Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Reçeteli Cilt Bakımı Gerçekten Daha İyi Çalışır mı?

Bazen reçeteli cilt bakım ürünleri, reçetesiz satılan (OTC) cilt bakım ürünlerinden daha iyi çalışır ve bazen de işe yaramaz – duruma göre değişir. Örneğin, %2,5 benzoil peroksit OTC FDA tarafından düzenlenen “ilaç” sivilce için reçeteli topikal antibiyotik cilt bakım ilaçlarına göre daha iyi sonuç verecektir. Bunun nedeni, akneye neden olan bakteri C. acnes’in antibiyotiklere dirençli, ancak yine de benzoil peroksite duyarlı olmasıdır.

Ayrıca, reçeteli tretinoin, yaşlanma karşıtı kolajen oluşumu için OTC retinol kremlerinden daha etkili olabilir. Ama emin değiliz. Etkinliği kanıtlamak için orijinal Retin-A tretinoinin formülasyonu üzerinde titiz çalışmalar yapıldı, ancak çalışmalar pahalı olduğu için retinol ürünleri için yapılmadı; ayrıca OTC retinolün patentlenebilir bir farmasötik olmadığı için.

kozmetikler reçeteli cilt bakımı kadar etkilidir

Aynı ikilem, C vitamini ve diğer antioksidanlar gibi diğer bileşenler için de geçerlidir.

Pek çok bileşenin etkinliğini kanıtlayan veya çürüten iyi çalışmalar görmeyeceğiz. Bunun nedeni, özellikle patentle korunamayan içerik maddeleri ve ürünler için ilaç iddiaları için çalışma maliyetlerinin finansal gerçekliğidir. – Dermatolog Dr. Bailey

Bir ilaç talebinde bulunmak için FDA tarafından zorunlu kılınan çalışma sürecinden patentli bir ürün almanın maliyetinin en az 19 milyon dolar ve hatta milyarlarca olduğunu duydum! Bir doktor olarak, cilt problemlerini iyileştirmede işe yarayabilecek kozmetikler de dahil olmak üzere iyi OTC cilt bakım ürünleri olduğunu biliyorum. FDA çemberini atlamanın maliyeti nedeniyle, FDA onaylı bir ‘ilaç iddiası’ yapabilmeleri için yatırım yapılmayacak ve titizlikle test edilmeyecekler. Bunlardan bazıları, güçlü bir cilt bakım rutinine ait harika ürünlerdir, çünkü cilt problemlerinizi bir ilaç gibi “tedavi etme” iddiasında bulunmadan “savaşabilir”, “yardım edebilir”, “görünümünü iyileştirebilir”.

Önemli olan cildinizdeki sonuçlar

reçeteli cilt bakımı gerçekten daha iyi çalışıyor mu

Reçeteli veya reçetesiz bir ürünün etkinliğini belirlemek için, bir ürünün yararlı olup olmadığına karar vermek için bilimsel bilgi, klinik deneyim ve gözlemleri birleştiririm.

  1. Önce cilt probleminin fizyolojisi hakkında bildiklerimi kullanırım.
  2. Daha sonra bilim anlayışıma dayalı olarak mantıklı ürünler ve/veya bileşenler ararım.
  3. Bir ürünü kendim denerim.
  4. Daha sonra personelden ve ilgilenen hastalardan bunları denemelerini istiyorum.
  5. Fiziksel muayenelere ve kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak ürünün işe yarayıp yaramadığını gözlemleriz.

Araştırmanın nasıl yapıldığı önemlidir

Araştırma çalışmaları gerçek canlı insan derisi üzerinde mi yoksa petri kabındaki hücre kültüründe mi çalıştığını iddia ediyor?

reçeteli cilt bakım ürünleri araştırmayı kontrol etsen iyi olur

Onlar aynı değil! Ürün etkinliği ve iddialarının gerçekten önemli bir yönü, in vitro sonuçlar ile ürün kullanım iddiaları arasındaki farktır.

Bir laboratuvar çalışmasından bildirilen, görünüşte etkileyici in vitro sonuçlar (laboratuvarda, ancak canlı bir organizmada değil) gerçekten bir ürünün cildiniz üzerinde çalışacağı anlamına mı geliyor?

Cevap çoğu zaman hayır! Bir test tüpünde dönen bir hücre çözeltisi veya kimyasal reaksiyonlar cildinizle karşılaştırılamaz.

Bir bileşenin test tüpünde mucizevi bir şey yapması, o bileşenin cildiniz üzerinde çalışacağı anlamına gelmez. – Dr.

Bir ürün formülasyonunda bileşeni başkalarıyla karıştırmak bunun bir nedenidir. Diğeri ise cildinizin inatçı bir bariyere ve karmaşık bir fizyolojiye sahip olmasıdır. Bu yüzden ürünleri hevesli insanlar üzerinde test ediyorum.

Daha güçlü reçete gücü her zaman daha iyi anlamına mı gelir?

OTC’ye karşı reçete değişkenliğine sahip bir bileşenin başka bir örneği hidrokinondur. %4 ve daha yüksek reçete gücünün, hiperpigmentasyonu hafifletmek için OTC %2 gücünden daha iyi çalıştığını biliyoruz. Ayrıca reçetesiz botanik pigment açıcılardan daha etkilidir.

Reçetesiz hidrokinon oksitlenmediğinde reçeteli olduğu kadar işe yarayabilir

Ancak hidrokinon, oksidasyon adı verilen bir süreçle hızla parçalanır. Amber renkli bir hidrokinon ürünü oksitlenir ve çalışmaz. Bununla birlikte, hidrokinon en etkili pigment aydınlatıcı bileşendir. Oksitlenmemiş bir üründe %2’lik iyi bir OTC hidrokinon ürünü, düzensiz cilt hiperpigmentasyonunu düzeltmeye yardımcı olacaktır. Rx gücü daha etkilidir, ancak oksitlenmişse değil.

Yüksek potensli AHA’lar reçete edilmeye başlandı ve şimdi OTC

En sevdiğim ürün ve bileşenlerden biri alfa hidroksi asitlerdir (AHA). 1980’lerden beri hastaların cildinde ve kendi cildimde kullanıyorum. AHA’lar OTC’dir, ancak ilk iyi ürün reçeteyle verilen %12’lik bir laktik asitti. o çok aynı %12 laktik asit kremi artık reçetesiz satılmaktadır.

reçetesiz profesyonel glikolik asit yüz kremi

AHA ürünleri birçok farklı biçimde yaygın olarak bulunur. Etkinlik, AHA’ya (farklı türleri vardır) ve ürünün gücü ve pH’ına göre değişir. Bu, bir ürünün formülasyonunun önemli olduğu anlamına gelir. İyi çalışan AHA’lar, iyi kozmetik kimyagerleri tarafından asidik bir pH ve %10’un üzerinde serbest asit içeriğine formüle edilmelidir. Tüm glikolik asit ürünlerim bu şekilde formüle edilmiştir; reçeteyle verilen orijinal AHA laktik asit ürününden daha güçlü ve daha etkilidirler.

reçetesiz aha vücut losyonu

AHA’lar, reçetesiz yaşlanma karşıtı cilt bakımı, tıkanmış gözenekler ve akne için bir iş atı bileşenidir. Vücudunuzdaki geniş cilt yüzeyini yumuşak, esnek ve genç tutmak için vücut losyonları olarak bile kullanılabilirler. Bu konuda bana güvenin – 63 yaşındaki cildim AHA’lar olmadan çok farklı görünürdü! Eksiksiz cilt bakım rutininizi oluşturduğunuzda, dikkate almanız gereken pek çok husus vardır.

OTC kepek şampuanları reçeteli olanlar kadar işe yarayabilir

reçeteli olduğu kadar işe yarayan reçetesiz kepek şampuanı

Pyrithione çinko ve selenyum sülfür şampuanları güvenilir, etkili OTC kepek şampuanlarıdır. Rx seçenekleri Loprox’u içerir. Ketokonazol reçete edilmeye başlandı ve şimdi de OTC.

İlginç bir şekilde, bir ürün reçeteli olduğunda, satın alma için birincil para kaynağı kişinin sağlık sigortası şirketinden gelir. Tüketici, bir ürünün planında yer almayan veya muafiyetlerini karşılamayan maliyeti öder. Ayrıca, maliyetin bir kısmını ortak ödeme olarak öderler. Bir ürün reçetesiz olduğunda, tüketici her zaman cebinden ödeme yapar.

Reçeteli ve reçetesiz cilt bakım ürünlerine karar verirken fiyat önemlidir.

Reçeteli cilt bakımı için bir dermatoloğa kolay erişiminiz var mı? Reçeteler için iyi bir sigortanız var mı? Genel cilt bakımı bütçeniz nedir? Reçete fiyatları, sağlık sigortasıyla bile birçok kişi için ulaşılamaz hale geldi. 35 yıldır dermatoloji yapan ve cilt bakımı bilimini saplantılı bir şekilde inceleyen, hangi OTC ürünlerinin sonuç alacağını biliyorum. Amacım, okuyucularımın hedeflerine ulaşmaları, bütçelerine uymaları ve bunu başarmak için en iyi OTC cilt bakım ürünlerini kullanmaları için kendi hedeflenmiş ve bilimsel olarak doğru Komple Cilt Bakım Rutinlerini oluşturmalarına yardımcı olmaktır.

reçeteli olduğu kadar işe yarayan reçetesiz cilt bakımı

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu