Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Rosacea Tedavisinde Antibiyotik Kullanmanın Artıları ve Eksileri?

Rosaceayı tedavi etmek için antibiyotik almanın artıları ve eksileri nelerdir? Rosacea’dan muzdarip herkes için önemli bir konudur çünkü rosacea, kontrol edilmesi zor olabilen utanç verici bir yüzde kızarıklıktır. Ancak antibiyotik almak, MRSA gibi hayatı tehdit eden ciddi enfeksiyonlara neden olan antibiyotiğe dirençli bakteriler olan ‘süper böceklerin’ gelişmesine yol açabilir. Ve dermatologlar diğer tıbbi uzmanlık alanlarından daha fazla antibiyotik reçetesi yazarlar, çoğu kez bakterilerden kaynaklandığını kanıtlayamadığımız cilt sorunları için. Peki, rosacea’nız alevlendiğinde siz ve dermatoloğunuz tüm bu hususları nasıl dengelersiniz?

Rosacea Tedavisinde Antibiyotik Kullanmanın Artıları ve Eksileri?

Antibiyotikler, rosacea gibi kronik ve yeterince anlaşılmamış bir cilt probleminin – mutlaka bir bakteri ‘enfeksiyonundan’ kaynaklanmayan bir problemin tedavisine nerede uyuyor?

Rosacea, inflamatuar bir cilt durumudur. Bu bir deri enfeksiyonu değildir ve bakterilerin rozaseaya neden olmada oynadığı kesin rol belirsizdir. Ancak antibiyotikler rosaceanın kontrolüne yardımcı olur. Gerçekten nedenini bilmiyoruz ama işe yarıyorlar ve bu yüzden onları kullanıyoruz. Bu karar yeni bir inceleme düzeyi alıyor.

Tıp ve dermatolojideki 35 yıllık kariyerim boyunca, doktorların ve hastaların antibiyotiklere bakış açısının tamamen tersine döndüğüne tanık oldum. 80’lerin başında doktorlara ve hastalara hayrandık ve hastalar bu güvenilir ilaçlar için reçete alarak kendilerini rahat hissettiler. Bu, süper böcekler ve insan mikrobiyomu sayesinde değişti.

Rosacea antibiyotikleri süper böcekler ve MRSA yaratır mı?

Antibiyotikler süper böcekler yaratır. ‘Süper böcekler’ antibiyotiklere dirençli bakterilerdir. Uzun süredir varlar ama varlıkları daha yakın zamana kadar yaygın bir bilgi değildi. En ünlü süper böcek olan MRSA (metisiline dirençli Staph aureus), ilk olarak 1959’da rapor edildi. Antibiyotik direncinden kaynaklanan enfeksiyonlar MRSA, 1990’lara ve 2000’lerin başlarına kadar gerçekten yaygın bir soruna dönüşmedi. Birkaç yıldır bunu hastalara açıklama gereği duymadım. Bir dermatolog olarak, meslektaşlarım tarafından yazılan rozasea ve akne antibiyotik reçetelerinin MRSA patlamasına katkıda bulunduğunu biliyorum.

Rosacea için antibiyotik almak mikrobiyomunuza zarar verir mi?

rozaseayı tedavi etmek için antibiyotiklerin artıları ve eksileri

Mikrobiyomunuzun yönetimi, doktorların sizin için bir antibiyotik reçetesi yazma bağlamında tartıştığı yeni bir konudur. Vücudunuzun içinde ve üzerinde yaşayan dost mikroplar, obezite, diyabet, astım ve depresyonla savaşmanıza yardımcı olmak da dahil olmak üzere sağlığın ince yönlerini dengeler.

Antibiyotikler bu iyi bakterilerin dengesini değiştirebilir ve bunun genel sağlığınız için henüz anlamadığımız ince ve geniş kapsamlı sonuçları olabilir. Bu, rozasea için bir zamanlar yaygın olan tetrasiklin reçetesinin yeni bir inceleme düzeyi kazandığı anlamına geliyor.

Antibiyotikler çevrede birikir.

Daha sonra, bol miktarda tıbbi ve tarımsal antibiyotik kullanımı sayesinde çevrede antibiyotik birikiminin sonuçları vardır, antibiyotikler çevrede ve sucul ekosistemlerde birikmektedir. Bakterilere bağlı olmayabilecek iltihaplı cilt durumlarını nasıl yönettiğimizin büyük resminde dikkate alınması gereken başka bir faktördür. Toplumların antibiyotiklerle olan aşk ilişkisi değişiyor.

Peki, gerçekten inatçı rozaseayı tedavi etmek için antibiyotik kullanmalı mısınız?

Benim görüşüm, antibiyotiklerin hala son çare olarak rosacea tedavisinde bir rolü olduğu; cilt çok iltihaplı ve kontrolden çıktığında, iltihapta antibiyotikler hüküm sürebilir. – Dermatolog Dr. Cynthia Bailey

rosaceayı tedavi etmek için antibiyotik almalı mısınız?

Cilt bakımı, topikal reçeteler ve yaşam tarzı seçimleri, rosaceanın birincil yönetimi olarak ve remisyonun sürdürülmesi için kullanılmalıdır. Oral antibiyotikler, diğer her şey başarısız olduğunda ve rosacea kontrolden çıktığında çok değerlidir.

Rosacea’nın antibiyotik tedavisi için yeni fikirler.

Yeni ve heyecan verici fikir, oral antibiyotiklerin düşük, antibakteriyel olmayan dozlarda verilebileceği ve hala işe yarayabileceğidir. Ulusal Rosacea Derneği bu konuda güzel bir makale yazdı.

Düşük doz antibiyotikler rozaseayı nasıl tedavi eder?

Düşük doz antibiyotikler de dahil olmak üzere antibiyotikler, rosacea gibi bir döküntü iltihabını susturan anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Dermatologlar, yıllardır anti-inflamatuar etkinlikleri için antibiyotik kullandılar. Bunları, büllöz pemfigoid, pitriyazis rosacea, Sweet sendromu ve daha önce hiç duymadığınız bir sürü başka hastalık gibi mikroplarla ilişkili olduğu bilinmeyen bir dizi cilt problemini tedavi etmek için kullanıyoruz. Bir antibiyotiğin bu koşullar için neden işe yaradığını hastalara açıklamak her zaman zor olmuştur, ancak işe yarıyorlar. İşe yarayan antibiyotiklerin anti-inflamatuar etkisi olduğunu düşünüyoruz. Tüm bu koşulların ortak noktası, onlara neyin sebep olduğunu bilmememizdir. Benzer şekilde, antibiyotik tedavisinin neden işe yaradığını da bilmiyoruz. Rosacea dahildir.

Subantimikrobiyal dozlarda doksisiklin, rozaseayı temizlemeye ve kontrol etmeye yardımcı olur. Subantimikrobiyal dozlama, süper böceklerin gelişimini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, üzerinizde yaşayan faydalı bakteri mikrobiyom topluluğunu değiştirme riskinin daha düşük olmasını bekleyebiliriz. Ayrıca antibiyotiklerin çevresel yükünü de azaltacaktır. Ayrıca, daha düşük doz, doksisiklin alan herkesin aşina olduğu mide ağrısı gibi ilaca bağlı daha az yan etki anlamına gelir.

Rosacea tedavisinde antibiyotik kullanmalı mıyım?

Benim düşünceme göre, yalnızca son çare olarak ve yalnızca rosaceayı kontrol etmek için diğer 4 önemli ve kanıtlanmış adımı uyguladığınızda.

Rosacea’yı antibiyotiksiz kontrol etmek için 4 adım:

 1. iyi bir rosacea ile savaşan cilt bakım rutini,
 2. rozaseayı tetikleyen cilt bakım ürünlerinden kaçınılması,
 3. rozaseanın yaşam tarzı tetikleyicilerinin kontrolü ve
 4. rozaseayı kontrol etmek için etkili topikal reçeteli bakım.

Rosacea ile savaşmak için iyi bir cilt bakım rutini nedir?

Rosacea hastalarım için her zaman rosacea iyileştirici bir cilt bakım rutini oluştururum. Bunu hem önleyici hem de tedavi edici olarak görüyorum. Amaç rosaceayı kontrol etmek ve remisyonda tutmaktır. Bu rutin, rosacea dostu bir temizleyici, sakinleştirici bir antioksidan krem, rosacea dostu bir cilt nemlendiricisi ve mineral çinko oksit güneş kremi içerir. Bir rosacea cilt bakım rutini oluştururken kullandığım kapsayıcı konsept dört katlıdır,

 1. hassas cilt bariyerini aşırı kurutmadan cildi temizlerken, aynı zamanda rosaceaya eğilimli ciltte gelişen Pityrosporum mayasını da caydırır,
 2. cildin antioksidan rezervini yeniden yükleyin,
 3. cilt bariyerini bariyeri destekleyen nemlendirici ile koruyun ve
 4. UV kaynaklı rosacea alevlenmelerini önler.

Bir rozasea alevlenmesini kontrol altına almak için gerektiğinde antibiyotikler geçici olarak kullanılır ve ardından azaltılır.

  Rosacea Terapi Cilt Bakımı

  Rosacea-dostu bir cilt bakım rutini oluşturma konusunda tahminde bulunmak için Rosacea Therapy Cilt Bakım Kitimi oluşturdum.

  Ayrıca rosacea hastalarıma rosacea tetikleyicilerini tanımlamayı ve bunlardan kaçınmayı öğretiyorum. Bu, rosaceayı kontrol etmek için gerçekten önemlidir. Ara sıra bir tetiklemenin iyi olabileceğini söylemeyi seviyorum, ancak güneşli bir plaj tatiline çıkmak, bir sürahi margarita içerken aşırı plaj voleybolu oynamak ve baharatlı balık tacos yemek gibi hepsini bir kerede yapmayın. Rosacea’nız parlayacak!

  Rosacea’nın oral antibiyotik tedavisi ile ilgili sonuç:

  Düşük doz alt antimikrobiyal dozların kullanılması, rozaseayı kontrol etmek için aralıklı antibiyotik kullanımı için en iyi seçimdir. Rosaceanın antibiyotiklerle kontrol altına alınmasına her zaman iyi bir rozasea cilt bakım rutini, benzersiz rozaseanız için doğru reçeteli rozasea topikal ilaçları ve rozasea tetikleyicilerinden kaçınma eşlik etmelidir – elinizden geldiğince. Rosacea, bu sinir bozucu ve utanç verici döküntüyü kontrol etmeye yardımcı olmak için mümkün olduğunca çok açıdan en iyi şekilde tedavi edilen kronik inflamatuar bir cilt rahatsızlığıdır.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu