Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Rosacea tetikleyicileri nelerdir ve bunlardan nasıl kaçınabilirsiniz?

Rosaceayı kontrol etmek için kaçınmak istediğiniz rosacea tetikleyicileri nelerdir? Bir alevlenmeyi önlemek için sizinkini tanımlamak istediğiniz birçok rosacea tetikleyicisi vardır. Rosacea, cildinizdeki kılcal kan akışını artıran veya rosaceaya eğilimli ciltleri karakterize eden hassas cilt bariyerini tahriş eden şeylere maruz kaldığında daha da kötüleşir. Bunun nedeni, rosaceanın iki temel özelliğinin anormal cilt vasküler yanıtı ve cilt bariyeri kırılganlığı olmasıdır.

Rosacea Tetikleyicileri Nelerdir?

30 yılı aşkın bir süredir rosaceaya eğilimli ciltleri tedavi ediyorum ve rosacea tetikleyicilerine neden olan birçok faktör var. – Dermatolog Dr. Cynthia Bailey

Birçoğu sonbahar ve kış aylarında artar. Diğerleri yıl boyunca olur.

Dermatologun Rosacea Tetikleyicilerine İlişkin İpuçları, Alevlenmeleri Önlemekten Kaçınmak İçin

Klasik, rosacea tetikleyici faktörler şunları içerir:

 • sıcak içecekler içmek,
 • baharatlı yiyecekler yemek,
 • sıcak ortamlarda bulunmak (iç mekanda ısınmak veya saunada oturmak gibi) ve
 • alkollü içecekler tüketmek.

İlginç bir şekilde, yakın tarihli bir bilimsel çalışma, kafeinli kahve içmenin rosacea için biraz yardımcı olduğunu, diğer sıcak ve/veya kafeinli içeceklerin ise yararlı olmadığını göstermiştir.

Yüz kılcal damarlarının akmasına neden olan tetikleyiciler rosacea tetikleyicileri olabilir.

Rosacea’dan muzdarip birçok insan, cildinin kızarmasına neden olan herhangi bir şeyin aynı zamanda rozaseayı tetikleyeceğini fark eder. Bunun için terim vazodilatasyondur; derinin kılcal damar ağı vazodilatasyona uğradığında ve yüz derisine daha fazla kan aktığında rosacea tetiklenir. Vazodilatör rosacea tetikleyicilerinin örnekleri şunları içerir:

 • Alkol, baharatlı yiyecekler, sıcak ortamlara maruz kalma ve yorucu egzersizin tümü ciltte vazodilatasyona neden olur ve hepsi rozaseayı tetikleyebilir.
 • Menopoz, daha kötü rosacea ile ilişkilidir ve bunu yaşayan herkes, “sıcak basmaların” kızarma ve vazodilatasyon ile ilişkili olduğunu bilir.

Rosacea’yı tetikleyen hava koşulları

Şiddetli rüzgar ve soğuk gibi havadaki aşırı durumlar rozaseayı tetikleyecektir. Güneş ve nem de rozaseayı şiddetlendirir. Isı vazodilatasyona neden olur. Rüzgar ve soğuk da olabilir, ancak bunlar kırılgan, rozasea cilt bariyerine zarar vererek ek cilt tahrişine neden olur.

Bazı cilt bakım ürünleri ve prosedürleri rozaseayı tetikleyebilir.

rozaseayı tetikleyebilen sert cilt bakım ürünleri

Sert cilt bakım ürünleri, kırılgan rosacea cilt bariyerinin tahrişi yoluyla rosaceayı tetikleyecektir. gibi ürünler

 • alfa hidroksi asitler,
 • retinoidler,
 • sürtme alkol,
 • asit yüz kabukları ve,
 • bazı uçucu yağlar, güçlü sabunlar vb. gibi diğer cilt tahriş edici maddeler.

Bunların hepsi, rosaceaya eğilimli, bariyeri bozulmuş bir cilde kolayca sızar ve tahrişe neden olur. Tahriş rosacea’yı tetikler.

Rosacea'yı iyileştirmek için en iyi cilt bakım rutini nedir?

Rosacea tetikleyici faktörlerden kaçınmaya çalışmanın yanı sıra rozasea için tasarlanmış bir cilt bakım rutini ile rozaseanızın iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. – Dermatolog Dr. Cynthia Bailey

Hangi cilt bakım rutini rosaceayı iyileştirmeye yardımcı olur?

Rosacea hastaları, hasarlı cilt bariyerini onarmaya ve iltihapla savaşmaya yardımcı olan bir yüz cilt bakım rutini kullanmalıdır. Benim pratiğimde rosacea hastalarım, doğru ürünlerin ciltte kızarma ve batma eğilimlerini azaltmaya yardımcı olduğunu ve bunun da onların rozasealarını kontrol etmelerine yardımcı olduğunu gördüler. Ayrıca rosacea tetikleyicilerine karşı daha az duyarlı olmalarına yardımcı olur.

dermatolog tarafından geliştirilen rosaceayı iyileştirmek için en iyi cilt bakım rutini

Rosaceaya eğilimli cildiniz için en iyi cilt bakım rutini, cilt tipinize ve sahip olduğunuz rozasea tipine göre değişir. ben yarattım Rosacea Terapi Cilt Bakım Kiti tahmin işini süreçten çıkarmak için. Size rosacea şifalı ürün seçeneklerinden bir seçki ve bunların nasıl kullanılacağına dair bilgiler veriyorum.

Bu kiti kullanarak rosacea cilt bakım rutininizi cildinizin benzersiz ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirin. Hastalarım, özel ihtiyaçlarına uyan kişiselleştirilmiş sonuçlar için reçeteli rosacea tedavisi ilaçlarını bu ürünlerle entegre ediyor.

Rosacea ile ilgili alt satır şunları tetikler:

Rosacea insanları farklı şekillerde etkiler. Hastaları tedavi etme konusundaki kapsamlı deneyimim sayesinde, cilt bakımı tetikleyicilerinden kaçınmanıza ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak için Rosacea Therapy Cilt Bakım Kitini geliştirdim. Rosaceaya eğilimli cildiniz stabil olduğunda, tüm rosacea tetikleyicilerine daha az hassasiyetle dayanabilir. Kendi ten rengim rosaceaya eğilimli ve ten rengim bu ürünlerin rosaceadan arınmış kalmasına bağlı – bazı rosacea tetikleyicilerine bulaştığımda/verdiğimde bile.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu