Kuru Cilt Bakımı

Kuru ciltler için evde doğal tonik yapımı, 2019 bahar ve yaz tarifi

Cilt bakımına dikkat edenler insanlar cilt yapısı ve cilt tiplerine uygun bakım yaparak, daha güzel bir tene sahip olabilmekte. Diğer cilt tiplerine göre daha hassas olan bu grup insanların bakımlarının aksatılmaması gereken bir cilt tipi bulunmaktadır ve zaten kuru olan ciltlerine evde doğal yöntemlerle nasıl cilt bakımı yapılır, kuru ciltler için evde doğal tonik yapımı, gliserinli tonik hazırlanışı, cilt temizliği, kuru cilt bakımı, doğal tonik yapımı bu makalemizin temel konusu olacak.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin ortak sorunu kırışıklık, deride dökülme, sert deri dokusu, dokunulduğunda kağıt gıcırtısını andıran bir ses ve erken yaşlanma belirtileridir. B tip insanların iltleri kuru olduğundan her türlü hava koşullarından da çar çabuk etkilenir. Kışın rüzgar ciltlerini etkilenirken, yazın da güneş büyük zararlar verir, zaten kuru olan ciltlerinin ise bu doğal süreçten çabucak etkilenerek kurak bir çöle dönüşmesi kaçınılmaz sondur onlar için.

Kuru Ciltler İçin Evde Doğal Tonik

Evde Doğal Tonik Yapımı

Sizlere bu makalede evde nasıl doğal cilt toniği yapılır anlatacağız. Kuru cilt yapısına sahip kişilerin evde basit malzemeler ile yapabilecekleri tonikler ile cilt temizliği ve cilt nemlendiricisi yapmaları çok kolaydır, hazırlanan bu tonikler ile etkili sonuçlar çok çabuk alınır ve cilt kuruluğunun önüne daha oluşmadan geçilerek gözeneklerin sürekli açık kalmasını sağlanır.

Kuru Ciltler İçin Doğal Tonik Tarifleri

kuru_cilt

Kuru Cilt İçin Doğal Tonik Yapımı (Ebegümeci Toniği)

Tonik İçin Gerekli Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı ebe gümeci
 • 2 yemek kaşığı aynısefa çiçeği
 • Yarın fincan süt
 • 2 Yemek kaşığı lavanta
evde doğal tonik yapımı
ebegümeci toniği, evde doğal tonik yapımı

Toniğin Hazırlanışı

Yarım fincan kaynatılır ve yukarıdaki bütün bitkileri kaynatılan bu sütün içerisine ekleyip karışımın ağzı iyice kapatılır. Hazırladığımız karışımın normal oda sıcaklığında soğuması beklenir. Soğuma işleminden sonra tülbent yardımı ile süzülür. Artık tonik hazır. Hazırladığınız bu toniği günde 2 kez cilt temizliği için kullanabilirsiniz. Arta kalan karışımı ise buzdolabında saklamalısınız.

Kuru Cilde Ballı Tonik Tarifi

Tonik İçin Gerekli Malzemeler

 • İki çay kaşığı hakiki bal
 • İki orta boy salatalık
evde doğal tonik yapımı
Salatalık ve Ballı Tonik Tarifi, evde doğal tonik yapımı

Toniğin Hazırlanışı

2 adet salatalığın kabukları soyulup mikserden geçirilir. Püre haline gelen salatalığın suyu süzülür. Elde edilen salatalık suyuna bal eklenip karıştırılır. Sabah, akşam düzenli şekilde bu bu tonik cilde uygulanır.

Kuru Ciltler İçin Itır Yağı Tonik Tarifi

Tonik İçin Gerekli Malzemeler

 • 5 damla ıtır yağı
 • 200 ML gün suyu
evde doğal tonik yapımı
Itır Yağı Tonik Tarifi, evde doğal tonik yapımı

Toniğin Hazırlanışı

Itır yağı ve gün suyu bir kaba konup iyice karıştırılır. Elde edilen toniği sabah ve akşam yatmadan önce cilde uygulayarak cilt temizliğini yapılır. Bu karışım gözenekleri açar ve cildi rahatlatır. Toniği hergün cildinize uygulayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Kayısı Yağlı Tonik Tarifi

Tonik İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı hakiki bal (çiçek balı tavsiye edilir)
 • 5 damla kayısı yağı
 • 250 ML gül suyu
evde doğal tonik yapımı
Kayısı Yağlı Tonik Tarifi, evde doğal tonik yapımı

Toniğin Hazırlanışı

Yukarıda sayılan malzemeler, belirtilen ölçüde bir kaba konup iyice karıştırılır. Elde edilen karışım sabah ve akşam olmak üzerine 2 kez cilde uygulanır. Bu tonik hem cilt temizliğini yapar hem de cildin nem oranını dengeler.

Kuru Ciltler İçin Ozon Yağı Toniği Tarifi

Tonik İçin Gerekli Malzemeler

 • 50 ML ıhlamur çayı
 • 200 ML gül suyu
 • 2 damla ozon yağı
evde doğal tonik yapımı
Ozon Yağı Toniği Tarifi, evde doğal tonik yapımı

Toniğin Hazırlanışı

Malzemeler bir kaba konup karıştırılır. Elde edilen toniği cillt temizliği yapmak için sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulanır. Tonik yapısındaki bileşimler sayesinde cildinizdeki gözenekleri açacaktır. Her gün kullanılabilir.

Kuru Ciltler İçin Gliserinli Tonik Tarifi

Tonik İçin Gerekli Malzemeler

 • Yarım çay bardağı maden suyu
 • 1 çay kaşığı zeytin yağı
 • 1 tatlı kaşığı gliserin
 • 1 çay kaşığı susam yağı
 • 1 çay kaşığı elma sirkesi
evde doğal tonik yapımı
Gliserinli Tonik Tarifi, evde doğal tonik yapımı

Toniğin Hazırlanışı

Yarım çay bardağı maden suyunun içerisine bütün malzemeler eklenir. Malzemeler eklenirken herhangi bir sıra gözetilmesine gerek yoktur. Mikserle ya da kaşıkla bu malzemeler karıştırılarak iyici bir birlerine yedirilir. Elde edilen tonik bir süre dinlendirildikten sonra günlük cilt temizliği için uygun hale gelir. Bu tonikten dilediğiniz zaman kuru cilt bakımı ve cilt temizliği için faydalanabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı