Cilt BakımıCilt SorunlarıEpilasyonMakyajSağlıkVücut BakımıYaşam

Yüzünüzü Yıkamak İçin Yapılan En Yaygın 5 Hata

Yüzünüzü yıkamak için yapılan en yaygın 5 hata cilt bakım rutininizi bozabilir veya bozabilir ve cildinizi sabote edebilir. Günlük cilt bakımınız, benzersiz yüz cildinizin fark edilmesi kolay büyük bir fark yaratabilmesi için doğru şekilde temizleme ve temizleme ile başlar.

Yüzünü doğru şekilde mi yıkıyorsun?

Cildiniz herkesinkiyle aynı değil. Çünkü ten renginiz, yaşadığınız yer, gün içinde ne yaptığınız, cildinizde kullandığınız ürünler, benzersiz cilt sorunlarınız ve cildinizin ne kadar yağlı veya kuru olduğu dahil olmak üzere benzersiz seçimlerinizin ve özelliklerinizin sonucudur. Tüm bu faktörler, sizin ve sadece sizin yüzünüzü nasıl yıkamanız gerektiğini belirler. İnsanların yüz yıkama rutinleri söz konusu olduğunda yaptıklarını gördüğüm en yaygın hatalar:

 1. Cilt tipine göre yanlış temizleyiciyi seçmek
 2. Yanlış su sıcaklığının kullanılması
 3. Günde iki kez ürünü, kiri ve yağı yıkamamak
 4. Gereksiz alerjenler ve tahriş edici maddeler içeren temizleyiciler kullanmak
 5. Peeling yapmayı unutmak

Cildinizin sağlıklı olması ve en iyi şekilde görünmesi için yüzünüzü doğru şekilde nasıl temizlersiniz?

İpucu #1 Cilt tipiniz için doğru temizleyiciyi seçin.

Temizleyiciniz cilt tipiniz için çok mu sert? Veya, doğal biriken cilt yağınızı, ürün kalıntılarını veya günlük kir ve kiri ortadan kaldıracak kadar güçlü değil mi? Temizleyicinizin cildinizi tamamen temizlemesi, ancak cildinizi tahriş etmemesi önemlidir. Hastalarım için Eksiksiz Cilt Bakımı rutinleri oluşturmak için kullandığım en iyi temizlik ürünlerinden bazıları şunlardır:

Yağlı ve akneye meyilli ciltler için uygun yüz temizleyiciler:

Yağlı ve akneye meyilli cilt, köpürtücü bir ajanla ciltteki kiri ve yağı kaldıran bir temizleyiciye ihtiyaç duyar. Köpürtücü ajanların bu işi iyi yapmak için sert olmaları gerekmez. Sıvı ve çubuk cilt temizleyicileri dahil olmak üzere birçok iyi seçenek vardır. Akneye meyilli ciltler için en sevdiğim temizleyici pH dengelidir, sülfat içermez, cildi aydınlatmak için glikolik asit ile güçlendirilmiş ve yağlı gözeneklere nüfuz etmek ve akneyi tedavi etmek için salisilik asit ile ilaçlanmıştır. O benim Köpük Akne Tedavisi Temizleyici.

Mantar sivilce için Sakinleştirici Çinko Sabun yüz temizleyici

Sakinleştirici Çinko Sabun, sivilceye meyilli ve yağlı bir cilde sahip olduğunuzda yüzünüzü yıkamak için farklı bir yaklaşım sunar. Bu doğal sabun sülfat, koku ve koruyucu içermez. Yağı, kiri ve kalıntıları gidermek için köpürür ve Pityrosporum foliküliti, seboreik dermatit ve rosacea adı verilen ‘mantar’ akne ile savaşmak için tam %2 pirition çinko ile güçlendirilmiştir.

 • Akne hastalarıma genellikle sabah ve akşam birer tane kullanarak Köpüklü Akne Tedavisi Temizleyici ile Sakinleştirici Çinko uygulatırım.
 • Sebore veya rosacea hastaları, normal veya hassas ciltler için aşağıda belirtilenler gibi hafif bir temizleyici ile Sakinleştirici Çinko’yu değiştirir.

Yağlı ve akneye meyilli yüz cildi, kalan yağ ve kalıntıları gidermek için ikinci bir cilt tonlama temizleme adımından da yararlanır.

en iyi ilaçlı akne tedavisi pedleri

Sivilceleri tedavi edin, fazla yağı alın ve gözenekleri sıkın. Akne Tedavi Pedleri. Bu ilaçlı pedler, akne ile mücadele eden insanlar için siyah noktalar ve tıkanmış yağlı gözeneklerle savaşmak için salisilik asit ve glikolik asit sağlar. Aşırı yağlı ciltler için idealdirler. Yüzünüzü temizledikten sonra pedine baktığınızda da cildinizin yıkandıktan sonra ne kadar temiz olduğunu görebilirsiniz.

Daha az yağlı ciltler için gözenekleri sıkılaştırmanın bir başka basit seçeneği de cadı fındığı bazlı doğal bir cilt toneri kullanmaktır. Benim Doğal Olarak Nemlendirici Gözenek Küçültücü Toner Cildinizi yatıştırmak ve temizlemek için organik Bulgar gülü hidrosolü ve bitkisel gliserin ile formüle edilmiş organik cadı fındığı içerir.

hassas ciltler için en iyi toner

Normal, kuru veya hassas ciltler için uygun yüz temizleyiciler:

Yüzünüzü yıkarken yapılan 5 yaygın hata Normal ve hassas ciltler için en iyi nazik temizleyici

Normal veya hassas ciltler, günlük ürünleri, yağı ve kalıntıları temizlemek için güçlü köpüren bir temizleyiciye ihtiyaç duyabilir veya gerekmeyebilir. Uygulamamda, favori nazik pH dengeli cilt temizleyicimiz benim Son Derece Nazik Köpüren Yüz Temizleyici. Bu, günün sonunda makyajımı çıkarmak için yüzümü temizlemek için her gün kullandığım temizleyici.

Başka bir tamamen yumuşak dermatolog onaylı çubuk seçeneği VaniCream Temizleme Çubuğu. Bu pH dengeli kalıp sabun, aşırı hassas cildi temizlemek için tepeden tırnağa kullanılabilir.

vanilyalı temizleme sabunu

İkinci bir temizlik işlemi istiyorsanız, o zaman Yüz Tonerini En Aza İndiren Doğal Nemlendirici Gözenek kuru ve hassas ciltler bu ürünü iyi tolere eder ve yatıştırıcı ve nemlendirici bulur.

En hassas cilt tipleri dışında hepsi sonik cilt temizliğinden yararlanır. Yıllarca benim uygulamamda Clarisonic Cleansing Brush System’i kullandık (Clarisonic SMART Profile veya Mia 2), ama artık üretilmiyor! Drats!! Yeni gelen, gözenekleri daha derinlemesine temizlemeye yardımcı olan silikon kıllara sahip Foreo’dur.

İnanın bana, mikroskop altında yıllarca cilt biyopsisi örneklerine baktıktan sonra, gözeneklerin çok fazla şey biriktirebileceğini biliyorum. Gözenekleri gerçekten temizlemek için sonik temizlemeyi seviyorum!

İpucu #2 Cildiniz için doğru su sıcaklığını kullanın.

Cildiniz için su sıcaklığı seçiminiz nasıl?

Tıpkı bulaşık yıkarken olduğu gibi, soğuk su da yağı çıkarmada sıcak su kadar etkili değildir. Bununla birlikte, sıcak su zamanla cilde zarar verebilir, kuru cildiniz varsa çok fazla doğal yağı çıkarabilir ve genellikle çok serttir. Yüz temizliği için ılık ve hafif ılık su tavsiye ederim. Yağı giderir ancak cildi tahriş etmez veya alevlendirmez.

Yıkadıktan sonra cildiniz gergin ve kuru mu hissediyor?

Eğer öyleyse, daha soğuk bir su sıcaklığı ve daha hafif bir temizleyici kullanmak istersiniz. Oysa, yıkadıktan sonra cildiniz hala kirli ve yağlı hissediyorsa, tersini yapabilirsiniz (daha sıcak su ve daha güçlü temizleyici).

Dermatolog yüzünüzü yıkamak için yapılan 5 yaygın hatayı açıklıyor

Genellikle ılık ve hafif ılık suyla başlamanızı ve oradan ayarlamanızı öneririm. Kızarma eğilimi olan rosacea’nız varsa, daha soğuk suyun daha iyi hissettirdiğini görebilirsiniz çünkü bu, kızarıklığa eğilimli yüz kılcal damarlarınızı daraltmaya yardımcı olur. Dermatolog Dr. Cynthia Bailey

3. İpucu Yüzünüzü günde iki kez yıkayın ve durulayın.

Temiz cilt, yüzünüzü yıkadıktan sonra üzerine sürdüğünüz düzeltici ürünleri emebilir. Cildinize başka bir şey uygulamadan önce son 12 saat içinde birikenleri tamamen temizlediğinizden ve çıkardığınızdan emin olun. Benim de “durulama” dediğimi fark edeceksiniz.

Yüzünüzü yıkamak için yapılan 5 yaygın hata

Evet, ürün kalıntılarını gidermek için cildi suyla durulama hayranıyım. Temizleme mendillerinin hayranı değilim çünkü cildinizde tüm bu temizlik maddelerinin kalıntılarını bırakıyorlar. Mendilinizdeki malzemeleri okuyun! Parfüm, koruyucu ve kullanmamanızı tercih edeceğim şeyler bulacaksınız. Yüz temizleme mendilleri de dahil olmak üzere ıslak mendiller de deniz ortamlarına zarar veren mikroplastik yükün önemli bir kaynağıdır. Bir araştırmaya göre ‘biyolojik olarak parçalanabilir’ etiketli ıslak mendiller bile plastik çevre kirliliği kaynağı olabilir.

Herhangi bir ürün ambalajında ​​plastik bir polimer malzeme bileşeni listelenmedi ve mendiller, %99 su/arıtılmış su ve biyolojik olarak parçalanabilir de dahil olmak üzere bir dizi açıklama altında pazarlandı.

Mendillerini kullanan ve seven birçok hastam var, bu yüzden herkesi dönüştürmeyeceğimi biliyorum. Yine de deneyeceğim – çünkü bu bileşenlerin neden olduğu cilt alerjilerini ve tahriş kızarıklıklarını gören benim.

Akıllı yüz temizliği konusundaki önyargım, doğru temizleyici, doğru su sıcaklığı ve iyi bir durulama ile devam etmektir. – Dermatolog Dr. Cynthia Bailey

İpucu #4 Gereksiz alerjenler ve tahriş edici maddeler içermeyen temizleyiciler kullanın.

Bu, standart mendillerden ürün kalıntılarını önlemekle aynı fikirdir. Cildiniz için çok sert olan koku veya bileşenlerle dolu temizleyiciler kızarıklığa neden olur.

Yüz temizleyicide alerjik döküntü genellikle üründe kullanılan kokulardan veya koruyuculardan (doğal kokular bile narenciye gibi alerjik reaksiyona neden olabilir) olur.

Sitemdeki ürünler hipoalerjeniktir – özellikle tipik alerjenlerden kaynaklanan çok fazla gereksiz sorun gördüğüm için. ‘Koku’ veren bir bileşene sahip olanlar bile, hipoalerjenik olmaları için alerjenik kısım çıkarılmıştır.

Yüz temizleyicilerdeki tahriş edici maddeler teninize göre değişir.

yüzünüzü yıkamanın en iyi yolu için dermatolog ipuçları

Sodyum defne sülfat klasik tahriş edicidir. Bazı yağlı ciltler, cilt yağını ve ürün kalıntılarını gidermek için bu sentetik köpüren yüzey aktif maddeye ihtiyaç duyar. Oysa hassas cilt genellikle sodyum defne sülfat ve akrabalarından kaçınarak en iyisini yapar.

Yüz temizleyicilerindeki akne tedavisi veya yaşlanma karşıtı bileşenler, hassas ciltler için çok sert olabilir. Salisilik asit veya glikolik asit gibi bileşenler, bazı ciltler için harikalar yaratabilir ve diğerleri için çok fazla olabilir.

Yine, 1 numaralı ipucunda bahsettiğim gibi cilt tipinize göre temizleyicinizi seçin ve hipoalerjenik temizleyicileri seçin. Yüzünü temizledikleri birkaç dakika boyunca alerjenlere maruz kalmaya kim ihtiyaç duyar? Riske değmez.

İpucu #5 Yeterince pul pul dökün ama çok fazla değil.

Peeling, size hemen ‘beni al’ bir cilt verebilir. Tıpkı mobilyaların tozunu aldıktan, zemini süpürdükten ve halıları süpürdükten sonra evinizin daha iyi görünmesi gibi – sadece daha kolay.

Ölü cilt hücreleri cilt yüzeyinde birikir. Ürün kalıntısı tutarlar ve teninizin mat görünmesini sağlarlar. Pul pul dökülmüş cilt sadece daha iyi görünmekle kalmaz, aynı zamanda ürünü daha iyi emer.

Yüz derisi peelingi ile “şeytan ayrıntıda gizlidir”. Ölü hücreleri nazikçe çıkarmak ama cilt yüzeyinizi çizmemek veya ölü hücreleri geçerek canlı hücrelere geçmemek istiyorsunuz. Tipik olarak pul pul dökülmenizi hissedebilirsiniz. Sokuyorsa, bu çok fazla. Ölü hücrelerin nazikçe eksfoliye edici bir şekilde parlatılması, ovma gibi hissetmeyecektir.

Ben tavsiye ediyorum Yüz Peeling Süngerleri temizleyicinizle birlikte kullanın. ben de seviyorum Üç Etkili Eksfoliye Edici Temizleyici sabahları nemli cilt üzerinde kullanılır. Gözeneklere nüfuz etmek için %0.5 salisilik asit ve cildi aydınlatmak için %10 glikolik asit içerir. Neredeyse her sabah hassas 60+ yaşındaki hassas cildimde kullanıyorum.

parlak ciltler için en iyi peeling yüz temizleyici

Haftada bir veya iki kez daha kuvvetli bir peeling uygulamak bazı ciltler için en iyi seçenek olabilir. benim kullanma Üç Etkili Eksfoliye Edici Temizleyici kuru cilt üzerinde daha sonra iyice durulayın veya Bambu ve Kil Eksfoliyasyon Ovması harika seçeneklerdir.

parlak ciltler için en iyi peeling peelingi

Hassas ciltlerin peeling yaparken ekstra bakıma ihtiyacı olduğunu unutmamak önemlidir. Çok hassas cilt rozaseası olan bazı kişiler, yüzlerindeki deriyi asla pul pul dökemeyebilirler. Bununla birlikte çoğu insan, ciltlerini aydınlatmak için peeling kullanabilir; bir peeling ürünü kullanırken ne sıklıkta veya ne kadar baskı uygulandığı konusunda daha fazla serbestliğe sahiptirler.

Unutmayın, Complete Skin Care Cleanse ile başlayan 4 temel adımı içerir:

 1. temizlemek
 2. Doğru
 3. Hidrat
 4. Korumak
dermatolog en iyi yüz temizliğini ve eksiksiz cilt bakımını açıklar

Temiz cilt, herhangi bir cilt bakım ürününü kullanmak için en iyi tuvaldir ve cildinize harcadığınız zaman ve parayı en üst düzeye çıkarır. Umarım bu bilgiler eksiksiz cilt bakım rutinlerinizi oluşturmaya başlamanıza veya devam etmenize yardımcı olmuştur!

Önerdiğim ve kullandığım tüm yüz temizleyicileri görmek için buraya tıklayın.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu