrıca tamamen tüylü cilde de sürülür.

  Yeterince su içmek cildi kurutur ve önler mi?

  Numara! Sanılanın aksine kuru cildiniz yeterince su içmemenizden kaynaklanmaz. Eminim banyo yapmanın susuzluğunuzu gidermediğini fark etmişsinizdir. Vücudunuz daha karmaşıktır; sadece en şiddetli dehidrasyon cildin sarkmasına ve kurumasına neden olur. Bu, kuru cildiniz varsa, cilt bakım rutininiz kuruluğu nasıl düzelteceğiniz anlamına gelir.

  aşırı kuru cildi nemlendirmek için en iyi cilt bakımı

  Bir bardak su ile değil, cilt bakım rutininizle kuru ciltten kurtulun!

  Kuru cilde yatkın olduğunuzda, bir dermatologun tedavi ipuçları cildinizin bariyerini iyileştirmeye ve kuru cildi önlemeye yardımcı olacaktır. Cilt bakımı seçenekleriniz cildinizi her yaşta esnek, nemli, rahat ve pulsuz tutabilir.

  Referanslar:

  Lodén M., Kuru cilt bariyer bozukluklarının tedavisinde topikal yumuşatıcıların ve nemlendiricilerin rolü Am J Clin Dermatol. 2003;4(11):771-88.

  Imokawa G. Stratum corneum lipidleri, bağlı su modülatörü olarak hizmet eder. J Invest Dermatol. 1991 Haziran;96(6):845-51.

  Cho HJ. Hassas cilde sahip hastalarda stratum corneum seramid içeriğinin kantitatif çalışması. J Dermatol. 31 Ekim 2011.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Gözatın
Kapalı
Başa dön tuşu