Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Witch Hazel’i Cilt Bakım Rejiminizde Kullanmanız için 5 Neden

Cadı fındığı cildinin faydaları, bir dermatolog için bile etkileyicidir. Cadı fındığı olarak bilinen Hamamelis virginiana’yı cilt bakım rutininize eklemenizi tavsiye ederim.

Cadı elainin cildiniz için kanıtlanmış bir takım faydaları vardır.

Ayrıca tarih boyunca gözlemlenen, ancak titiz bilimsel çalışmalara tabi tutulmamış birkaç fayda daha vardır. Birçok evin banyo dolabında tüm ilaçlar ve ilk yardım çantasıyla birlikte bir şişe cadı fındığı bulunur ve bunun iyi bir nedeni vardır. Cadı fındığı etrafta dolaşmak için yararlı ve kullanışlıdır.

Cadı fındığı cildiniz için potansiyel olarak ne yapabilir?

Bu sorunun cevabı karmaşıktır. Karmaşık olmasının nedeni, eczanelerde satılan damıtılmış cadı fındığının, tanenler gibi Hamamelis virginiana’nın en güçlü tıbbi bileşenlerinden doğru miktarda içermemesidir (aşağıya bakınız). Bununla birlikte, cadı ela kabuğunun cilde uygulandığında aşağıdaki faydaları olduğu gösterilmiştir:

 1. seboreik dermatit için cadı fındığı

  Yeşil çay gibi topikal bir antioksidan görevi görür. Cildi güneş yanığından ve foto yaşlanmadan koruyabilen polifenolik bileşikler içerir. Tabii ki, yine de güneş kremine ihtiyacınız var.

 2. Güneş yanığından sonra anti-inflamatuar bir fayda sağlar, yani güneş yanığı ağrısını ve kızarıklığı yatıştırır.
 3. Tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Tahriş olmuş cilde uygulandığında kızarıklığı yatıştırdığı ve vücudunuzun doğal nem kaybını azalttığı gösterilmiştir.
 4. Staph, Candida gibi bazı yaygın mikroplara ve herpes virüsü ve grip gibi virüslere karşı zayıf bir etkinliği vardır.
 5. İnsanlar, cilt yağlarının giderilmesine yardımcı olmak için yıllardır tahriş edici olmayan bir cilt toneri olarak kullandılar. Bence hassas ciltlerde bu iş için alkolü yener.

Cadı fındığı ayrıca çürükleri iyileştirmeye ve varisli damarları ve hemoroidleri tedavi etmeye yardımcı olarak lanse edilmiştir. Yine de bu iddialar için gerçek bir kanıt olduğunu düşünmüyorum. Sadece cilde serinletici bir şey uygulamak bile kan damarlarını daraltacaktır.

Ayrıca, anti-inflamatuar etki teorik olarak bir çürükten kaynaklanan ağrı ve şişmeye yardımcı olabilse de, cadı fındığı kullanımıyla morlukların çözülmesi için iyi bir kanıt bulamadım.

Cadı fındığının cilde faydalarıyla ilgili en alt satır:

Cadı fındığı neredeyse zararsızdır, bu nedenle böcek ısırıkları, akne kızarıklığı, güneş yanığı, tahriş olmuş cilt, seboreik dermatit vb. cilt iltihapları üzerinde deney yapmak için iyi bir ev ilacıdır. Ayrıca mükemmel bir yüz cilt toneri yaptığını düşünüyorum.

seboreik dermatit ve rozasea için en iyi cadı fındığı

Organik cadı fındığı ile derinlemesine nemlendirici ve iyileştirici bir yüz toniği oluşturdum. Benim Doğal Olarak Nemlendirici Gözenek Küçültücü toner organik cadı fındığını organik gül hidrosolü, gliserin ve hyaluronik asit ile birleştirir. Rosacea ve seboreik dermatite meyilli cildim bu eşsiz toner ile yatıştırıldı. Hassas cilt hastalarım ve müşterilerim onu ​​benim kadar seviyor.

Tzone’da yağlı ve başka yerlerde kuru olan rosacealı hassas bir cildim var. Yüz tonerini en aza indiren doğal nemlendirici gözenek, şimdiye kadar kullandığım en iyi tonlama ürünü! Acıtmıyor, çok nazik, kurutmuyor ve yine de istediğim işi yapıyor. Bulduğum için çok mutluyum. ECM 7/20

cadı fındığı cilde faydaları

Şahsen cadı fındığını seviyorum ve pratiğimde kullanıyorum. Bu, benim düşünceme göre, elbette sağduyulu bir şekilde, denemenin uygun olduğu anlamına geliyor.

 • Estetisyen tedavilerimizde cadı fındığını yüz toniği olarak kullanıyoruz.
 • sebore ve rosaceamı sakinleştirmek için kendim kullanıyorum. Doğal Nemlendirici Toner hassas cildimin sevdiği.
 • Akne eğilimli cildim için de bir genç olarak kullandım.
 • Ayrıca prosedürlerden önce cildi uyuşturan ilaçları çıkarmak için lazer süitimizde kullanıyoruz.

Witch hazel, pek çok kullanıma sahip, zamana saygı duyan bir cilt bakım ürünüdür.

Rosacea ve seboreik dermatit gibi durumlardan muzdarip hassas ciltler için ideal olan Doğal Nemlendirici Gözenekleri Azaltan Witch Hazel Toner’ı denemek için buraya tıklayın.

Referanslar:

Juliane Reuter, Ute Wölfle, Hans Christian Korting, Christoph Schempp Hangi cilt hastalığı için hangi bitki? Bölüm 2: Dermatofitler, kronik venöz yetmezlik, fotokoruma, aktinik keratoz, vitiligo, saç dökülmesi, kozmetik endikasyonlar. J Dtsch Dermatol Ges. 2010 Kasım;8(11):866-73. doi: 10.1111/j.1610-0387.2010.07472.x.

H Masaki, T Atsumi, H Sakurai, Murin dermal fibroblastlarında süperoksit anyon radikallerinin neden olduğu hücre hasarında hamamelitannin koruyucu aktivitesi. Biol Ecz Boğa. 1995 Ocak;18(1):59-63.

BJ Hughes-Formella 1, A Filbry, J Gassmueller, F Rippke. UV eritem testinde %10 hamamelis distilatlı topikal preparatların anti-inflamatuar etkinliği., Skin Pharmacol Appl Skin Physiol. 2002 Mart-Nisan;15(2):125-32.

Hughes-Formella BJ1, Filbry A, Gassmueller J, Rippke F. Bir UVB eritem testinde hamamelis losyonunun anti-inflamatuar etkisi., Dermatoloji. 1998;196(3):316-22.

A Deters, A Dauer, E Schnetz, M Fartasch, A Hensel, Hamamelis virginiana kabuğundan elde edilen yüksek moleküler bileşikler (polisakkaritler ve proantosiyanidinler): insan derisinin keratinosit proliferasyonu ve farklılaşması üzerindeki etkisi ve tahriş olmuş cilt üzerindeki etkisi. J. Fitokimya. 2001 Kasım;58(6):949-58.

HP Hörmann, HC Korting, Dermatolojide topikal bitkisel ilaçların etkinliği ve güvenliği için kanıt: Bölüm I: Anti-inflamatuar ajanlar. Bitkisel ilaç. 1994 Eylül;1(2):161-71. doi: 10.1016/S0944-7113(11)80036-X.

M Gloor, J Reichling, B Wasik, HE Holzgang. Hamamelis distilat ve üre içeren topikal dermatolojik bir formülasyonun antiseptik etkisi. Forsch Komplementarmed Klass Naturheilkd. 2002 Haz;9(3):153-9.

CAJ Erdelmeier , J. Cinatl Jr. , H. Rabenau , HW Doerr , A. Biber , E. Koch, Hamamelis virginiana kabuğunun antiviral ve antiflojistik aktiviteleri. O. Bitki Med. 1996 Haziran;62(3):241-5.

Theisen LL1, Erdelmeier CA2, Spoden GA3, Boukhallouk F3, Sausy A1, Florin L3, Muller CP1. Hamamelis virginiana kabuğu ekstresinden elde edilen tanenler: influenza A virüsüne ve insan papilloma virüsüne karşı antiviral etkinliğin karakterizasyonu ve geliştirilmesi. PLoS Bir. 2014 Ocak 31;9(1):e88062. doi: 10.1371/journal.pone.0088062. eKoleksiyon 2014.

Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Witch_hazel_(astringent)

Cadı fındığı için bilimsel ve halk hekimliği sonuçlarının modern ticari müstahzarlara tahmin edilmesi hakkında bir not:

Geleneksel olarak, cadı fındığı, bir kaynatmada hazırlandıktan sonra Yerli Amerikalılar tarafından kullanıldı. Kaynatma, tanenler (tüm iyi antioksidanlarla birlikte), uçucu yağlar ve saponinler (sabun benzeri kısım) dahil olmak üzere birçok bileşeni çıkarmak için cadı ela bitkisinin kabuğu gibi bir şeyin kaynatılmasıdır.

Ticari olarak üretilen cadı fındığı damıtılır, bu da farklıdır. Bilimsel çalışmalar daha çok cadı fındığı bileşenlerinin konsantre fraksiyonları üzerinde yapılmaktadır. Bu, sonuçları tam olarak eşitleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, cadı fındığı zararsızdır ve Amerikan hanelerinde onurlandırılır.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu